שתף קטע נבחר

בלייר: הדלת פתוחה להסדר סופי בצפ' אירלנד

דו"ח שפורסם היום קובע כי הצבא הרפובליקני האירי, ה-IRA, זנח את דרך האלימות לטובת המסלול הפוליטי והדמוקרטי. השר הבריטי לענייני צפון אירלנד: "אין סיכוי שהארגון יחזור לשמש כמכונת מלחמה; הוא עבר תפנית היסטורית ומדהימה"

ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, אמר היום (ד') כי הדלת פתוחה להשיג הסדר סופי למשבר בצפון אירלנד. בלייר אמר את הדברים על רקע דו"ח עצמאי שפורסם היום בבריטניה, שקבע כי הצבא הרפובליקני האירי, ה-IRA, אינו מעורב יותר בפעילות טרור.

 

בהודעה קצרה שפירסמה לשכתו של בלייר, אמר ראש הממשלה הבריטי: "כעת הדלת פתוחה להשגת הסכם סופי בצפון אירלנד". בלייר ציין כי כרגע ישנו קונצנזוס סביב הרעיון ששינוי בצפון אירלנד יושג רק באמצעות דיאלוג, אך הוסיף כי הוא מבין מדוע יש מי שמטילים ספק בכך.

 

בדו"ח שפורסם היום, שממצאיו צפויים לעודד שיתוף פעולה בין קתולים לפרוטסטנטים בצפון אירלנד, נכתב כי ה-IRA מחויב כעת לפעול במסלול הפוליטי בלבד, ובדרכים בלתי-אלימות. הדו"ח מצא עוד כי הארגון סגר את היחידות שהיו אחראיות על ייצור נשק והברחתו, וכן על אימונים.

 

ממשלות בריטניה ואירלנד בירכו על הדו"ח בן 60 העמודים, שאותו חיברה ועדה בלתי תלויה המונה ארבעה חברים, בהם מנהלים לשעבר של סוכנות הביון המרכזית האמריקאית, ה-CIA, ושל יחידת הלוחמה בטרור של הסקוטלנד יארד. מאוחר יותר החודש צפויים בלייר וראש ממשלת אירלנד ברטי אהרן לקיים פגישת-פסגה עם פלגים פוליטיים שונים בצפון אירלנד.

 

אין סיכוי שה-IRA יחזור להיות "מכונת מלחמה"

קודם להודעתו של בלייר, אמר השר הבריטי לענייני צפון אירלנד, פיטר היין, כי הדו"ח מראה שחלה תפנית של ממש ב-IRA. "הארגון התרחק מהטרור, הזוועה ופשעי העבר - לעבר העתיד הדמוקרטי", אמר היין, וכינה את התפנית הזאת "היסטורית ובלתי הפיכה".

 

בראיון לבי.בי.סי, אמר השר הבריטי: "האם צפון אירלנד השתנתה באופן יסודי? התשובה היא כן. האם עדיין נשקפת סכנה מפני ה-IRA? התשובה היא לא. זהו שינוי מדהים". הוא הוסיף כי שין פיין, הזרוע הפוליטית של ה-IRA, מחוייבת להשיג את מטרותיה באמצעי שלום. "אין כל סיכוי שה-IRA יחזור לשמש 'מכונת מלחמה'. הימים האלה הסתיימו. הם בחרו במסלול אחר, מסלול הדמוקרטיה".

 

במהלך שלושים השנים האחרונות, נהרגו בעימותים בין קתולים לפרוטסטנטים בצפון אירלנד יותר מ-3,600 בני אדם. ב-1998 הושג שם הסכם הפסקת אש, בתיווך ארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלייר. שינוי יושג בדיאלוג
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
היין. הארגון התרחק מהטרור
צילום: רויטרס
מומלצים