שתף קטע נבחר

ש"ס: לחתן כהן וגרושה? לא יקום ולא יהיה

בש"ס עומדים על הרגליים האחוריות מול דרישת ליברמן לכינון ברית זוגיות: "מאז קום המדינה איש לא העלה על דעתו נישואים אזרחיים; מי שיילך בדרכה של שינוי גם יגמור כמוה"

מבין התביעות המרכזיות, שהציג אביגדור ליברמן בדרך לכניסתו לקואליציה של אולמרט, מופיעה גם הבטחתו הישנה לבוחר - לכונן את "ברית הזוגיות", כתחליף לנישואים אזרחיים. לאחר שתביעה נוספת שלו - שינוי שיטת הממשל בישראל - מצאה אוזן קשבת אצל ראש הממשלה, בש"ס חוששים כי גם הדרישה הזו תיענה בחיוב, ולא מתכוונים לתת לכך לעבור בשלום.

 

"ראש הממשלה הוא אדם חכם ונבון, ויודע בדיוק את הרגישויות, ברמת חומר הנפץ, שאמורות לשמר את הקואליציה הנוכחית. אולמרט יודע היטב מהם הקווים האדומים שלנו", אמר ל-ynet שר התקשורת, אריאל אטיאס.

 

גם יושב ראש ש"ס, אלי ישי, לא משאיר מקום לפרשנויות. "כל חקיקה בנושאי דת צריכה להיות מקובלת על כל מרכיבי הקואליציה. ברית

הזוגיות מבחינתנו היא לא רלוונטית. היא אינה עומדת על הפרק, וזה לא משהו שנכון לדון בו כלל וכלל". לישי חשוב להדגיש שההסכמים הקואליציוניים מאפשרים לחפש פתרונות לבעיית מנועי החיתון, "אבל כהן וגרושה? אם ליברמן יבוא עם איזשהו פתרון איך לחתן אותם זה בחיים לא יהיה מקובל עלינו. לא יקום ולא יהיה".

 

השר משולם נהרי מוסיף שדרישתו של ליברמן מהווה פגיעה ממשית בסטטוס קוו. "מקום המדינה ועד היום אף אחד לא העלה על דעתו אפשרות של נישואים אזרחיים. אם לא העזו לעשות דבר כזה בתקופת שינוי, כשש"ס הייתה באופוזיציה, קשה להאמין שמישהו יעז לנסות להעביר את ברית הזוגיות". בכירים בסיעה הוסיפו ש"כל מי שיגיש הצעת חוק שהולכת בדרכה של שינוי - אחריתו הפוליטית תהיה זהה לאחריתה של שינוי".

 

את 300 אלף העולים מכוח חוק השבות, שאינם יהודים על פי ההלכה, שולח השר יצחק כהן "לשולחן ערוך ולתורה הקדושה, כדי למצוא שם את הפתרון". לדבריו, "כל הצעת חוק שתעלה על שולחן הממשלה תצטרך לעבור את אישורו של הרב הראשי הספרדי, הרב שלמה עמאר".

 

השר נהרי פוסק בנחרצות שאין מקום לחופש ההצבעה שדורש ליברמן לסיעות הקואליציה בנושא ברית הזוגיות. "גם אנחנו יכולים לבקש חופש הצבעה בכל דבר ואז אין קואליציה. אם כל אחד יעשה מה שהוא רוצה לא תהיה קואליציה". הוא לא מפספס הזדמנות להזכיר לאולמרט ש"אין שותפה טובה יותר מש"ס. ש"ס נאמנה היום, לא יוצרת חילוקי דעות וויכוחים כמו מפלגת העבודה, חדשות לבקרים. אני לא מאמין שמישהו ייתן יד לערעור השותפות הזו".

 

יו"ר ארגון "משפחה חדשה", עו"ד אירית רוזנבלום, אמרה בתגובה כי "נישואין אזרחיים כמו גם ברית הזוגיות, הן שתי אלטרנטיבות החייבות להתקיים ולא האחת על חשבון השנייה. המפלגות הדתיות מנסות להלך אימים על הדמוקרטיה הישראלית. זוהי טעות קשה, אשר גורמת לדחיקת רגלו של הממסד הרבני". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא על הפרק: ישי
צילום: ששון תירם
צילום: אלון נוריאל
יותר גרוע משינוי: נהרי
צילום: אלון נוריאל
בדרך לממשלה? ליברמן
צילום: פאביאן קולדורף
מומלצים