שתף קטע נבחר

רוסיה: חולקים כבוד אחרון לעיתונאית שנרצחה

העיתונאית אנה פוליטקובסקיה נקברה במוסקבה לאחר טקס אשכבה. בהתיחסות מפורשת ראשונה לפרשה, כינה פוטין את הרצח "פשע מחריד" והבטיח כי רוסיה לא תעבור עליו בשתיקה

חברים, עמיתים ובני משפחה חלקו היום (יום ג') כבוד אחרון לעיתונאית החוקרת אנה פוליטקובסקיה, שהובאה היום לקבורה. גופתה מנוקבת הכדורים של פוליטקובסקיה, ממתנגדיו הקולניים ביותר של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, נמצאה בשבת במעלית ביתה, שם נרצחה על ידי מתנקש אלמוני לאחר ששבה מקניות.

 

פוליטקובסקיה נקברה בבית קברות במוסקבה, לאחר טקס אשכבה קצר. מאז מותה, הניחו אנשים רבים זרי פרחים מחוץ לבית המגורים שבו התגלתה גופתה.

 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התיחס היום מפורשות לפרשה. בתום פגישה שקיים פוטין בדרזדן עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, כינה היום את הרצח של פוליטקובסקיה "מחליא ואכזרי", והבהיר כי האחראים לו יועמדו לדין. "אנחנו חייבים להבהיר שמדובר בפשע מחריד ובלתי מתקבל על הדעת, שלא יעבור בשתיקה", אמר.

 

אתמול מסר הקרמלין כי בשיחת טלפון שקיים פוטין עם נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, הבטיח פוטין שהרשויות בארצו "יעשו ככל שביכולתם" על מנת לחקור באובייקטיביות את "המוות הטרגי" של פוליטקובסקיה.  


פרחים בפתח בית הדירות שבו נמצאה גופתה של העיתונאית (צילום: איי.פי)

 

הרצח של פוליטקובסקיה המחיש את הסכנות הנשקפות לעיתונאים המותחים ביקורת על המשטר ברוסיה, ומבצעים תחקירים מעמיקים כדי לחשוף שחיתויות ועוולות. בעקבות הרצח, התעורר החשש לשלומו של חופש העיתונות ברוסיה, וגברו הקריאות לבצע חקירה מהירה ומקיפה, למצוא את האחראים לרצח ולהעמידם לדין.

 

היום שיגר נשיא צרפת, ז'אק שיראק, מכתב לילדיה של פוליטקובסקיה, שבו הביע את תנחומיו על רציחתה. "יש לעשות הכל כדי למצות את הדין עם רוצחי אמכם. הרצח העציב אותי כשם שהעציב את כל הצרפתים ואת מגיניה של העיתונאות החופשית", כתב.

 

מעיתונה של פוליטקובסקיה, "נובאיה גזטה", נמסר כי בימים שקדמו לרציחתה, עבדה העיתונאית על כתבה שסיקרה את העינויים בצ'צ'ניה. בסוכנויות הידיעות ברוסיה צוטטו גורמים אנונימיים בתביעה הרוסית שציינו כי עמדותיה הפוליטיות של פוליטקובסקיה ופעילותה הן שהביאו לרציחתה, ושימשו כ"מניע המרכזי" מאחורי הרצח. מצלמת אבטחה בבניין בו התגוררה העיתונאית צילמה את הרוצח, גבר גבוה לבוש בגדים שחורים וחובש כובע בייסבול, כשהוא נמלט מהמקום במהירות לאחר הרצח.


הלווייתה של פוליטקובסקיה, היום במוסקבה (צילום: סי"צ)

 

אתמול הודיעו עמיתיה של פוליטקובסקיה כי אינם סומכים על הרשויות ברוסיה שיחקרו כראוי את רציחתה, והחליטו להציע פרס של 25 מיליון רובל, 929,700 דולרים, לכל מי שימסור להם מידע שיוביל ללכידת הרוצח. לדבריהם, בתחקיר שעליו עבדה בטרם נרצחה, האשימה פוליטקובסקיה את ראש ממשלת צ'צ'ניה הנתמך בידי הקרמלין, רמזן קדירוב, בעינויים ובחטיפות של מורדים צ'צ'נים.

 

עמיתיה של פוליטקובסקיה טוענים כי ייתכן שהרצח הוזמן על ידי קדירוב כנקמה על התחקיר, או שמדובר בניסיון לפגוע בו ולהכפיש את שמו. בראיון שהעניק קדירוב לעיתון מקומי אתמול, דחה קדירוב את האפשרות שצ'צ'ניה מעורבת ברצח.

 

רוסיה היא השלישית ברשימת המדינות המסוכנות בעולם עבור עיתונאים, אחרי עיראק ואלג'יריה. ארגון אמריקני להגנה על עיתונאים מסר כי פוליטקובסקיה היא העיתונאית ה-43 במספר שנרצחה בשל עבודתה ברוסיה מאז 1993.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פוליטקובסקיה. ביקרה את פוטין
צילום: איי פי
הפגנה נגד הרצח, אתמול בפריז
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
החשוד ברצח, כפי שצולם במצלמת האבטחה
צילום: איי פי
מומלצים