שתף קטע נבחר

רבבות הגיעו להיפודרום שנפתח; בחוץ הפגינו

בעוד עשרות אלפים הגיעו לצפות במירוצי הסוסים הראשונים בישראל, עשרות פעילים למען זכויות בעלי חיים הפגינו בחוץ בטענה שמדובר בהתעללות. ראש המועצה האזורית גלבוע: "על אפם וחמתם ההיפודרום כאן, ובקרוב גם ההימורים"

יריית הפתיחה הראשונה להימורי הסוסים החוקיים בישראל נורתה היום (ד') בגלבוע, עם פתיחת ההיפודרום החוקי הראשון בישראל. במקביל לאירוע החגיגי, נערכה הפגנה של פעילי זכויות בעלי חיים נגד ההתעללות בסוסים. "גם מי שלא אוהב את זה לא יכול להתעלם - ההיפודרום כבר כאן", אמר ל-ynet ראש המועצה האזורית גלבוע, דני עטר.

 

כ-20,000 בני אדם הגיעו היום לאירוע הפתיחה של איצטדיון מרוצי הסוסים הראשון בארץ, בו נערכו לראשונה עשרה מרוצים. ובעוד אלה נערכים, הפגינו בחוץ חברי עמותת "הכל-חי" הטוענים כי קיום מירוצי סוסים מהווה התעללות בוטה בבעלי חיים. 

 

חברי העמותה חילקו פסק הלכה אותו הוציא לאחרונה הרב הראשי לישראל, שלמה עמאר, לפיו אין לסייע למירוצי הסוסים הן משום שמדובר בצער בע"ח, והן משום שמדובר במושב לצים. "זה לא יעזור לאף אחד, ההיפודרום קיים. הוא כבר כאן ובעוד 3-6 חודשים יוכלו לצפות כאן מידי יום במירוצים, ולהמר באופן חוקי על סוסים שיתחרו במסלול." אמר עטר.

 

11 שנים לאחר שעלה לראשונה לדיון נושא הסדר הימורי מרוצי הסוסים, חייך היום עטר חיוך גדול עם פתיחת ההיפודרום לציבור: "זה הישג עצום שיביא תנופה כלכלית גדולה לאזור. עם זאת, הדרך עוד לא נגמרה אבל אני בטוח שבתוך חצי שנה, לכל המאוחר,יהמרו כאן באופן חוקי".

 

"אותי לא מעניין אם יהמרו או לא, אבל חשוב שיבינו שבלי הימורים הספורט הזה ילך וייעלם" אמר שאדי, תושב נצרת שמחזיק בבעלותו סוס שהשתתף ואף ניצח בתחרות. שנטל וינניץ, רוכבת שהשתתפה וניצחה באחד המקצים מחזיקה אף היא בדעה דומה: "אם אין הימורים, ספורט הסוסים פשוט ימות ".  


מירוצי הסוסים. (צילום: דלית שחר)

 

שרי הממשלה, עמיר פרץ ואיתן כבל, הגיעו גם הם לגלבוע לתמוך בהימורים חוקיים ובספורט מירוצי הסוסים. "אם מהמרים על כדורגל מדוע שלא יהמרו על מירוצי סוסים?", אמר כבל. פרץ הוסיף: "על הממשלה להביע תמיכה בענף, ובכך למנף מקומות תעסוקה רבים לתושבי האזור".


מפנים את המפגינים (צילום: חגי אהרון)

 

פרוייקט ההיפודרום, שהיקף השקעותיו צפוי להגיע לכ-15מיליון דולר, עתיד לספק כ-3,500 מקומות עבודה לתושבי העמקים. בשנת 2004 הוצגה התוכנית לשר האוצר דאז, בנימין נתניהו, שהשתכנע שאכן מדובר בפרויקט חיוני לפיתוח האזור. הוא העביר החלטה מתאימה בקבינט החברתי-כלכלי, שאף קיבלה תוקף של החלטת ממשלה על פיה נקבע שיש להקים היפודרום בישראל באזור הגלבוע.

 

אולם, החלטות לחוד ומציאות לחוד, ומאז לא קרה דבר בנושא הסדרת ההימורים במקום. "הבעיה היא פרוצדוראלית, כל הנושא יושב על שולחנה של וועדת הכספים של הכנסת. צריך להסביר כמה מן הכסף יועבר להסתדרות ההימורים בישראל, וכמה לחברות הפרטיות שישקיעו במקום" אומר עטר. בסופו של דבר החליט עטר להאיץ את התהליך, ולפתוח את ההיפודרום גם ללא ההימורים במקום.

 

ענף מרוצי הסוסים בעולם זוכה להתעניינות עצומה, ומיליוני אוהדים מגיעים לצפות בתחרויות. מנתונים שהוצגו היום עולה כי רק באנגליה נערכים למעלה מ-1,000 מרוצים בשנה, בהם נוטלים חלק אלפי סוסי מירוץ המתחרים על פרסים המגיעים למאות אלפי דולרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דלית שחם
מירוצי הסוסים היום
צילום: דלית שחם
צילום: דלית שחם
הסוסים על המגרש
צילום: דלית שחם
המפגינים בשטח
צילום: חגי אהרון
מומלצים