שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תביעה: לא התקבלתי לשופרסל כי אינני יהודייה
  עולה חדשה תובעת משופרסל פיצוי של 121 אלף שקלים לאחר שלא התקבלה לעבודה בגלל מוצאה: "מעשה גזעני, מפלה, ופוגע העומד בניגוד למגילת העצמאות ולחוק יסוד". שופרסל בתגובה: "אנחנו מעסיקים בחנות גם לא יהודים"

  גזענות נוסח שופרסל: המאפייה בשופרסל דיל במעלות-תרשיחא לא קיבלה לעבודה את מרינה (שם בדוי) בטענה ש"העובדת לא מתאימה בגלל המוצא". כך נכתב במפורש במכתב ששלחה שופרסל דיל במעלות ללשכת התעסוקה, בתשובה להפניה שקיבלה המועמדת.

   

  מרינה, עולה חדשה ואם חד-הורית, מנסה למצוא עבודה מזה שנה וחצי. היא הייתה מועמדת לעבודה בשופרסל-דיל כמוכרת של דברי מאפה. מרינה הגיעה לראיון עבודה, ולטענתה, השאלה הראשונה ששאלה אותה נאווה גלולה, מנהלת הסניף, הייתה אם היא יהודיה.

   

  משענתה כי איננה יהודיה השיבה לה גלולה, לטענתה, כי לא תוכל לקבלה לעבודה עקב כך.

   

  מרינה הגישה תביעה לבית הדין לעבודה בחיפה, בה היא מבקשת להורות לשופרסל לשלם לה פיצוי של 100 אלף שקלים, גם ללא הוכחת נזק. כמו כן, טוענת

  מרינה כי "אי קבלתה לעבודה ממניעים גזעניים תעלה לה באי-קבלתן של 6 משכורות, כלומר, 21,500 שקלים".

   

  בכתב תביעה, שהגישה מרינה באמצעות עורכי הדין מרים ארמון וראובן מלאך, נטען כי "שופרסל הפרה את חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, האוסר על אפליה בין דורשי עבודה בשל גזע, לאום וארץ מוצא. הדרישה שיד מי שאינו יהודי לא תיגע בדבר מאפה הנמכר ליהודי היא דרישה גזענית, מפלה, פוגנת, העומדת בניגוד למגילת העצמאות ולחוק יסוד" כבוד האדם וחירותו ויש לעקור אותה מן השורש".

   

  התביעה מציינת כי מרינה עלתה לישראל מכוח חוק השבות, כי אביה יהודי וכי היא מרגישה כחלק מהעם היהודי וממדינת ישראל. "מרינה חששה לעמוד במאבק עם גוף כה גדול כמו שופרסל, מאחר והיא חסרת כל, אך בסופו של דבר אזרה עוז והגישה תביעה". 

   

  עוד מציינת התביעה כי לפי ההלכה היהודית, אכן אסור לגויים להדליק תנור שבו אופים לחם של יהודים, אך אין כל איסור על גוי להוציא מהתנור לחם שכבר נאפה ליהודים ולהגיש להם את הלחם. עוד מציינת התביעה כי "מאפיה בבעלותם של גויים שבה עובדים גויים הנמצאת בתרשיחא זוכה להכשר, כך שאין כאן טענה של שלילת ההכשר, וטענה מעין זאת לא נטענה כלל". 

   

  טרם הוגש כתב הגנה.

   

  משופרסל נמסר בתגובה: "שופרסל מעסיקה כ-10,000 עובדים, יהודים ולא יהודים. כמו בחנויות האחרות גם בחנות שופרסל דיל במעלות, מועסקים עובדים שאינם יהודים ויהודיים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים