שתף קטע נבחר

"אולמרט, פרץ וחלוץ - סרבני חקירה"

יותר מאלפיים איש נאספו מול ביתו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בירושלים. המפגינים דרשו הקמת ועדת חקירה ממלכתית וקראו: "אולמרט הביתה". שריד בעצרת: "המלחמה הזו לא תישאר יתומה"

תחת הכותרת "העם רוצה חקירה ממלכתית" התכנסו הערב (יום ה') יותר מאלפיים מפגינים מול מעונו של ראש הממשלה, ובפיהם דרישה אחת: על ראש הממשלה, אהוד אולמרט, להקים ועדת חקירה ממלכתית. המפגינים הדליקו עשרות לפידים וקראו "אולמרט הביתה". כמו כן נשאו שלטים שעליהם דיוקנותיהם של הרמטכ"ל דן חלוץ, שר הביטחון עמיר פרץ ואולמרט עצמו - כולם תחת הכותרת "סרבני חקירה".

 

 

יוסי שריד, שנאם מול המפגינים, התייחס להפגנה הקודמת בתל אביב שקיימו ארגוני המחאה: "בדרכי לכאן ניסיתי לברר לעצמי מה קרה מאז ההפגנה בכיכר רבין - והמסקנות שהגעתי אליהן הן שאולמרט, ששבעה אחוז מהציבור תומכים בו, עדיין ראש ממשלה. ועמיר פרץ שחמישה אחוז מהציבור תומכים בו, עדיין שר ביטחון. ודן חלוץ עדיין רמטכ"ל. אלו עובדות". שריד עורר קריאות בוז בקהל לשלושת האישים כשנקב בשמם.

 


המפגינים מול מעון ראש הממשלה (צילום: יואב גלאי)

 

"כל מי שהיה, הוא שהווה עדיין, ומקווה להמשיך ולהיות. התקווה הזאת שלהם היא תקוות שווא. מכאן נגלה את אוזנם של אולמרט, פרץ וחלוץ", הכריז שריד. "ניצחתם בקרב על ועדת החקירה הממלכתית, אבל לא ניצחתם במערכה. במערכה הזו אתם תפסידו ותפסידו בקרוב. כל אזרח הגון לא יסכים שהמלחמה האומללה והמאמללת תישאר יתומה. אבותיה הביולוגים ידועים בציבור והציבור דורש מכם דין וחשבון", אמר שריד.

 

על ועדת החקירה הממשלתית אמר שריד כי "הרבה אנשים סירבו להשתתף בה ואחרים נפסלו מלהשתתף. אין סמכות לוועדה הזאת שקמה ואין לה הכישורים ואין לה האמינות המתחייבת, ויש לי ספק רב אם יש לה הרצון והנכונות לחקור באמת", הוסיף.


שילוט המחאה (צילום: יואב גלאי)

  

"אין שום טעם בוועדה מטעם", אמר שריד וזכה לתשואות מהקהל. "קורבנות המלחמה בחזית ובעורף צועקים – אחריות! מי לוקח כאן אחריות לעזאזל?".

  

שעות ספורות לפני ההפגנה הודיעו מארגני העצרת על מצטרפים חדשים למחאה - תנועות הנוער "בני עקיבא" ו"השומר הצעיר". בני נוער רבים הגיעו לעצרת מטעם שתי התנועות. בכיכר הציב ארגון אלמגור לנפגעי טרור את תמונות כל קורבנות הטרור מאז שנת 2000, אך לא כלל בהם את הרוגי המלחמה. הארגון דורש שלא לשחרר מחבלים בעסקת חילופי שבויים אפשרית.

 

גם הפרופ' זאב שטרנהל, איש המחלקה למדעי המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים, נשא דברים בעצרת הערב, לצד ראש העיר שדרות, אלי מויאל. בשיחה עם ynet לפני ההפגנה, סיפר שטרנהל על המניעים שהביאו אותו לעלות לבימה.

  

"זה נדמה לי דבר מובן מאליו. אני חושב שאת המלחמה הזאת, את ההחלטה עליה, את מטרותיה, את דרכי ניהולה, את תוצאותיה, צריכה לחקור ועדה ממלכתית שלא מונתה על ידי הממשלה", אמר שטרנהל.

 

לדבריו, "לא ייתכן שמי שנחקר ימנה את חוקריו". הוא הדגיש ש"אין פה שום הטלת רבב בחברי הוועדה עצמה", וסיפר ששניים מהם לפחות הוא מכיר מקרוב כבר הרבה שנים. "יכול להיות מצב שבו ישנו מוסד פגום שאנשיו הם אנשים מהשורה הראשונה. אבל המוסד עצמו של ועדת חקירה שממשלה ממנה כדי לחקור את עצמה, זה משהו בלתי מתקבל על הדעת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
בין הנואמים. שריד (ארכיון)
צילום: ניב קלדרון
צילום: יואב גלאי
מחאה למען חקירה
צילום: יואב גלאי
מומלצים