שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אחד מכל 4 מעשנים ילקה במחלת ריאה קטלנית

  אם לא היו די סיבות להפסיק לעשן, מחקר חדש מגלה אחת נוספת: 25% מהמעשנים ילקו במחלת הריאות הקטלנית COPD

  שוב סכנות העישון תופסות כותרות: לרשימה הארוכה של המחלות הקטלניות להן גורם העישון נוספת עדות חדשה. מחקר בריטי-דני חדש מגלה השבוע כי לפחות 25 אחוז מהמעשנים ילקו במחלת הריאות החסימתית COPD. ממצאי המחקר החדש מופיעים בכתב העת Thorax בגליונו החדש.

   

  מחלת ה-COPD היא מחלת ריאות חסימתית כרונית, המתבטאת בשיעול,

  האם אתם סובלים מ-COPD?
    אם יותר משלוש תשובותיכם חיוביות, אתם בסיכון מוגבר ללקות במחלה:
  1. האם אתם משתעלים מספר פעמים ביום במרבית הימים?
  2. האם אתם פולטים כיח מרבית הימים ?
  3. האם אתם סובל מקוצר נשימה יותר מאחרים בני גילכם ?
  4. האם אתם סובל מקוצר נשימה יותר מאחרים בני גילכם ?
  5. האם את/ה מבוגר/ת מגיל 40 ?

  6.

  האם הנכם מעשנים או מעשנים לשעבר ?

  פליטת כיח וקוצר נשימה במאמץ. מרגע שחלה המעשן בה, צופן העתיד רק הידרדרות ממושכת, כשגלגל ההצלה היחיד הוא השתלת ריאות ותרופות מקלות. בשנים האחרונות חלה עליה מתמדת במספר החולים בעולם, 90 אחוז מהם נמצאו מעשנים, או מעשנים לשעבר.

   

  במחקר נבדקו מעל 8,000 תושבי דנמרק בגילאי 30 עד 60 במשך 25 שנים. מתוכם, 5280 אנשים היו מעשנים, 1,513 אנשים מעולם לא עישנו, ו- 1,252 אנשים ציינו כי נהגו לעשן בעברם. תוצאות המחקר גילו כי 40 אחוז מכלל הנבדקים המעשנים הראו תסמינים של מחלת ה-COPD, ולפחות 25 אחוז מהמעשנים לקו במחלת ה-COPD בדרגה חמורה.

   

  במשך 25 שנות המחקר, 2,900 אנשים מתו, מתוכם 109 מתו בשל מחלת ה-COPD. תשעה מתוך עשרה שמתו עישנו בתחילת המחקר. מנגד, רק שניים מהלא-מעשנים שמתו - לקו במחלה. הסיכון ללקות במחלה היה נמוך יותר אצל אלה שהפסיקו לעשן בתחילת המחקר: איש מהמעשנים לשעבר לא לקה בדרגה חמורה של COPD. רק שבעה מהמעשנים לשעבר מתו מהמחלה.

   

  בתום המחקר מצאו החוקרים כי ריאותיהם של כמעט כל הנבדקים שאינם מעשנים, המשיכו לתפקד בצורה טובה. עם זאת, תפקודי הריאות היו תקינים רק

  אצל 6 מכל 10 מעשנים. לתשע מתוך עשר נשים לא מעשנות נמצאו תפקודי ריאות תקינים בסוף המחקר, בהשוואה לשבע מתוך 10 נשים מעשנות.

   

  "ככל שאנשים מעשנים יותר - הסיכון שלהם לפתח COPD גדל", כתב ד"ר פיטר לנג, ראש צוות החוקרים מבית החולים Hvidovre שבדנמק. במאמר מערכת שהופיע בכתב העת, כתב ד"ר ניק אנתוניסן מאוניברסיטת מניטובה שבקנדה: "המסר הוא שרבים מהמעשנים מפתחים את מחלת הריאות החסימתית אם הם חיים מספיק שנים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גבי מנשה
  עישון. מחלת ריאות קטלנית
  צילום: גבי מנשה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים