שתף קטע נבחר

כך הפכה הרחבת קיבוץ געש לשכונת יוקרה על הים

פרסום ראשון: כשפנה קיבוץ געש ב-1999 לוועדה המחוזית בבקשה לשינוי ייעוד קרקע מחקלאות למגורים בשל מצוקת דיור בקיבוץ, איש לא העלה על דעתו כי הקרקע תירכש על ידי יזמים פרטיים, שיקימו את שכונת "צוקי ארסוף" - שכונת יוקרה על קו הים שיעצב האדריכל אילן פיבקו. הירוקים: "אנשי הקיבוץ פשוט רימו את מוסדות התכנון"

נגיסת חופי השרון נמשכת. בימים אלה מוקם ומשווק פרויקט היוקרה "צוקי ארסוף" בצמוד לקיבוץ געש, אותו יתכנן האדריכל אילן פיבקו. השכונה תוקם גם בצמוד לשמורת הטבע "חוף השרון" וכ-200 מטר מקו המים, באזור מצוקי עם נוף מרהיב כמותו נותרו רק מעטים בארץ.  

 

השכונה תיבנה על קרקע שנרכשה על ידי קיבוץ געש בסוף שנות התשעים. הקיבוץ רכש את הקרקע החקלאית ודרש לשנות את ייעודה למגורים בטענה של מצוקת דיור. אלא ש"מצוקת הדיור" הפכה למכרה זהב ובפרוייקט "צוקי ארסוף", המוגדר כ"שכונה סגורה למגורים", משווקים בימים אלה דירות סטודיו מפוארות, קוטג'ים ווילות יוקרתיות לעשירון העליון. את הפרוייקט מקימות קבוצת משקיעים ממקסיקו בשיתוף עם חברת סקום, שרכשה חלק מהקרקע מהקיבוץ ב-2001.

 


חלק מפרויקט "צוקי ארסוף" (הדמיה מעלון הפרסום) 

 

בעלון פרסומי שהופץ לאחרונה מציעים היזמים 52 דירות סטודיו בשטח של 50 מ"ר כל אחת, במחירים של 339-239 אלף דולר, קוטג'ים בשטח 200 מ"ר, במחירים של 769 אלף דולר, ווילות בשטח 400 מ"ר, במחיר של 1.5 מיליון דולר. 

 

"הפרוייקט יכלול 108 יחידות דיור למגורים, על קרקע פרטית עם מפרט מפואר ועשיר, בקו הראשון לים התיכון ליד העיר הרצליה, כאשר חלק מהדירות ייהנו מנוף פנורמי מלא, ובמרחק הליכה לחוף הים. הפרוייקט ייבנה כשכונה סגורה ואיכותית המציעה לדייריה מגוון שירותים נלווים, בהם: פארק פרטי, מכון כושר, מגרש טניס, מועדון דיירים ועוד", נכתב בעלון.   

 

עוד מפרסמים היזמים כי לוח הזמנים המשוער לאכלוס הוא 36-24 חודשים.

 

איך מגיעים ממצוקת דיור לשכונת יוקרה 

ביוני 1999 הגיש מהנדס המועצה האזורית חוף השרון, ירדן ערמון, בקשה לוועדה המחוזית לאשר את התוכנית להקמת שכנת מגורים בטענה כי קיימת מצוקת דיור בקיבוץ  געש ונדרשת הרחבה. בספטמבר 1999 אישרה הוועדה המחוזית את התוכנית (חש/8/5) האמורה להוות הרחבה של 120 יחידות דיור במתכונת קיבוצית.

 

באוגוסט 2001 רכשה חברת סקום מקיבוץ געש 50% מהקרקע שתוכננה להרחבה, ובתחילת 2003 אישרה הוועדה המקומית הקמת גדר בטון, שנועדה לתמוך באלפי טונות של אדמה כדי להגביה את השטח ב-5 מטרים וליצור נוף לים. בסוף 2003 החל שיווק שכונת "געש על הים" - שכונת יוקרה, ובתוך כך הוגשה, נידונה ואושרה תוכנית מקומית לבנייה של בריכות שחייה פרטיות בשטח.

 

עם היוודע הדבר פנתה מפלגת הירוקים, בינואר 2004, ליחידה הארצית לפיקוח על הבנייה. היחידה פנתה לבית המשפט בנתניה וזה החליט לעצור את הפרוייקט. ביוני 2004 הוגשה לוועדה המחוזית תוכנית מתוקנת. התוכנית לא אושרה על ידי הוועדה, אבל בשטח הולכת ומוקמת שכונה חדשה. 

 

ביולי השנה מכר קיבוץ געש את שארית חלקו בקרקע לקבוצת משקיעים מקסיקנית אשר שכרו את שירותיו של האדריכל אילן פיבקו, בתכנון השכונה החדשה.

 

הירוקים: הקיבוץ רימה את מוסדות התכנון

במפלגת הירוקים חוששים כי הקמתה של השכונה תצא אל הפועל. דרור עזרא, רכז פורום השרון במפלגת הירוקים: "מדובר במעשים חמורים ביותר. אנשי המועצה והקיבוץ פשוט רימו את מוסדות התכנון, במקום לבוא ביושר ולהגיד אנחנו רוצים לבנות את "ארסוף 2" כדי להרוויח מיליונים, הם השתמשו באמתלה של מצוקת דיור לקבלת אישור בנייה". 

 

"עצוב שקיבוץ שהיה חלק מחוד החנית לאידיאולוגיה של הגשמת הציונות ושל גאולת הארץ, הפך לפס ייצור של קומבינות נדל"ן על חשבון נכסי הציבור הייחודיים שעוד נשארו כאן, וכל זה למען בצע כסף", אמר דרור עזרא מהירוקים.

 

תגובת קיבוץ געש 

"בחירת הקרקע נכפתה על הקיבוץ כחלק מהסדר חובות. מכירת הקרקע מנעה את הקריסה הכלכלית של הקיבוץ, כאשר התמורה ממכירתה שימשה לכיסוי חובותיו העצומים. כל טענה לגבי חוסר נקיון כפיים היא טענה משוללת כל ייסוד. לגבי מה שנעשה עם הקרקע לאחר המכירה, אין לקיבוץ יד ורגל - כל ההיתרים, והתוכניות אושרו כחוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כאן תוקם שכונת "צוקי ארסוף" של פיבקו
צילום: דרור עזרא, מפלגת הירוקים
מומלצים