שתף קטע נבחר

מקרה רביעי של מוות אחרי חיסון; שר הבריאות: לא מצאנו קשר

במסיבת עיתונאים שכינס במשרד הבריאות הדגיש השר, יעקב בן-יזרי, כי לא נמצא לפי שעה כל קשר בין מקרי המוות בקריית גת לבין החיסונים נגד שפעת שניתנו לשלושת הנפטרים. רגע לאחר שדיבר התקבל דיווח על מקרה מוות רביעי לאחר חיסון, הפעם בפתח תקווה. המשרד מוסיף להקפיא את מתן החיסונים "עד להבהרה טוטאלית" של הנושא עם יצרניות החיסון

דרמה במשרד הבריאות: "מעל ל-140 אלף איש קיבלו חיסון במדינת ישראל והמקום היחידי שבו קרה המקרה הזה, של פטירת שלושת האנשים - מקרה נדיר מאוד - הוא קופת חולים אחת", כך אמר הערב (יום א') שר הבריאות יעקב בן יזרי. רגע לאחר מכן, במהלך מסיבת העיתונאים שכינס במשרד הבריאות, דיווח יצחק ברלוביץ', המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, על מקרה נוסף, רביעי במספר, של חולה שנפטר לאחר שקיבל חיסון שפעת.

 

תעלומת השפעת:

 

ברלוביץ' אמר מול מצלמות: "נמסר לי ממש ברגעים אלה שקופת חולים מאוחדת הודיעה כי גם להם היה אירוע של פטירה לא מוסברת של אדם בן 67 לאחר חיסון. אני עדין לא בקי בפרטים, ממש לא יודע. קיבלתי אותה ממש ברגעים אלה".

 

נציג קופת חולים מאוחדת, ד"ר אדיר גלוקמן, סיפר: "מהנתונים שהתקבלו אצלנו מדובר בגבר בן 67 מפתח תקווה, חולה במחלת לב, ולאחר מספר צינתורים. המבוטח חוסן ביום חמישי על ידי אשתו, שהיא רופאת שיניים, בביתו. מספר שעות לאחר מכן, במהלך הליכה ברחוב, האיש נפטר. לא קשרנו את זה מייד, וגם היום אנחנו לא יודעים אם יש קשר ישיר לחיסון".

 

השר, שבעת שדיבר לא ידע על המקרה הרביעי, הסביר כי משרדו פתח בבדיקה בנוגע למותם של שלושת הנפטרים בקריית גת. "נכון לשעה זו מדובר בשלושה אנשים אשר סבלו ממחלות. הצוות אשר בדק נכון לשעה זו לא מצא שום קשר בין האסון הזה לבין החיסונים נגד השפעת". עם זאת, בן יזרי הדגיש כי "עד להבהרה טוטאלית" של הנושא עם יצרניות החיסון לא יחודשו חיסוני השפעת.  

 

משרד הבריאות מעריך: מספר המתחסנים יירד

למרות המקרה הרביעי, גם ברלוביץ' עצמו העריך כי הסיכוי שיש קשר בין החיסונים למקרי המוות "קלוש מאוד". עוד אמר כי להערכתו מחר בשעות הבוקר תתקבל החלטה לחזור ולחסן. "אנחנו ממתינים לתשובה מהמשרד שמייצר את החיסונים בחו"ל. אם גם משם תתקבל תשובה שאין שום קשר אז נוכל לחזור ולחסן".


מסיבת העיתונאים הדרמטית. במרכז: השר בן-יזרי (צילום: ניב קלדרון)

 

 

החולים שנפטרו - שמעון עמר (76) ויצחק אזולאי (68), שניהם מקריית גת, ונדב ירושלמי (53), ממושב שקף - היו חולים במחלות לב, סכרת ויתר לחץ דם. גם הרביעי סבל ממחלת לב. ההערכה במשרד הבריאות היא שפטירתם נובעת ממצבם הרפואי. פרופ' מנפרד גרין, ראש המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות ציין שבמדינת ישראל מתים כל יום בערך מאה אנשים, רובם חולים כרונים ונמצאים בקבוצת סיכון. חלקם גם קיבלו חיסון נגד שפעת. "זו תופעה סטטיסטית בלבד, חולים בקבוצות הסיכון נמצאים בכל מקרה בסיכון למוות ממחלה קשה". לדבריו, למשרד הבריאות אין מידע על חומר לא תקין בתוך החיסון.

  

ד"ר אלכס לבנטל מהאגף לבריאות הציבור במשרד הבריאות, הרגיע גם הוא ואמר: " 330 מיליון בני אדם מתחסנים מדי שנה ברחבי העולם. בכזה סיבוך לא נתקלנו בספרות אף פעם. לדעתנו הקשר הוא מקרי".

   

גם אם יאשרו מחר במשרד הבריאות לציבור להמשיך ולהתחסן נגד שפעת, ההערכה היא שציבור גדול שהחיסון מומלץ עבורו יעדיף להימנע מחיסון. גורם במשרד ציין כי "אם לא ננקוט בפעולה דרסטית, מספר המתחסנים יירד". שר הבריאות הודיע כי יהיה הראשון להתחסן: "אלך מחר, ברגע שיותר".

 

שלושה נפטרים בקריית גת

הסערה כולה החלה בשעות הצהריים, אז הורה משרד הבריאות לקופות החולים בארץ להפסיק את מתן חיסוני השפעת לציבור. זאת לאחר שקיבל בצהריים הודעה על שלושה מבוטחים של קופת חולים לאומית שנפטרו לאחר שקיבלו את החיסון. המשרד פתח בבדיקה מקיפה כדי לבדוק את נסיבות המקרים.

 

המבוטחים שנפטרו - בני 75, 70 ו-52 - חוסנו בסניף קופת החולים בקריית גת במהלך שמונת הימים האחרונים. החיסונים נלקחו מאותה אצווה (סדרת ייצור של החיסון) ומבדיקה ראשונית עולה כי כל שלושת הנפטרים חוסנו גם במהלך שלוש השנים האחרונות ולא סבלו אז מכל תופעת לוואי חריגה. עוד עולה מבדיקת הרקע הרפואי של הנפטרים כי השלושה - שנפטרו בבתיהם - סבלו ממחלות שונות.

 

לאחר שהתקבלה במשרד הידיעה על פטירתם, החלה בדיקה של רופאי מחוז אשקלון ובמקביל נעשתה פנייה לחברה המייצרת את החיסון, בו משתמשות עוד מדינות רבות בעולם. 

 

ההערכה היא שהשנה קיבלו את החיסון נגד שפעת קרוב ל-100 אלף איש בכל רחבי הארץ. בשירותי בריאות כללית התחסנו עשרות אלפים, במכבי חוסנו 23 אלף מבוטחים ובקופת החולים מאוחדת חוסנו כ-20 אלף. מקופת חולים לאומית לא נמסרו נתונים. כל המחוסנים משתייכים לקבוצות הסיכון ובהם קשישים וחולים כרוניים.


פורסם לראשונה 22/10/2006 17:53

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
"לא מצאנו קשר". בן-יזרי
צילום: ניב קלדרון
הלוויתו של אחד הנפטרים, שמעון עמר
צילום: לילך כדר "כל הדרום"
מומלצים