שתף קטע נבחר

תל אביב: זה רק נראה כמו טורנדו

תושבי תל אביב דיווחו כי צפו בטורנדו של ממש, אבל בתים לא עפו באוויר ומכוניות לא נזרקו לקילומטרים. החזאי מסביר: מדובר במשפך מים

משפך מים דמוי טורנדו נצפה אחר הצהריים (יום ד') בחוף ימה של תל אביב.

 

תושבים רבים מיהרו לדווח על המראה הנדיר: אלון אדמוני, תושב העיר בן 21 סיפר ל-ynet: "אני גר בקומה 11 בתל אביב. פתאום ראיתי מראה יפה, טורנדו בים, זה לא נראה מסוכן או מפחיד". איציק סופר, בן 25 תושב העיר אף הוא הסביר שראה "עמוד ענן, זה היה מראה מרהיב, כולם התלהבו בעבודה, יצאנו לרחוב וכל האנשים עמדו וצפו בהשתאות".


משפך בשמי העיר (צילום: יובל ירדן)

 

ירון אלון, בן 31, תשב פרדס חנה שעובד בתל אביב הסביר: "ראינו ממש עמוד שמחבר בין המים לשמיים, כולם מאוד התלהבו, אנשים רצו לחלונות. עלינו גם לגג הבניין וצפינו משם".


פגיעה ישירה במים (צילום: אלון אדמוני)

 

בחודש אפריל נצפה "מיני טורנדו" בכפרים בגליל. אך הפעם, הסביר החזאי העצמאי בועז דיין, לא מדובר בטורנדו. "מדובר בנד מים, תופעה שמתרחשת כשיש עננים מאוד מפותחים מעל הים. העננים גורמים למעין משפך שיורד מהענן אל הקרקע, אל הים". לדבריו, טורנדו מוגדר כשנרשמות רוחות עזות מאוד, של 100 קמ"ש. "להערכתי זה היה רק שובל מים שירד מהענן", הוסיף.

 

ד"ר הדס סערוני, מומחית לאקלים בחוג לגיאוגרפיה באוניברסיטת תל אביב, הסבירה מה הסיבות לתופעה שנצפתה: "לפעמים ענני סערה יוצרים מעין מיני טורנדו, זהו טורנדו קטן יותר שקשור בחוסר היציבות הנגרמת בעונה זו, בעיקר בשל הניגוד בין הים החם לאוויר הקר שהגיע בשכבות הגבוהות. ואז, חוסר היציבות גורם לתנועות אנכיות, מאוד חזקות, שלעיתים מצליח להתפתח עד למיני טורנדו".

 

הסבר נוסף אפשרי לדבריה, הוא ש"יכול להיות שהם ראו נד מים. זה פרץ מתוך ענני סערה שגורם לתת לחץ וזה יוצר עלייה של מים. דבר זה יוצר מעין מערבל מים. או, שיכול להיות שהם למעשה ראו פרץ רוח, מעין ענני סערה, שנגרמים במיוחד מתחת לענן חם ויבש". לדבריה, כשמתחיל לרדת גשם מענן סערה והאוויר מתחתיו יבש יותר, יש התאדות. "התאדות זה דבר שצורך חום, ואת החום לוקחים מהשכבה שמתחת. השכבה שמתחת מתקררת מאוד ואז במכה אחת - האוויר הקר שהוא יותר כבד - צונח למטה בבת אחת, ויוצר רוח. הרוח יכולה להיות מאוד מסוכנת למטוסים, ועלולה ליצור נזקים ליד הקרקע. התופעה יכולה להיות מלווה בגשם חזק מאוד". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלון אדמוני
טורנדו?
צילום: אלון אדמוני
צילום: ירון אלון
או משפך מים
צילום: ירון אלון
אדי מארי
מחזה נדיר
אדי מארי
צילום: איתי רבינוביץ
בשמי העיר
צילום: איתי רבינוביץ
מומלצים