שתף קטע נבחר

ההתנתקות גרמה לשבר גדול יותר מרצח רבין

כך עולה מסקר שערכה עמותת גשר. 47% ענו שההתנתקות גרמה לפילוג הגדול ביותר עד היום, רצח רבין במקום השני עם 38%. האשמים העיקריים בפילוג - הפוליטיקאים והתקשורת. ומי הכי שנואים? החרדים

47.7% מהציבור סבורים כי ההתנתקות גרמה לפילוג הגדול ביותר בעם, כשרצח רבין במקום השני בלבד עם 38.8%. כך עולה מסקר שערכה עמותת גשר לקראת יום השנה לרצח רבין. במקום השלישי הגיע פיצוץ האונייה אלטלנה, עם 3.6%. 

 

לפי הסקר, האשמים בפילוג העם הם קודם כל הפוליטיקאים 42.1%, אחר כך התקשורת 39.4% ולבסוף הרבנים 9.2%. השאר ענו "לא יודע".

 

עוד עולה מהסקר כי הקבוצה השנואה ביותר היא החרדים ו-37% שונאים אותם. הרחק מאחוריה נמצאים העולים מחבר העמים 15.2%, אחר כך מתנחלים 12.6%, קיבוצניקים 7.4% ותל אביבים 3.1%. במקביל נשאלו איזו קבוצה בחברה הישראלית היא התורמת ביותר לחברה. פה מככבים הקיבוצניקים עם 20.1%. אחריהם המתנחלים 16.2%, התל-אביבים 11.9%, עולים מחבר העמים 11.7% ולבסוף החרדים 7.7%.

 

את הסקר ערכה חברת מותגים, בקרב 528 מרואיינים המהווים מדגם ארצי ומייצג של כלל האוכלוסייה היהודית הבוגרת דוברת העברית בישראל (בני 18 ומעלה).

 

"התוצאות מהוות תמרור אדום לפוליטיקאים ולמנהיגי המדינה שחייבים לשנות את דרכיהם ב-180מעלות", אמרה שושי בקר מנכ"לית עמותת גשר. לדבריה, "מלבד זה שהציבור רואה בהם את האחראים על השנאה הם גם צריכים להיות מודאגים מהקוטביות בחברה הישראלית כפי שעולה מהתוצאות. מניסיוננו ב-35 השנים האחרונות, במפגשים והידברות בגשר אנחנו יודעים כי שנאה ודמוניזציה מתפתחים במקום שאין בו חוויות משותפות. עמותת גשר החליטה לאחר הרצח להקדיש את יום הזיכרון ליצחק רבין ליום דיאלוג בחברה הישראלית כדי להפחית את השסע ולמנוע את הרצח הבא".

 

לקראת יום הזיכרון לרצח יגיעו מחר בני נוער, חיילים ואזרחים לאוהל הדיאלוג השנתי של העמותה בכיכר רבין. תחת הנושא "דרוש שותף בחברה הישראלית" יתקיימו במקום במשך כל היום מפגשי הידברות בין בני נוער ואזרחים, הרצאות מפי שרת החינוך אנשי אקדמיה, רבנים ואישי תקשורת לצד הקרנת סרטים.

 

בתגובה לסקר אמר ח"כ זאב אלקין (קדימה): "כמתנחל וכעולה חדש אני מודאג מתהליך הקיטוב בחברה, דבר המהווה את אחד האיומים האסטרטגיים האמיתיים על עתידנו כמדינה". לדבריו, "על הפוליטיקאים ואנשי הציבור מכל רחבי הקשת הפוליטית לשקול היטב את מעשיהם ודבריהם, ולשים דגש על שיח וגישור כיעד עיקרי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
רצח רבין במקום השני
צילום: דודו פריד
מומלצים