שתף קטע נבחר

אברהם: חוק ההסדרים ל-2007 יעבור "דיאטה"

יו"ר ועדת הכנסת הודיעה כי העבודה על החוק תפוצל בין ועדות הכנסת ולא תתבצע במקשה אחת או ברובה בוועדת הכספים "כי הכנסת לא יכולה להמשיך להיות חותמת גומי של הממשלה"

חוק ההסדרים שהאוצר הגיש אתמול לכנסת יחד עם תקציב 2007 יעבור "דיאטה" שתצמצם את ממדיו לפני שהבית יטפל בו. כך הבטיחה היום ח"כ רוחמה אברהם (קדימה), יו"ר ועדת הכנסת, שמוסמכת לקבוע את סדרי העבודה על החוק. היא הודיעה שהעבודה על החוק תפוצל בין ועדות הכנסת ולא תתבצע במקשה אחת או ברובה בוועדת הכספים לפי כוונת האוצר, כפי שהיה בשנים קודמות.

 

אברהם ציינה כי אין מקום בחוק לרפורמות שהאוצר חוזר ומנסה להעביר בהליך חפוז במסגרת זו בשנים האחרונות, כמו השינוי המבני בקופות החולים, שאין לו קשר ישיר להשגת יעדי התקציב. בעיקר, ציינה, כי אין זה בריא שהחוק משתק חוקים חברתיים שהתקבלו בהליך תקין לפי הצעות פרטיות של חברי הכנסת, רק בגלל שהאוצר רוצה לחסוך את עלות החוקים. "החוק נולד לפני 20 שנה במסגרת תוכנית חירום כלכלית לבלום אינפלציה של 400%. האם אנחנו בשעת חירום כזאת עכשיו"?, שאלה אברהם.

 

"הוועדה לא חייבת להיות כבולה לממשלה ואיננה זרוע ביצוע של הממשלה. הכנסת גם לא יכולה להמשיך להיות חותמת גומי של הממשלה", הוסיפה ואברהם.

 

אברהם שפתחה לפני הצהריים בכנסת יום עיון סביב השאלה אם חוק ההסדרים הוא "גזירה משמיים". אברהם הודיעה כי הטיפול החדש שהיא מתכוונת לתת לחוק השנה הוא במסגרת סמכויות ועדת הכנסת לפי תקנון הבית, אבל בדעתה לעגן זאת בהוראה מפורשת בחוק הכנסת.

 

"הממשלה עושה בחוק שימוש מניפולטיבי"

היועצת המשפטית של הכנסת, עו"ד נורית אלשטיין, הביעה תמיכה בשינוי המוצע כי גם לדעתה השימוש בחוק ההסדרים מהווה שתי סכנות לדמוקרטיה. "הממשלה עושה בחוק שימוש מניפולטיבי כמכבש ריכוזי, כמעט רודני שמשתק את עבודת הכנסת. קל וחומר שנעשה כאן שימוש בכלי שנועד לשעת חירום בעתות שגרה", אמר אלשטיין.

 

היא הציעה לפרק את החוק למרכיביו ולחלק אותם לאלה שקבלתם חיונית ודחופה לביצוע התקציב, לפי מבחנים שייקבעו, ולהעביר למסלול החקיקה הרגיל את השינויים המבניים שמשקל הכובד שלהן בשנים הבאות. אלשטיין תפרסם בעניין זה חוות דעת משפטית מפורטת בימים הקרובים.

 

"הממשלה שנוטלת לעצמה את החופש לתכנן את השינויים המבניים בפרק זמן בלתי מוגבל איננה יכולה לאלץ את הכנסת לאשר אותן בסד הזמן הקצר, של חודשיים לכל היותר. זה לא רציני, וגם לא הליך חקיקה ראוי", אמרה אלשטיין. "בג"ץ איננו המקום להוציא את הערמונים האלה מהאש. פסילת חקיקה היא נשק יום הדין. לכנסת יש כלים לעשות זאת בעצמה ולא לסמוך על בית המשפט. בג"ץ כבר הציע שהכנסת תתקן את דרכיה בהקשר זה".

 

יו"ר ועדת הכספים ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) התחייב להעביר את מרכיבי חוק ההסדרים בלוח זמנים שיהיה נוח לממשלה בתנאי שיוגשו בהצעות חוק נפרדות ולא בחבילה של חוק ההסדרים שהוא בעיניו "חוק גיוס הקואליציה". ליצמן הציע לאוצר שלא להכניס לחוק מראש את הגזירות שהן בבחינת "עיזים" שהוא מכניס כל שנה במטרה להוציא.

 

שטרום: האוצר לא תמיד האיש הרע

הממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים, עו"ד דרור שטרום, אמר ביום העיון כי נטיית הכנסת לראות בחוק ההסדרים חקיקה לא טובה ולא ראויה, היא פשטנית מדי. "אינני קונה את הסיפור שהאוצר הוא תמיד האיש הרע. כמובן שאפשר להוריד את החוק לממדים רציונאליים, אבל צריך לשאול אם הוצאת השינויים המבניים מהחוק איננה פוגעת במשהו חיוני למשק, כי הכנסתם לחוק אולי מבטאת שקצרה ידה של הכנסת לחוקק את הרפורמות בדרך הרגילה", אמר שטרום ומנה שורת רפורמות בתחומי התקשורת, האנרגיה והתחבורה שפרצו מונופולים ופתחו אותם לתחרות.

 

עם זאת הודה שהכנסת העבירה את הרפורמה בשוק ההון במסלול הרגיל ובפרק זמן סביר, שהיה לו מחיר, "מה שמוכיח כי יש דילים גם מחוץ לחוק ההסדרים".

 

שטרום אמר לגבי החוקים שעברו בשנים האחרונות כי יש בהם גרעין קשוח שלא ניתן לגעת בו, של קיצוצים בהטבות שיש להם השלכה ישירה על ביצוע התקציב בצמצום ההוצאה הציבורית. כמו כן יש בהם פרק מיותר שראוי למחוק, של "שאר ירקות" - תפזורת של חוקים להקפאה בוערת או סובלת דיחוי.

 

"במעגל השינויים המבניים אני לא מוותר על הרפורמות אבל מצפה שהאוצר ירסן את עצמו ויסנן אותן מהחוק במהירות האור. בג"ץ, שמתח ביקורת נגד החוק, חרק שיניים והתאפק מלהתערב. אבל צריך לצפות שהוא יתערב אם לא יהיה שינוי מצד האוצר או של הכנסת שצריכה לקבוע לעצמה 'מסלול ירוק' של חקיקה שיקדם את הרפורמות", אמר שטרום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אברהם. לא להליך חופז
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
ליצמן. לא להכניס "עיזים"
צילום: גיל יוחנן
צילום: גבי מנשה
שטרום. יש גרעין קשוח
צילום: גבי מנשה
מומלצים