שתף קטע נבחר

אחרי השתלת הכבד השנייה: מאיר נולד בפעם השלישית

מאיר זורע (23) עבר השתלת כבד לראשונה בגיל שלוש. באופן נדיר גופו דחה את האיבר המושתל עשרים שנה לאחר מכן והוא נזקק להשתלה חוזרת. אמו: "זה היה מאד מפחיד ומלחיץ כי את לא יודעת אם תקבלי את האיבר שאת צריכה בגלל מחסור באיברים להשתלה"

מאיר זורע חוגג את יום ההולדת שלו 3 פעמים. פעם אחת בתאריך שבו נולד, בפעם השנייה בתאריך שבו עבר השתלת כבד בגיל 3, השתלה שהצילה את חייו ובפעם השלישית בתאריך שבו עבר השתלה נוספת, הפעם של כבד ושל כלייה, בגיל 23. גם ההשתלה האחרונה הצילה את חייו.

 

מאיר (23) ממגדל העמק, אושפז מיד לאחר לידתו עם שורה של בעיות רפואיות. רק לאחר 3 שנים אובחן שהוא סובל ממום מולד בכבד. הרופאים המליצו לבני המשפחה לעבור ניתוח השתלה בפיטסבורג, ארה"ב, משום שבאותה תקופה בנושא ההשתלות בכלל ובילדים בפרט היה מעט ניסיון בארץ. לאורך השנים טס מאיר לטיפולים בארה"ב, כדי למנוע דחייה של הכבד שהופיעה אצלו לפני כשבע שנים. בין לבין ניסה ללמוד, לשחק ולעסוק בספורט כמו כל ילד רגיל.

 

"לפני שנה הוא הגיע למצב של חוסר תפקוד והיה עייף כל הזמן", מספרת אמו, שולה. "התברר לנו שהופיעה דחייה של הכבד ואז היינו צריכים את ההשתלה. זה היה מאד מפחיד ומלחיץ כי את לא יודעת אם תקבלי את האיבר שאת צריכה בגלל מחסור באיברים להשתלה. המתנו בערך שנה".

 

בעקבות תרופות שנועדו למנוע דחייה של השתל, שקיבל מאיר במשך השנים נגרם גם נזק לכלייה שלו והוא עבר השתלה משולבת של כבד ושל כלייה. פרופסור איתן מור, מנהל מחלקת ההשתלוות בבילנסון מסביר "לשמחתנו, אין הרבה מקרים כאלו. מקרים של דחיית השתל מופיעים בדרך כלל תוך שנה מההשתלה. אבל אחרי 20 שנה זה לא פשוט".

 

למרות המחסור בתרומות איברים מפרסמים במרכז הלאומי להשתלות נתונים מעודדים לפיהם בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2006 ,נרשם שיא בשיעור ההסכמות לתרומת איברים. יותר ממחצית מהמשפחות שיקירם מת מוות מוחי

הסכימו לתרום את איבריו להשתלה. מתוך 117 נפטרים התקבלו 59 הסכמות לתרומת איברים ומתוכן הגיעו 54 לידי מימוש. האיברים הושתלו וסייעו להציל את חייהם של כ-181 חולים. 70 אחוז מההשתלות בוצעו בבית החולים בילינסון בפתח-תקווה.

 

למרות הנתונים המעודדים, ישנם עוד מאות בני אדם הממתינים לתרומת איברים. נכון לחודש ספטמבר המתינו בישראל 546 בני אדם להשתלת כליייה, 117 בני אדם להשתלת כבד, 109 המתינו לתרומת לב, 7 ממתינים להשתלה משולבת של לב וריאות ו-43 להשתלת ריאות. בנוסף ממתינים כשלוש מאות בני אדם להשתלת קרנית שתציל את מאור עיניהם.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורלי דיין
ההשתלות הצילו את חייו. מאיר זורע
צילום: אורלי דיין
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים