שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לראשונה בישראל: לב מלאכותי הושתל בבן שנתיים

  במבצע לוגיסטי מורכב, שכלל ניוד של ציוד מגרמניה, הושתל לב מלאכותי בגופו של הפעוט רועי דונץ, שמצבו החמיר ולא איפשר הטסתו לניתוח בחו"ל. זוהי הפעם הראשונה שלב מלאכותי מושתל בישראל בגופו של פעוט

  לראשונה בישראל: לב מלאכותי הושתל בפעוט בן שנתיים ושלושה חודשים בבית החולים "שיבא" בתל-השומר. עד כה הושתל לב מלאכותי ("לב במזוודה") רק בחולים מבוגרים. אולם בשל מצבו הקריטי של הילד הוחלט לבצע את הניתוח. בעולם בוצעו רק כעשרים השתלות מסוג זה בילדים.

   

  זמן קצר לאחר שנולד אבחנו הרופאים כי רועי דונץ ממגדל העמק, היום בן שנתיים ושלושה חודשים, סובל ממום בלב. רועי סבל מאי ספיקה של אחד ממסתמי הלב ומאי ספיקה של החדר השמאלי של הלב. בגילו הצעיר כבר הספיק לעבור צינתור, אבל לבו עדיין לא הצליח לתפקד כראוי ולהזרים את הדם לכל חלקי גופו. בשבועות האחרונים הידרדר מצבו מאד והוא אושפז בבית החולים ספרא לילדים בתל-השומר. "הוא הגיע למצב טרמינלי של הלב והפתרון היחיד היה השתלת לב", אומר ד"ר דוד משאלי, מנהל היחידה לניתוחי לב ילדים ב'שיבא'.


  פרפר בין חיים למוות. רועי דונץ (צילום: עידו שניר)

   

  בשל מחסור בתורמי איברים להשתלה בישראל נאלץ רועי להמתין ובינתיים מצבו המשיך להידרדר והוא חובר למכונת לב-ריאה, שתתמוך בפעילות לבו. לדברי ד"ר יעקב (ג'יי) לביא, מנהל היחידה להשתלות לב ב'שיבא', "המצב שבו רועי היה נתון כשהחלטנו להשתיל היה חמור שבו תוך 24 עד 48 שעות גורלו היה נחרץ". עמיתו, ד"ר משאלי סיפר "רועי פרפר בין חיים למוות במשך שבוע במלוא מובן המילה. הוא עבר מספר רב של החייאות והיה במצב מאד קשה".

   

  במהלך הניתוח חובר רועי ללב מלאכותי, שמחליף את פעילות חדרי הלב. מדובר במכשיר חיצוני, מעין מזוודה, שהילד מחובר אליה. המכשיר יכול לפעול כשהוא מנותק מהחשמל לפרק זמן קצר של כחצי שעה. לדברי ד"ר לביא, "היו לנו מקרים דומים בעבר, אבל אז שלחנו את הילדים לעבור ניתוח בגרמניה, הפעם מצבו של רועי היה כל כך קריטי שחששנו שתוך שעות נאבד אותו. הפעם קיבלנו אומץ לבצע את הניתוח". חיבור ללב מלאכותי נחשב מורכב במיוחד אצל ילדים בשל הסכנה להיווצרות קרישי דם בתוך המכשיר, דבר המחייב מתן תרופה לדילול הדם ומעקב צמוד אחרי הילד. לדברי ד"ר לביא מדובר בהשתלה ה-22 או ה-21 בעולם בילדים.


  הרופאים בפעולה. מבצע לוגיסטי בין ברלין לתל השומר (צילום: עידו שניר)

   

  המכשיר שבו נעשה שימוש מיוצר רק במקום אחד בעולם, בחברה הגרמנית "ברלין הארט". מהרגע שהחליטו הרופאים על הניתוח הייחודי החל מבצע להטסת הציוד מגרמניה לישראל. "זה היה מרוץ נגד השעון. התחלנו את הניתוח במקביל להבאת הציוד משדה התעופה", סיפר ד"ר לביא.

   

  הניתוח בוצע ביום רביעי שעבר ומאז מתארים הרופאים התאוששות מהירה של רועי. כעת הוא ייכנס לשיגרה של מעקב, עדיין בבית החולים והמתנה מורטת עצבים לתרומת לב, שתאפשר לו לחזור לשגרת חיים של ילד רגיל.

   

  אמו של רועי, לייקו דונץ לא הצליחה להסתיר את התרגשותה. "אני מרגישה שהכובד ירד ממני, אלוהים החזיר לי את הילד. לא עד הסוף, אבל זה נותן לי את התקווה לחכות עד להשתלה. אני מודה לאלוהים על האופציה הזו".

   

  למרות המום בלבו התפתחותו של רועי תקינה ולפני הניתוח אמר את המילים הראשונות "אמא", "אבא" ו"לא רוצה". אמו הצליחה לשמור על אמונה ואופטימיות גם ברגעיים הקשים. "כשהרופא אמר שהוא בין החיים למוות היה לי מצב כזה שהאוזניים נסתמות ובלב אני מאמינה שזה יצליח. אלוהים ברך את הרופאים. אין הסבר אחר".

   

  עלות הלב המלאכותי כ-70 אלף יורו והוא הובא לישראל על ידי שיבא ומכבי שירותי בריאות.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ניב קלדרון
  "הכובד ירד ממני". לייקו, אמו של רועי
  צילום: ניב קלדרון
  צילום: ניב קלדרון
  ניצחו על הניתוח. ד"ר יעקב (ג'יי) לביא וד"ר דוד משאלי
  צילום: ניב קלדרון
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים