שתף קטע נבחר

יובל רבין: צריך לשכוח משיקולים פוליטיים

כל ראשי המדינה הגיעו להר הרצל לטקס הממלכתי לזכר יצחק רבין, שנרצח לפני 11 שנה. הבן יובל רבין דיבר על הכאב האישי שמלווה את המשפחה וגם הפנה מסר להנהגה: "היינו מבקשים בשמו לשכוח שיקולים פוליטיים, כי כמו שאמר אבא, אין לנו מדינה 'ספייר'". אולמרט: "תומכים ויריבים פוליטיים העריכו כאחד את יושרתו, את הגינותו"

בהר הרצל נערך אחר הצהריים (יום ה') הטקס הממלכתי לזכר ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, שנרצח לפני 11 שנה בהשתתפות כל ראשי המדינה, ובהם נשיא המדינה משה קצב, שהניח את הזר הראשון על הקבר, וראש הממשלה אהוד אולמרט. הבן יובל רבין אמר קדיש ואחר כך דיבר על הזכרון האישי: "אילו היה חי איתנו היום, אבא היה שוכח שיקולים פוליטיים. אילו שמעו בקולנו, היינו מבקשים אולי בשמו לשכוח שיקולים פוליטיים, כי כמו שאמר אבא, אין לנו מדינה 'ספייר'". 


בתו של יצחק רבין ואחותו מניחות את הזר (צילום: רוייטרס)

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נשא דברים לזכרו. "11 שנה עבור ושוב אנחנו פוקדים את מצבת האבן אשר תחתיה נטמן יצחק בירושלים. כאן נולד, על שחרורה פיקד והנה כיסה אותו עפרה והוא ירוי בגבו", פתח אולמרט את דבריו. "אין צורך להימנות עם מחנהו הרעיוני של ראש הממשלה כדי להוקיר את תרומתו העצומה לייצוב ביטחונה של ישראל ואת הישגיו הגדולים. יצחק רבין נקטל במעלה הדרך שבסופה, כך האמין, יש שלום וביטחון עם כל אויביו. אל פסגת השלום עם ירדן הוא הגיע, אך הפסגות האחרות עם סוריה והפלסטינים נותרו לא מושגות ועתידן לא נודע".

 

אולמרט התייחס לאישיותו של רבין ולכבוד שרחשו לו כולם: "תומכים ויריבים פוליטיים העריכו כאחד את יושרתו, את הגינותו. אל פסגת השלום עם ממלכת ירדן הוא העפיל, הפסגות האחרות אליהן חתר נותרו לא מושגות והנתיבים שצעד רבין באומץ לב שנויים במחלוקת. כדורי הרצח הותירו סימני שאלה כבדים באין מענה ומורשת רבין עודה חצויה ובחלקה לא מוסכמת. הנני מצדיע לזכרו של יצחק רבין בשמו של עם שמוקיר תודה ולזכרה של לאה, אשת חייו הנאמנה".

 

"אצלנו אין בוקר ואין ערב" 

יובל רבין אמר מעל הקבר: "עם תום הטקס אנחנו נחזור הביתה, מאחורינו ישארו זרי הפרחים לקמול. יהיו בתוכנו אנשים שיחזרו לשגרת היום המטורפת ויהיו אחדים שישאו את הזיכרון עוד כמה ימים אולי יותר. אנחנו נזכור בראש ובראשונה את האבא האוהב שלנו. נזכור גם תמיד את המצח חרוש הדאגה, את הנזיפות וחוסר הסבלנות מול שגיאות ותקלות. שונה המצב ב-11 השנים האחרונות מאז הופקע מאיתנו לתמיד ונקבע בלוח השנה היום הארור הזה שבו הרג יהודי את ראש הממשלה היהודי. אולי זה נדוש מעט, אבל חסרונו וחסרונה של אמא בולטים לי במיוחד כשאני מביט בדור הצעיר של המשפחה שאף פעם לא ידעו את המילים סבא יצחק וסבתא לאה.


טקס האזכרה הבוקר במשרד ראש הממשלה (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

"מדינת ישראל קמה לבקרים של סתיו וגשם וחדשות קשות, ואצלנו אין בוקר או ערב. אבא שעמד ליד ערש לידתה של המדינה, אבא שהמקצוע שלו היה פיתרון בעיות ברמה הלאומית, הוא איננו אותנו".

 

אמש נערך במשכן הנשיא בירושלים טקס הדלקת נר לזכרו של ראש הממשלה המנוח. השנה נערך הטקס לראשונה במתכונת ממלכתית, ובבית הנשיא ציפו לנוכחות של חברי כנסת ושרים רבים. ואולם לבסוף הגיעו לטקס רק שר אחד, יעקב אדרי וארבעה חברי כנסת - אפרים סנה, ראלב מג'אדלה ודני יתום מהעבודה, ויובל שטייניץ מהליכוד. ראש הממשלה ונשיאת בית המשפט העליון הודיעו מראש שלא ישתתפו בטקס - כל אחד מסיבותיו הוא.

 

בתו של יצחק רבין, דליה, הפנתה בימים האחרונים אצבע מאשימה כלפי ראשי המדינה על שתיקתם הרועמת לנוכח התחזקות מעמדו של הרוצח: "רק מסרים תקיפים מהנהגת המדינה, מלמעלה, עשויים להפסיק את התופעות האחרונות בהתייחס לרצח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
יובל רבין. "אין לנו מדינה ספייר"
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
צילום: לע"מ
יצחק רבין
צילום: לע"מ
קברו של רבין
צילום: חיים צח
מומלצים