שתף קטע נבחר

מיקרוסופט נסוגה: נאפשר שדרוגים

חברת התוכנה הודיעה אמש כי תשנה את רישיון המשתמש כך שרוכשי Vista בגרסת מוצר המדף, יוכלו לשדרג חומרה ללא הגבלה מספרית, ולהעבירה ממחשב למחשב. אך משמעות השינוי בפועל - מוגבלת

בעקבות הביקורת הרבה שספגה מיקרוסופט, על ההגבלות המחמירות שהטילה למעשה על שדרוגים ושינויים בחומרה, במסגרת רישיון המשתמש של Windows Vista, ואי-היכולת להעביר את התוכנה ממחשב אחד לאחר - החליטה החברה לסגת צעד לאחור.

 

בניגוד ל"הבהרה" העמומה מתחילת השבוע, אמש הודיעה מיקרוסופט רשמית ובאופן ברור כי היא משנה את רישיון המשתמש של Vista, כך שניתן יהיה להעביר את מערכת ההפעלה ממחשב אחד לאחר, כל זמן שמערכת ההפעלה מותקנת על מחשב אחד בלבד בו-זמנית. השינוי הוא רק עבור הרוכשים את Vista בגרסת מוצר-המדף (Retail).

 

לכאורה, מדובר בשינוי מהותי ברישיון התוכנה של Vista, והסרה של מגבלה שעוררה סערה וחששות בקרב משתמשים – אך בפועל, השינוי שערכה מיקרוסופט בתנאי הרישיון, ישפיע רק על כמות מצומצמת של משתמשים. על פי רשימה המופיעה באתר ZDNET, המשמעות המעשית של השינויים, איננה גדולה:

 

מה נחשב "שינוי מהותי"?

אם הנכם רוכשים מחשב חדש שעליו מותקנת מראש גרסת תוכנה בלבד (OEM), או מרכיבים בעצמכם מחשב ומתקינים עליו את גרסת ה-OEM, לשינוי המוכרז אין בכלל השפעה עליכם. Vista עדיין תהיה "כבולה" לאותו מחשב בלבד.

 

אם רכשתם את גרסת מוצר המדף, התקנתם אותה על מחשב אחד, הסרתם ואז החלטתם להתקין על מחשב אחר, את תהליך ההפעלה (אקטיבציה) של התוכנה תאלצו לבצע בשיחה טלפונית למיקרוסופט, ולא דרך האינטרנט.

 

נקודה חיובית שעולה מהשינוי בתנאי הרישיון, היא פיתרון לסוגיית הווירטואליזציה. על פי תנאי הרישיון החדשים, ניתן יהיה להעביר עותק וירטואלי של Vista לחומרה פיזית חדשה, בתנאי שאפשרות הווירטואליזציה תוסר מהמחשב הקודם – כלומר, שעיקרון "רישיון אחד למחשב אחד", יישמר.

 

והחדשות הטובות: בניגוד למה שנודע עד כה, בגרסת מוצר-המדף, תוכלו לבצע שדרוגי חומרה באופן חופשי, ללא הגבלה על מספר הפעמים בהן אתם מחליפים חומרה. אך אליה וקוץ בה: אם השדרוג הוא מהותי מספיק כדי לגרום ל"מראית עין" של מחשב חדש (כמו החלפת לוח-אם או מעבד) – תאלצו לבצע תהליך הפעלה חדש תוך 30 יום.

 

אך הנקודה שנותרת עלומה, היא מה נחשב ל"שדרוג מהותי”? לכך מיקרוסופט לא סיפקה תשובה בהכרזה הנוכחית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שדרוגים? רק בגרסת מוצר המדף
מומלצים