שתף קטע נבחר

הואשם לשווא ברצח אולג שייחט - ויזכה לפיצויים

טארק נוג'ידאת מכפר כנא הואשם שחטף ורצח את החייל מנצרת עילית, ושוחרר רק לאחר עשרה חודשים - כשנתפסו הרוצחים האמיתיים. למרות שטען כי ההודאות הושגו ממנו בכפייה, קבעו השופטים אתמול כי "הוא הביא את זה על עצמו בהודאותיו"

בית המשפט המחוזי בנצרת הורה אתמול (יום ה') למדינה לשלם פיצויים בסך 50,845 שקלים לטארק נוגי'דאת, צעיר בן 25 מכפר כנא שבצפון, שנעצר והואשם ברצח החייל אולג שייחט מנצרת עילית אך בהמשך שוחרר כשהתברר שאינו מעורב באירוע.

 

ביולי 2003 נתגלתה סמוך למטע זיתים באזור שבין משהד לכפר כנא גופתו של שייחט, שנעלם מספר ימים קודם לכן. שלושה שבועות לאחר הרצח נעצר נוג'ידאת בחשד שחטף ורצח את שייחט. בחקירתו בשב"כ הודה בביצוע הרצח וקשר למקרה שני חשודים נוספים - יוסף סבייח ושריף עיד.

 

בדיון שהתקיים בבית משפט השלום בנצרת באוגוסט 2003 הודה נוג'ידאת במעשה שוב ואף שיחזר אותו בפני חוקרי המשטרה. מאוחר יותר חזר בו מהודאתו, כפר באשמה וטען שההודאות נגבו ממנו תחת לחץ ואיומים וכי כל אשר מסר שמע מכלי התקשורת ומבני הכפר. למרות זאת, החליטה הפרקליטות להגיש נגדו כתב אישום תוך שהיא מייחסת לו עבירות של רצח, חטיפה לשם רצח, נשיאה והובלה של נשק, שוד בנסיבות מחמירות והשמדת ראייה. הבקשה להשאירו במעצר עד תום ההליכים התקבלה על ידי בית המשפט.

 

בעוד שהתיק נגד נוג'ידאת התנהל והוא היה נתון במעצר, נעצר באפריל 2004 מוחמד ח'טיב, גם הוא תושב כפר כנא, בחשד שירה לעבר רכב משטרתי בין צומת בית רימון לצומת גולני. ברשותו נתפס נשקו האישי של אולג שייחט. זמן קצר לאחר מכן נעצר גם תושב הכפר מוחמד ענבתאווי שהודה בחקירתו כי יחד עם ח'טיב חטף ורצח את שייחט.

 

"הוא הביא זאת על עצמו בהודאותיו"

ב-20 במאי 2004, עשרה חודשים לאחר מעצרו, שוחרר טארק נוגי'דאת והפרקליטות חזרה בה מכתב האישום נגדו. נוג'ידאת החליט לתבוע את המדינה על העוול שנגרם לו וטען בין היתר ש"המעצר והגשת האישומים נעשו ברשלנות ותוך הפרת חובות הזהירות המוטלות על שכמה של הפרקליטות". מנגד, הפרקליטות התנגדה לבקשת הפיצויים וטענה ש"ההעמדה לדין הייתה סבירה, שכן חומר החקירה התגבש לכתב אישום".

 

סגן נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, השופט אהרן אמינוף, והשופטים זיאד הווארי ונחמה מוניץ, פסקו אמנם לנוג'ידאת פיצויים, אך טענו שגם הוא נושא באחריות להשתלשלות האירועים. "הוא לא נפל קורבן לעלילה כוזבת של אחר, אלא הביא זאת על עצמו בהודאותיו המפורטות במשטרה ובפני בית המשפט".

 

השופטים החליטו פה אחד לפסוק לנוג'ידאת פיצוי בסך 41,580 שקלים בגין ימי העבודה שהפסיד בתקופת המעצר ותשלום הוצאות הגנה בסך 9,265 שקלים. השלושה דחו את דרישתו לפיצוי בגין עוגמת נפש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
טארק נוג'ידאת
צילום: חגי אהרון
מומלצים