שתף קטע נבחר

בית חנון: שואבים מי גשמים, הנשים - מגן אנושי

העיירה בצפון רצועת עזה שבה מתנהלים כבר חמישה ימים קרבות קשים נתונה במצור - כל דרכי הגישה חסומות. גברים שיוצאים משם מלווים בנשים, "אנחנו המגן האנושי שלהם", אומרת אחת הנשים. תושבי המקום מספרים על המצב ההומניטארי הקשה, "אנשים שואבים מי גשם מזוהמים". אונר"א: צה"ל אינו מאפשר להכניס מזון ומים

בדרך ממחסום ארז לעזה עוברים דרך בית חנון. הכניסות לעיירה חסומות כבר חמישה ימים, מאז החל צה"ל במבצע "ענני סתיו". בכל דרכי הגישה מראות דומים - מחסום חול ומאחוריו טנק של צה"ל. הכניסות אטומות ומאחוריהן נשמעים קולות ירי כבד ורצוף. היום (א') נהרגו שם שני פלסטינים ומאז יום רביעי - 48. מסוכנות הרווחה של האו"ם, אונר"א, נמסר שביומיים האחרונים לא מאפשר צה"ל להכניס מים ומזון לעיירה.

 

קבוצת גברים וצעירים עושה דרכה מבית חנון החוצה. כעשר נשים ונערות מלוות את הגברים. אלו שוחררו לפני מספר דקות מחצר המכללה החקלאית. צה"ל מקבץ במכללה את כל הנערים והגברים של העיירה. חוקר, משחרר או מעביר לישראל למעצר ולהמשך חקירה. חאמד אבו ערביד ועוד כשישה, שבעה נערים וגברים הורשו לעזוב את המכללה ואת העיירה בדרכם החוצה מלוות אותן נשות העיירה.  


עוד נפגעים מפונים לבתי החולים (צילום: רויטרס)

 

בפאתי העיירה יודעים לספר על "התפקיד האמיץ" שממלאות הנשים במערכה. "אנחנו המגן האנושי שלהם ותפקידנו לוודא שצה"ל לא יפגע בצעירים האלה בדרכם החוצה", מספרת אחת הנשים. "הישראלים מספרים תמיד שהם טועים והורגים בשוגג אבל יורים כדי להרוג הרבה גברים וצעירים נהרגו כך".

 

חברתה מספרת שבבית חנון אין מים, אין חשמל ואין חלב לילדים. "האנשים כבר שואבים ממי הגשמים המזוהמים בחול ובלכלוך אבל אין להם ברירה, הם חייבים לשתות". הנשים מבטיחות לא להישבר ולהמשיך לתמוך בגברים ובחמושים.

 

אחד הנערים מספר כי החיילים הפועלים בעיירה מותשים, "נכנסו אלינו חיילים הביתה והם ישר נשכבו על הספות ועל הרצפה עם הציוד ועם הנעליים". נער אחר מספר כי דובר הזרוע הצבאית של החמאס, אבו עוביידה, אחד מכוכבי המערכה הנוכחית, סיפר בראיון רדיו כיצד קצין צה"ל הפועל במקום התקשר אליו וביקש ממנו שאנשיו יפסיקו את האש.

 

"גאים במוג'אהידין ולא ניכנע"

חאמד אבו-ערביד שוחרר מהמכללה החקלאית בעיירה. במערכה הנוכחית נהרג אחיו, פעיל בזרוע הצבאית של החמאס לאחר שמזל"ט של צה"ל ירה לעברו טיל. בן דודו, אזרח, נהרג לאחר שנפגע מפגיעת פגז בביתו. הנשים שואלות אם הן יכולות לחזור וכאשר הגברים מהנהנים ומודים להן על עזרתן, אני ממשיך עם חאמד והגברים לעבר אזור מבטחים מאות מטרים מבית חנון. "אנחנו גאים במוג'אהידין ולא ניכנע. הלוחמים בפנים נותנים התנגדות מדהימה. הפעולה של ישראל נכשלה. היא נכשלה כי ירי הרקטות נמשך מתוך ומחוץ לבית חנון. מבין המטוסים, המסוקים והטנקים הלוחמים יורים רקטות", אומר חאמד.

 

הוא מספר כי מה שקורה בפנים דומה מאוד לקרב שהתנהל במחנה הפליטים ג'נין בחומת מגן, "חיילים נכנסים מבית לבית, דחפורים עולים על בתים, אבל זה לא הפריע לעשות חמושים לחמוק מהמצור שהוטל עליהם ולנהל את הקרבות מאזור הרבה יותר נוח. 130 לוחמים הצליחו לחמוק ממצור קשה מאוד וזהו ניצחון להתנגדות הפלסטינית".

 

חאמד מספר כי תושבי בית חנון לא ראו חיילים במהלך ימי הפעולה. למעט אלו שהיו נכנסים לבתים לבצע את החיפושים, "מבחינת החיילים שהשתתפו במלחמה, לא ראינו אותם, ראינו טנקים, דחפורים ומסוקים. ראינו למעשה מכונת מלחמה ולא לוחמים, כי הצבא הישראלי פחדן. כל מטרת הפעולה היא להפיל את הממשלה הנבחרת שלנו ולהעניש את העם הפלסטיני על בחירתו". הוא אינו מטיל את האחריות על חמושי הארגונים הפלסטינים שיורים את הרקטות וטוען כי ישראל משתמשת בירי הרקטות כתירוץ כדי לפגוע בעם הפלסטיני.

 

צה"ל: יש שיתוף פעולה הומניטארי טוב 

בצה"ל אומרים שהדיווחים על מניין האזרחים הנפגעים מוגזמים, אבל בשטח מתקהלים נערים שמספרים כי פה נהרג נער, שם אב. "כל הזמן יורים והמצב זבל", מסכם אחד הנערים.

 

מצה"ל נמסר בתגובה לטענות על המשבר ההומניטרי ברצועה כי "בימים האחרונים הועברו מישראל לרצועה מאות משאיות שהכילו אספקה של מזון, מוצרי יסוד וציוד רפואי. בין היתר הועברו גם 42 אלף ק"ג קמח".

 

בשיחה עם-ynet, אמר אלוף משנה ניר פרס, ראש מפקדת התיאום והקישור עזה, כי צה"ל מתאם את פעולות הסיוע ההומניטארי עם הפלסטינים. פרס אומר כי הצבא אפשר לפלסטינים לתקן תקלות חשמל בבית החולים בבית חנון, מאפשר כניסת אמבולנסים לפינוי פצועים, וכי על אף היקף הפעולה, הפלסטינים עצמם שבעי רצון מרמת שיתוף הפעולה.

 

פרס מספר כי אמבולנסים יכולים לצאת בחופשיות מהעיירה בית חנון לכיוון בית החולים שיפא בעיר עזה. לדבריו, צה"ל גם מאפשר הכנסת מים ומזון לעיירה ולרצועה. פרס גם מדגיש שלמרות המתיחות בתקופת החג בשבוע שעבר, איפשר להכניס עשרות משאיות של מזון, מתנות ודברי מתיקה באופן חריג ומעל למקובל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
המראות ברחובות בית חנון
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
כואבים את מותו של קרוב משפחה
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
פעילי פתח
צילום: איי פי
מומלצים