שתף קטע נבחר

מדד השחיתות: ישראל מידרדרת מטה

מה מצב השחיתות אצלנו? קצת מצחיק לשאול את השאלה הזו בשנה הנוכחית, שבה נדמה שכל השיאים נשברו. וגם סקר השחיתות הבינלאומי מאשר זאת: ישראל הידרדרה שישה מקומות מאז השנה שעברה. עוד רחוקה הדרך לפינלנד, איסלנד וניו זילנד...

השחיתות רק עולה: במדד השחיתות השנתי שמפרסם היום (ב') ארגון  Transparency International, שעמותת שבי"ל (שקיפות בינלאומית) היא הסניף הישראלי שלו, דורגה השנה ישראל במקום ה-34, יחד עם טייוואן (מתוך 163 מדינות). בכך צנחה 6 מקומות מהשנה שעברה, שבה דורגה במקום ה-28. ישראל זכתה השנה לציון של 5.9 מתוך 10, לעומת 6.3 בשנה שעברה.

 

המדינה הראשונה בדירוג נחשבת למי שנתפסת ככזו שדרגת השחיתות בה היא הנמוכה ביותר. שלוש המדינות המובילות את הדירוג השנה הן פינלנד, איסלנד וניו זילנד, שחולקות את המקום הראשון, כלומר: הכי פחות מושחתות. ואילו שלוש הנתפסות כמושחתות ביותר הן עיראק, מיאנמר (לשעבר בורמה) והאיטי. ישראל, שהידרדרה בדירוג, איננה לבד: יחד איתה צנחו למעמקי השחיתות מדינות כגון ברזיל, קובה, ירדן, לאוס, סיישל, וטרינידד וטובגו.

 

 

המדד מורכב מ-12 סקרים שונים אשר בוצעו בתשעה מכונים בינלאומיים שונים, ביניהם הבנק העולמי והפורום הכלכלי העולמי. הוא מבוסס על שאלוני מומחים ואנשי-עסקים.

 

"לאחרונה מובילים שרת החוץ, ציפי לבני, וראש הממשלה, אהוד אולמרט, תהליך של שינוי מיצוב ישראל בקהילה הבינלאומית. מדד השחיתות היום

מאשש את הצורך בתהליך זה", מציינת מנכ"ל שבי"ל, סוזאן תם. לדבריה, "עלינו להיזהר שלא נתמקד בתכנית השיווק שלנו בעולם במקום לעשות בדק בית פנימי מקיף". עמותת שבי"ל מציעה כי מדינת ישראל וראש הממשלה בראשה תפעל לאשרור אמנת האו"ם למאבק בשחיתות והטמעתה בחברה הישראלית. בארגון מדגישים כי "על המנהיגות הפוליטית בישראל להיות דוגמה למופת ציבורי, שאם לא כן מצב השחיתות עלול להמשיך ולהידרדר".

 

עמותת שבי"ל נוסדה בשנת 1999 על ידי פרופ' דב יזרעאלי ז"ל וממומנת על ידי קרן דוב ודפנה יזרעאלי. בין פעילויות העמותה: קורסים ומתן מידע בנושא תכניות אתיקה אפקטיביות, קידום שקיפות תקציבית, קידום אתיקה של שקיפות לעובדי ציבור, פעילות למען אשרור אמנת האו"ם למאבק בשחיתות, העלאת המודעות לחשיבות השקיפות בשלטון המקומי ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
(אילוסטרציה)
צילום: ויז'ואל/פוטוס
צילום: ויז'ואלפוטוס
(אילוסטרציה)
צילום: ויז'ואלפוטוס
מומלצים