שתף קטע נבחר

הפגנת אתיופים: "שפכו את דמנו, אנחנו לא קיימים"

מאות בני העדה האתיופית צעדו היום בירושלים בעקבות "פרשת הדם" שהעלתה, לטענתם, את היחס המשפיל לו הם זוכים לשיא. בהפגנה מול משרד רה"מ נפצעו ארבעה שוטרים. דוברת המטה נגד גזענות: "אנחנו היינו נגד אלימות, אבל בלי שום סיבה הגיע שוטר רכוב על סוס והיכה עם אלה את ראשו של אחד המפגינים"

מאות בני העדה האתיופית ותומכיהם קיימו היום (ב') צעדת מחאה בעקבות היחס המשפיל שלו הם זוכים לטענתם מאז עלו לארץ. הצורך בצעדה, שהחלה בבנייני האומה והסתיימה מול משרד ראש הממשלה, עלה בעקבות פרשת הדם השנייה, שהעלתה כי דם שנתרם מבני העדה האתיופית נזרק ולא נעשה בו שימוש. צעירים רבים, אקדמאים וסטודנטים, הגיעו למחות, לצד קייסים ומנהיגי דת מבוגרים. במהלך ההפגנה מול משרד רה"מ נפצעו ארבעה שוטרים באורח קל, בהם קצין שנפגע בראשו.

 

פנינה תמנו (25) דוברת המטה נגד גזענות אשר עושה בימים אלו את התמחותה כעורכת דין, סיפרה ל-ynet כי "פרשת הדם

 היא הקש ששבר את איפוק הקהילה. אנחנו אנשים סובלניים מתוך בחירה וזה לא אומר שאנחנו חלשים. מאז שעלינו לארץ אין שום התקדמות. תסבירי לי איך זה הגיוני שאנחנו יהודים כמו כל היהודים, אבל לנו יש רב מיוחד שהוא אתיופי ויש את שני הרבנים שהם של כל העם".

 

תמנו ראתה לדבריה את הבחור שנפצע על ידי אלת השוטר: "אנחנו היינו נגד אלימות ואמרנו זאת למפגינים, אבל בלי שום סיבה הגיע שוטר רכוב על סוס, היכה עם אלה את ראשו של אחד המפגינים ופתח את ראשו. המפגין בסך הכל החזיק שלט. אחרי שהבחור נפל מהמכה, הסוס עלה עליו. מה שעוד יותר מצער זה שלמרות שהגיעו כל כך הרבה שוטרים להפגנה הזאת, לא היה כאן אפילו אמבולנס אחד והיינו צריכים לחכות עשר דקות עד שיגיעו לפנות את הבחור שנפצע. איכשהו ציירו אותנו כאלימים, על אף שהם אלו שפתחו באלימות".


צילום: דודי ועקנין

 

לרב מיכאל מהרט, אשר נכח בהפגנה, יש תחושות קשות בעקבות אלימות המשטרה. "בסך הכל באנו כדי להביע את דעותינו והמשטרה התנפלה עלינו. זו היתה הוראה מלמעלה. המדינה מכה אותנו בכל מיני מכות והיום גם במכות פיזיות. זה לא ייתכן". 

אשר אייסה (23), סטודנט לפסיכולוגיה שהגיע גם הוא להפגין, מונה שורה ארוכה של ליקויים במשרדי הממשלה השונים. "משרד החינוך מפלה תלמידים אתיופים", הוא טוען. "משרד הבריאות מפלה יהודים אתיופים, משרד הרווחה מפלה ילדים אתיופים, אף אחד לא מרים את הכפפה לעזור לנו, והעצוב הוא שזה לא רק משרדי ממשלה.

 

אחי רצה לקנות דירה במרכז הארץ, וכאשר הוא הגיע לראות הדירה נאמר לו בעדינות כי מדובר בשכונה מכובדת ושאין לו מקום בשכונה זו. אנחנו מרגישים מושפלים. ישנה אפליה כללית וצריך לעשות משהו נגד זה. רבים מחברי מסיימים תואר ראשון ושני ונאלצים לעבוד באבטחה בגלל שכשהם מגיעים לראיון עבודה ורואים את צבעם אומרים להם שהמשרה כבר אויישה".

 

יוסי ברהה (25) צעד מנמל התעופה בן גוריון לירושלים ביום ששמע על פרשת הדם. "זה לא ייתכן שיזרקו דם שתרמו למען מטרה נעלה, שפכו את דמנו. לוקחים דם של בן אדם וזורקים לפח, כאילו זה דם של עכבר או כלב. אנחנו לא קיימים בשביל אף אחד במדינה הזאת. ההפגנה הזאת היא בשביל לדרוש ועדת חקירה ממלכתית לנושא זה. דרישה נוספת היא להקמת גוף מיוחד לענייני גזענות בכלל והקהילה האתיופית בפרט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ההפגנה בירושלים. נמאס להם
צילום: רויטרס
צילום: דודי ועקנין
הקש ששבר את איפוק הקהילה. מפגינה היום
צילום: דודי ועקנין
צילום: דודי ועקנין
"אנחנו לא התחלנו עם האלימות"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים