שתף קטע נבחר

בית חנון אחרי המבצע: "עבר עלינו צונאמי"

בבית חנון כורים קברים חדשים ל-57 הפלסטינים שנהרגו במבצע "ענני סתיו". הם מדווחים על מאות בתים שנפגעו. קצין משטרה מקומי: "זו התקיפה הקשה ביותר שהיתה כאן"

בבית חנון מתקשים להתאושש מההרס הרב שהותיר אחריו צה"ל בתום שישה ימי פעולה בעומק העיירה. הפלסטינים מדווחים על נזקים כבדים. עכשיו כשגם מותר לצאת מהבית, אפשר להיווכח בתוצאות המבצע. היום (ג') כרו בבית חנון קברים חדשים. "זו התקיפה הקשה ביותר שהיתה כאן", אמר חליל יאזדי (45), קצין משטרה ותושב המקום, "ההרס ניכר בכל רחוב ובכל בית. זה הצונאמי של בית חנון".  

 

גם לאחר יציאת כוחות צה"ל מבית חנון, נמשכו חילופי האש באזורים שונים. חמישה פלסטינים שנהרגו בשתי תקריות שונות. בצה"ל אומרים שפגעו בשלושה חמושים. הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), גינה בחריפות את פעולות צה"ל ברצועה ואמר כי ישראל לא תבטיח את ביטחונה על-ידי שפיכת דם: "אם ישראל מעוניינת בשלום ובביטחון, עליה לחדול משפיכת דם פלסטיני".

 

 

ראש המועצה, איש חמאס, מספר שכ-400 בתים ניזוקו ועשרות נהרסו כליל בתקיפות צה"ל. על רבים מהבתים ניכרים סימני ירי הפגזים. מהמסגד המקומי נותר רק הצריח וכל יתר המבנה נהרס עד היסוד.

 

תושב העיירה מוחמד אבו-עודה מספר: "בכל ימי המבצע שמענו מהתקשורת על מה שקורה, כי היינו סגורים בבית, אבל מה שראינו הבוקר לא מתקרב למה ששמענו ברדיו ובטלוויזיה". אבו עודה מספר כי אפילו את המדרכות הרסו, "רואים שמישהו בא באופן מתכוון והרס מדרכות. את הבורות של הביוב הרסו ואנחנו טובעים במי ביוב. אין בית שאין בו חור של קליע, וזה במקרה טוב, כי במקרה הרע הבית נהרס כליל או נהרס באופן חלקי".  


יושבים על ההריסות (צילום: רויטרס) 

 

אבו עודה מסר כי צוותים של עיריות נוספות ברצועה, מהצפון מעזה ומדרום הרצועה הגיעו כדי לעזור לצוותים של בית חנון לנסות ולהחזיר את החיים לשגרה. "הצוותים המקומיים טובעים בעבודה. כל הדרכים סגורות, תשתיות המים והחשמל קרסו. אין מים, אין חשמל, הדרכים מלאות בהרי החול והאבנים שהציבו החיילים כמחסומים. הכל פה הרוס וההרג רב".

 

בית חנון הופכת אט אט לסוכת אבלים גדולה ובעיירה עוקבים בדריכות אחר מלאכת זיהוי ההרוגים. הקברים נחפרים במרץ, לאחר ש-57 בני אדם נהרגו במבצע. הפלסטינים טוענים שבין ההרוגים שני ילדים בני ארבע ו-12 ושלושה בני נוער, אבל בצה"ל אומרים שהדיווחים על מניין האזרחים שנפגעו מוגזמים.

 

משפחות רבות עדיין לא יודעות אם יקיריהן הנעדרים נמצאים בין ההרוגים או שהם מסתובבים מחוץ לעיירה. "מספרים לנו על 10-15 גופות שעדיין נמצאות בבתי החולים השונים ואנשים שלא הצליחו לאתר את בניהם מתרוצצים בין בית חולים אחד לאחר בחשש כבד שמא אחד מן ההרוגים הוא בנם", אומר אבו עודה, "אבל אחרי כל זה ואחרי שיגמרו ימי האבל נישאר עם הצלקות שהותיר המבצע הזה אצל הילדים. אני רק רוצה להגיד לומר - לכו תסבירו לאנשים בצד שלכם שכל הפעולה הזו לא תביא להפסקת ירי הרקטות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מה שנותר מהמסגד
צילום: איי אף פי
התושבים בהלם
צילום: רויטרס
מראות ההרס
צילום: רויטרס
מומלצים