שתף קטע נבחר

"יותר ממיליון מ"ר אסבסט ברחבי הארץ"

השר להגנת הסביבה גדעון עזרא דיווח כי ברבים ממבני הציבור והתעשייה בארץ עדיין ישנם לוחות אסבסט, העלולים לגרום לסרטן אם יתפוררו

בישראל ישנם למעלה ממיליון מטרים רבועים של מבנים העשויים אסבסט, בהם מוסדות ציבור, מבני תעשייה, מבנים חקלאיים ובתי מגורים - נתון זה נחשף על ידי השר להגנת הסביבה גדעון עזרא, לאחר שחברת הכנסת זהבה גלאון הגישה שאילתא בנושא סככות וגגות העשויים אסבסט במוסדות חינוך.

 

השר עזרא הבהיר כי "אין מניעה מלשהות במבני אסבסט כל עוד לוחות האסבסט תקינים ושלמים, ולא מבצעים בהם פעולות ניסור וקידוח. במקרים בהם לוחות האסבסט פגומים, מתפוררים או שבורים, יש צורך לבצע פעולות אחזקה או להסיר את הלוחות, בהתאם להנחיות מחמירות הקיימות בנושא".

 

לשאלת חברת הכנסת גלאון האם סביר שמוסדות שנבנו לפני שלושים שנה הם עדיין בגדר תקינים, השיב השר עזרא כי  "האסבסט אינו מזיק, כל עוד אינו פריך".

 

ד"ר נתן עמית, מפקח על אסבסט: "אסבסט מסוכן באחד המקרים הבאים: כשעובדים איתו או כשמצב התחזוקה שלו אינו טוב. מבני אסבסט בני 30 שנה דרושים בדיקה שכן הם עברו גשמים, רוחות ומכוסים בפטרת וחיידקים. הסכנה של האסבסט היא פיזור הסיבים והחשיפה אליהם - שכן האסבסט הוא חומר מסרטן באופן ודאי.

 

"אני בספק אם אכן ישנם יותר ממיליון מ"ר של אסבסט, אך מדובר בנתון גבוה מאוד. במיוחד כאשר נזכור שהשר לא התייחס לכל אותם מבני צה"ל אשר בנויים מחומר זה".

 

לואיס בר-ניר מרחובות אומר כי הוא חושש לשתי בנותיו הלומדות בבית ספר יסודי, בו ישנם גגות אסבסט בני שישים שנה:  "זו בעיה ארצית. בבית הספר שלנו סוכם על צביעת האסבסט בחומר מיוחד כדי למנוע התפזרות שבבים, וגם זה רק אחרי שאיימנו בשביתה. בתור אבא אני מצפה שהמדינה תדאג לילדים שלי, זו לא עלות כזו גבוהה".

 

יו"ר מפלגת הירוקים, פאר ויסנר, אמר בתגובה לפרסום ב-ynet כי מדובר בפצצה מתקתקת. לדבריו, "הרעיון שהורים ואזרחים יתפקדו כמפקחי אסבסט הוא מגוחך. הגיע הזמן שהשרד להגנת הסביבה יכין תוכנית לאומית לחיסול השימוש באסבסט בישראל. יש לזכור שאסבסט הוא חומר מסוכן ומסרטן ויחד עם התפוצה הרבה שלו נהווה פצצה מתקתקת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוחות אסבסט. בעיה ארצית
צילום: לע"מ
צילום: גיל יוחנן
גלאון. הגישה שאילתא
צילום: גיל יוחנן
צילום: ששון תירם
השר עזרא. רק לא לנסר
צילום: ששון תירם
מומלצים