שתף קטע נבחר

לופוליאנסקי ביקר במאה שערים - והותקף

ראש עיריית ירושלים ביקר עם סגנו את הרב אלישיב כדי לחגוג שמחת "שבע ברכות". כשברחוב החרדי פשטה השמועה שראש העיר "הציוני" נמצא במקום, הגיעו מפגינים וידו אבנים לעבר הבניין - שבו שהה גם הרב אלישיב. כוחות משטרה חילצו את ראש העיר מהמקום. לופוליאנסקי: "לא איכנע לאיומים, אמשיך להילחם ולגנות כל מקרה של אלימות"

ראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי הותקף אמש (יום ג') באבנים במהלך ביקור שערך במאה שערים. מפגינים חרדים שהגיעו למקום ידו אבנים לעבר המבנה שבו שהה לופוליאנסקי, ובמשך דקות ארוכות היה ראש העיר לכוד בתוך הבניין. רק כוחות משטרה שהוזעקו למקום הצליחו בסופו של דבר לחלצו ללא פגע.

 

לופוליאנסקי התייחס הלילה לאירוע ואמר כי על אף שהוא חושב שההחלטה לקיים את מצעד הגאווה בירושלים פוגעת בדו-קיום ובמרקם היחסים העדין בעיר, הוא "לא ייכנע לאיומים וימשיך להילחם ולגנות כל מקרה של אלימות פיזית ומילולית".

 

לאורך תקופת המאבק של אנשי העדה החרדית במצעד הגאווה הוטחו בלופוליאנסקי האשמות - מרומזות ומפורשות - לפיהן כראש עיר המכהן במוסד ציוני הוא האשם בקיום המצעד. חלק מהפלגים החרדים טענו כי לופוליאנסקי לא עשה די כדי למנוע את קיומו. אחרים זעמו על התבטאויותיו במצעד הקודם לפיהן הוא"ראש העיר של כולם".

 

אמש, כאמור, הפכו ההאשמות לאלימות לשמה בביקור שערך ראש העיר הירושלמי יחד עם סגנו, יהושע פולק, באולם בנות-ירושלים בשכונת מאה שערים - אולם המשמש כמוסד החינוך המרכזי לבנות בשכונה. לופוליאנסקי הגיע למקום כדי לחגוג, יחד עם מנהיג הפלג הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב, אירוע של שמחת "שבע ברכות".

 

השמועה כי "ראש העירייה הציוני" נמצא בלב מאה שערים עשתה לה כנפיים ולמקום הגיעו עשרות מהמפגינים החרדיים, צרו על הבניין והחלו ליידות אבנים לעבר המבנה. במשך דקות ארוכות לא יכלו החוגגים, לופוליאנסקי והרב אלישיב, לצאת מהמקום. הם נעלו את הדלתות והזעיקו כוחות משטרה, שהגיעו למקום וחילצו את השניים. יצויין כי הרב אלישיב עצמו קרא בימים האחרונים לצאת במסירות נפש כדי למחות נגד המצעד.

 

באירוע נכחו בין היתר גם כ-300 תלמידי ישיבת פוניבז', שהיו אלה שהזעיקו את המשטרה. סגן ראש העיר, יהושע פולק, שנכח באירוע ומשתייך לתנועת "אגודת ישראל", אמר בשיחה עם ynet כי "הרב אליישיב חושב שאסור לנהוג באלימות בכל צורה שלא תהיה. הוא מדבר ומורה את הדברים וגם השבוע חזר עליהם. הרב אלישיב לא החל את ההנהגה שלו עכשיו, אלא מחזיק בה כבר תקופה ארוכה וקו ההשקפה וההנהגה שלו לכל אורך הדרך הוא שמחאה צריכה להיות, אבל בשום פנים ואופן לא בצורה אלימה. הוא לא מסכים שתהיה פגיעה אפילו לא ברכוש וכל שכן לא בנפש".

 

שקט יחסי וכמה עצורים

האירוע הדרמטי התרחש דווקא בערב שקט יחסית, שבו התמעטו המהומות בשכונות החרדיות וברחבי ירושלים. למרות מיעוט האירועים, כוחות המשטרה התמודדו עם כמה התפרעויות ועצרה שבעה - ארבעה ברחוב גבעת משה ושלושה ברחוב כתב סופר. בכיכר השבת הבעירו נערים חרדים פחי אשפה וגרמו נזק לשלטי רחוב בפינת רחוב יחזקאל. כוח משטרה פיזר את המתפרעים. הכביש נסגר לתנועה בעקבות שמן ששפכו החרדים במקום.


הפגנות החרדים בימים האחרונים. הערב נרשם שקט יחסי (צילום: גיל יוחנן)

 

גם ברחוב כנפי נשרים בירושלים הובערו פחי אשפה במחאה על מצעד הגאווה. מן המשטרה נמסר כי הכביש פתוח לתנועה וכי שוטרים הוזעקו למקום.

 

ברחוב מעפילי אגוז בבית שמש הפגינו כ-250 חרדים נגד הכוונה לקיים בירושלים את מצעד הגאווה. כמה מהמפגינים השליכו אבנים לעבר כוחות המשטרה. השוטרים פיזרו את המפגינים ועיכבו שניים מהם לחקירה.

 

גם בקריית ספר, יישוב חרדי ליד מודיעין, התפתחו מהומות. משטרת מרחב בנימין עצרה ארבעה צעירים חרדים בחשד שידו אבנים לעבר שוטרים בכניסה לקריית ספר. כ-150 צעירים חרדים הפגינו במקום במחאה על הכוונה לערוך את מצעד הגאווה בעיר. מעת לעת חסמו החרדים את הכביש בתוך היישוב והבעירו עגלות אשפה.

 

ובתוך כך איש העסקים ארקדי גאידמק נפגש עם ראשי "הבית הפתוח" בניסיון לשכנעם להעתיק את מצעד הגאווה למקום אחר ולא לקיימו בירושלים. אנשי "הבית הפתוח" דחו את ההצעות. אתמול נפגש גאידמק בכנסת עם חברי כנסת חרדים והועלתה האפשרות שיממן מכספו את קיום המצעד במקום אחר.


פורסם לראשונה 07/11/2006 22:25

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נלכד. לופוליאנסקי
צילום: גיל יוחנן
צילום: זום 77
הגולם קם על יוצרו. הרב אלישיב
צילום: זום 77
מומלצים