שתף קטע נבחר

בוקר קשה ברצועה: 18 פלסטינים נהרגו בבית חנון

פגזי צה"ל, אשר כוונו אל מרחבי שיגור קסאם, פגעו במספר בתים בבית חנון וגרמו לתוצאות קשות: 18 פלסטינים נהרגו - רובם בני משפחה אחת - וכ-30 נפצעו. בין ההרוגים שבעה ילדים. בצה"ל חוקרים את האירוע ואומרים: "הירי כוון לעבר נקודת שיגור קסאם". מוקדם יותר נהרגו בג'נין שלושה חמושים ושני אזרחים

תקרית קשה ברצועת עזה: יממה לאחר שצה"ל הודיע על סיום מבצע "ענני סתיו" בבית חנון, נהרגו הבוקר (ד') 18 בני אדם ולפחות שלושים נפצעו, כאשר מספר גדול של פגזים נורה אל עבר העיירה. על פי דיווחו הפלסטינים, חלק מן הפגזים נחתו על בתי מגורים וכתוצאה מכך נהרגו 13 בני משפחה אחת. בהרוגים שבעה ילדים וארבע נשים. בצה"ל אומרים בתגובה כי הירי הארטילרי כוון לעבר נקודת שיגור קסאם ונקודה נוספת סמוכה ממנה הייתה כוונה לשגר קאסמים.

 

חמוש פלסטיני נוסף נהרג בתקיפת צה"ל בג'בליה. מוקדם יותר לתקרית בעזה דיווחו הבוקר גורמי רפואה פלסטינים כי חמישה פלסטינים, בהם שלושה חמושים ושני אזרחים, נהרגו בפעולת צה"ל בכפר יאמון שליד ג'נין. שלושת החמושים הם חברים בגדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של פתח.

 

 

זמן קצר לאחר נחיתת הפגזים בבית חנון נורתו 5 רקטות קסאם מדרום רצועת עזה. אחת הרקטות נחתה במרכז שדרות; אישה נפצעה קל וכמה בני אדם הוגדרו נפגעי חרדה וטופלו במקום. שאר הרקטות נחתו בשטחים פתוחים. 

 

     

שרשרת האירועים החלה בשעה שש כאשר תושבים ברצועה דיווחו על עשרות פגזים וטילים שנחתו בו זמנית באזור קטן ומצומצם בבית חנון. אמבולנסים שהוזעקו למקום התקשו לפנות את הפצועים. מקורות רפואיים בעזה מוסרים כי חלק מן ההרוגים נפגעו לאחר שפגזים פגעו בקבוצת אזרחים שהגיעה להגיש עזרה לנפגעים שנהרגו במטח הראשון. התושבים באזור נקראו לתרום דם עקב החשש כי מספר ההרוגים יהיה גדול אף ביותר.

 


13 מההרוגים - בני משפחה אחת. בית חנון, הבוקר (צילום: איי פי)

 

עדי ראייה דיווחו כי לפחות שבעה בתי מגורים נפגעו בהתקפה, ומרבית ההרוגים מצאו את מותם בעודם במיטותיהם. עאטף חאמד, תושב המקום בן 22 סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס: "זהו הארוע הקשה ביותר בו חזיתי מעודי. ראינו חלקי גופות מפוזרים, ראשים, רגליים וידיים קטועות ברחוב".

 

עוד דווח ברויטרס, כי רחובות העיירה התמלאו בזעקות ילדים ובקריאות לעזרה. אחד התושבים חיפש את בנו וקרא: "איפה הילד שלי"? לשכניו לא עמד הכוח לבשר לו כי הבן כבר אינו בין החיים.

 

זמן קצר לאחר האירוע בבית חנון דיווחו מקורות פלסטינים ברצועה כי כשישה חמושים פלסטינים נפצעו, ביניהם אחד באורח אנוש, לאחר שפגז של צה"ל נורה לעבר חוליה שהיתה ממוקמת מזרחית לעיר עזה. בהמשך ירו חמושים פלסטינים לעבר בניין האיחוד האירופי בעיר עזה. לא דווח על נפגעים במקום. לאחר מכן דווח על טיל שירה כלי טיס ישראלי ופגע בשלושה חמושים פלסטינים. בהמשך דיווחו בדרום הרצועה על עוד מספר פצועים פלסטינים מטיל שנורה על ידי כלי טיס ישראלי, באזור מעבר סופה.  

 

צה"ל: "הירי כוון לעבר מרחבי שיגור קסאם" 

גורמים בצה"ל מאשרים כי בשעות הבוקר אכן היה ירי ארטילרי לעבר האזור, אולם מדגישים כי הוא כוון אל מרחבי שיגור קסאמים המרוחקים מן השכונות המאוכלסות. במקביל לבדיקות שמבצעת מערכת הביטחון הבוקר בהוראת הרמטכ"ל דן חלוץ בנוגע לדיווחים הקשים מבית חנון, מבהירים בצה"ל כי לא הייתה כל כוונה לפגוע באזורים מיושבים.

 


פינוי הנפגעים בבית חנון, הבוקר (צילום: איי פי)

 

"צריך לזכור את המציאות שבה אנו חיים, כאשר אירגוני הטרור לא בוחלים באמצעים ומשגרים רקטות קסאמים לעבר ישראל, גם מתוך אזורים מיושבים ומתוך בתים", אמר גורם צבאי בכיר. "אין לנו עניין לפגוע באוכלוסיה אזרחית, אנו מנסים לנקוט מדיניות זהירה ביותר ומצליחים בכך. מי שמסכן את האוכלוסיה האזרחית הם אירגוני הטרור".

 

מכל מקום, בצה"ל החלו בתחקיר מקיף של האירוע. גורמי צבא אמרו ל-ynet כי מתחקיר ראשוני עולה כי סוללת תותחנים של צה"ל ירתה 12 פגזים לעבר נקודה שממנה שוגרו אתמול הקסאמים לעבר אשקלון, וכן לעבר נקודה נוספת סמוכה שממנה על פי מידע שהיה בידי צה"ל התכוונו המחבלים לשגר קסאמים בשעות הבוקר. על פי גורמים צבאיים המרחק מנקודות אלה למבנה הקרוב ביותר שבו שהו האזרחים שנפגעו הוא כ-500 מטר ולפי שעה לא ידוע כי פגז ארטילרי הוא זה שפגע במבנה וגרם לפגיעה באזרחים הפלסטינים. 

 

שר הביטחון הורה להקפי את הירי הארטילרי בשעות הקרובות.

בצה"ל הפחיתו בחודשים האחרונים את הירי הארטילרי בשל החשש מפגיעה בחפים משפע ובשל היותו פחות מדויק מאמצעים אחרים.

 

ביוני השנה חקר צה"ל את האירוע הקשה בחוף הים בבית להיא, בו נהרגו שבעה בני משפחת ראליה ממה שנראה תחילה כפגיעת פגזים ישראלים. ועדת חקירה בראשות האלוף מאיר כליפי שבחנה את הנושא, הציגה לבסוף ממצאים לפיהם לא הפגזים הם אלה שפגעו בבני המשפחה אולם עם זאת, השימוש בירי הארטילרי צומצם בצורה משמעותית.  


פורסם לראשונה 08/11/2006 06:47

 

בהכנת הידיעה השתתפו שמוליק חדד ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ילד שנפגע מפונה מזירת האירוע
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
תוצאות נפילת הפגזים על בית חנון, הבוקר
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
פינוי נפגעים אל בית החולים
צילום: איי אף פי
מומלצים