שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

פרץ לצה"ל: להפסיק את הירי לעבר הרצועה

שר הביטחון הורה לצה"ל להציג בפניו בהקדם האפשרי את הממצאים על ההפגזה בה נהרגו 18 פלסטינים ברצועה ובינתיים להפסיק את הירי הארטילרי. השרה לבני מבקשת להבהיר: "אין לנו כל כוונה לפגוע בחפים מפשע. למרבה הצער, במסגרת הלחימה קורים לעתים אירועים מצערים". ח"כ א-סנע: "פרץ, אולמרט וחלוץ הם פושעי מלחמה"

השלכות התקרית הקשה ברצועה: שר הביטחון, עמיר פרץ, הורה הבוקר (יום ד') לצה"ל לתחקר ולבצע בדיקה מהירה של האירוע הקשה הבוקר ברצועת עזה, בו נהרגו 18 פלסטינים, בהם ילדים. השר פרץ ביקש להציג לו בהקדם האפשרי את הממצאים והמסקנות בעניין. בנוסף הורה שר הביטחון לצה"ל להפסיק את הירי הארטילרי לעבר הרצועה עד לתום הבדיקה.

 

מייד לאחר מכן הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, הורה לצה"ל להפסיק את הירי לעבר רצועת עזה עד אשר תסתיים הבדיקה לגבי האירוע. בנוסף הורה הרמטכ"ל לצה"ל לבחון את מידת הקשר בין פעולות צה"ל לפגיעתם של האזרחים הפלסטינים. ייתכן שחלוץ ימנה ועדה מיוחדת על-מנת לבחון את האירוע מעבר לבדיקה שתיערך באוגדת עזה ובפיקוד הדרום.

 

 

שרת החוץ, ציפי לבני, התייחסה לאירוע בוועידת העסקים בתל אביב. לדבריה, "לישראל אין כל כוונה לפגוע בחפים מפשע אלא לפעול להגנת אזרחיה. למרבה הצער, במסגרת הלחימה קורים לעתים אירועים מצערים דוגמת האירוע מהבוקר. ישראל עומדת בפני מתקפה בלתי פוסקת של ארגוני הטרור הפלסטינים הבאים לידי ירי קסאם מתמשך לעבר ריכזוי אוכלוסייה בישראל".

 

פינוי פצועים ברצועה (צילום: איי.אף.פי)

  

ח"כ רן כהן (מרצ) הודיע כי ייזום דיון דחוף בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת בנושא שימוש בירי ארטילרי ברצועת עזה. "כמי שארטילריה היא מקצועו הצבאי, אני מזהיר שמי שמשתמש בירי ארטילרי לא ממוקד ליד אוכלוסייה אזרחית - מסתכן בפשע מלחמה", אמר. 

 

"הטבח בבית חנון מוכיח שממשלת ישראל מבצעת פשעי מלחמה נגד אזרחים, ילדים ונשים פלסטינים. אלה נרצחים בבתיהם ובמיטותיהם". כך אמר ח"כ טאלב א-סנע (רע"מ-תע"ל), בעקבות התקיפה בבית חנון. "אולמרט פרץ וחלוץ הם פושעי מלחמה שנכשלו במלחמה הראשונה ומבצעים פשעי מלחמה בשנייה". הוא קרא להפסיק את הטבח המתמשך והמיותר כי "בטנקים אי אפשר להרוג חלום של עם השואף לעצמאות ולחירות", הוסיף א-סאנע.

 

עמיתו לסיעה, ח"כ אחמד טיבי, הצטרף לקריאה בדבר פשעי המלחמה וקרא לשר הביטחון, עמיר פרץ, להתפטר בעקבות הפעולה. "צה"ל מבצע תחת שרביטו פשעי מלחמה וטובח באזרחים, ילדים ונשים. פשעי צה"ל הם אות קין על מצחה של הקהילה הבינלאומית", אמר טיבי.

 

ח"כ דב חנין מחד"ש מגנה בחריפות את ההרג בבית חנון. "אחרי הפלישה האחרונה לבית חנון שבה נהרגו 60 פלסטינים, נורו אתמול ארבעה קסאמים לאשקלון ואחרי ההרג הבוקר בבית חנון ייפגעו שוב אזרחי הדרום בישראל". לדבריו, שיטת הכוח נכשלה והגיע הזמן להתחיל משא ומתן חדש. 

 

יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, גינה את מה שהוא מגדיר פשעי המלחמה והטבח שביצעה ממשלת ישראל באמצעות כוחות הכיבוש שלה ברצועה. "המראות הקשים של הטבח בבית חנון מעידים על האכזריות הפושעת של הממשלה הזו שחותרת כל הזמן לעוד מלחמות, פשעים ומעשי טבח בתמיכת מקור הטרור העולמי שנמצא בבית הלבן בוושינגטון". ברכה קרא לממשלה להפסיק את פשעיה ולסגת באופן אמיתי מרצועת עזה.

 

חבר הכנסת אבו וילן (מרצ) קרא לשר הביטחון להפסיק את השימוש בירי ארטילרי ברצועה. "דגל שחור מתנוסס על ירי בכיוון אזרחים, יש להפסיק מיידית את ההרג של אזרחים חפים מפשע". 

 

יו"ר מרצ, ח"כ יוסי ביילין אמר כי האסון המזעזע בבית חנון היה חלק מתסריט כתוב מראש. "המחיר המוסרי והמדיני שהמדינה תשלם יהיה הרבה יותר גבוה מכל הישג לכאורה שניתן היה להשיג בפעולה כזו". לדבריו, "על הממשלה להורות מיד על הפסקת הלוחמה ועל כניסה למהלך של משא ומתן מיידי ואינטנסיבי כדי להגיע להפסקת אש מוחלטת. חבל שכניסה למשא ומתן תעשה בתנאים קשים ומכבידים כל כך". 

 

 

ח"כ שי חרמש (קדימה) הצטרף לעמדה: "הנפגעים מהפגז התועה בבית חנון הם קורבנותיו של מסע טרור מתמשך, בן שש שנים, אשר מנהלים מנהיגים בעם הפלסטיני נגד תושבי ישראל, בשדרות ובעוטף עזה". לדבריו, "הצהרות השלום של ממשלת ישראל בדמות ההתנתקות מעזה - תורגמו לחולשה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד וחנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
פרץ. בדיקה מהירה
צילום: ניב קלדרון
צילום: ירון ברנר
לבני הבוקר. "אירוע מצער"
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
א-סאנע. פשעי מלחמה
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
ברכה. לצאת מעזה באמת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים