שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

בית החולים שיפא קורס; אבו-מאזן והנייה תרמו דם

מצוקת בית החולים "שיפא" הגיעה היום לשיא חדש, כאשר למקום זרמו עשרות פצועים והרוגים. הנשיא הפלסטיני עבאס וראש הממשלה הנייה התגייסו למען הפצועים ותרמו דם זה לצד זה בבית חנון. ד"ר סקעא, סגן המנהל: "ראינו תמונות מאוד קשות של ילדים קטנים, אנשים שבקושי יכולנו לעזור להם". דו"ח ארגון "רופאים לזכויות אדם" קובע כי שליש מההרוגים כתוצאה מפעולות צבאיות הם ילדים

שעות ספורות לאחר תקיפת ישראל בעזה, הגיעו היום (ד') הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס וראש הממשלה הפלסטיני איסמעיל הנייה לעיירת בית חנון, ובמפגן של אחדות לאומית תרמו דם זה לצד זה עבור הפצועים הרבים מנחיתת הפגז הבוקר על בית אזרחים.

 

פגז קטלני - סיקור נרחב ב-ynet

 

האירועים הקשים היום בבית חנון והנפגעים הרבים בקרב הפלסטינים בחודש האחרון, רק הבליטו את מצבו הבלתי-נסבל של בית החולים "שיפא" בעזה. עשרות פצועים הגיעו הבוקר אל בית החולים, בהם גם 19 ההרוגים מפגיעות הפגזים בבתי אזרחים, והצוות הרפואי במקום התקשה לספק את הטיפול ההולם באמצעות הציוד הדל שברשותו.


אבו מאזן והנייה תורמים (צילום: איי.פי)

 

ד"ר ג'ומעה סקעא, סגן מנהל בית החולים, סיפר בצהריים ל-ynet: "בית החולים מלא כעת לחלוטין. מספר החולים והפצועים שהגיעו היום רב מאוד. יש לנו מספר פצועים במצב מאוד קריטי ובית החולים עומד לקרוס בגלל מחסור חמור בציוד רפואי. חסרות תרופות, אספקת החשמל לא סדירה. יש לנו אמנם כוח אדם אבל אין אמצעים".

 

"הבוקר הגיעו אלינו מקרים מאוד קשים", הוא מוסיף. "ראינו תמונות מאוד קשות של ילדים קטנים, אנשים שבקושי היה ביכולתנו לעזור להם. המצב ההומניטרי בעזה הוא מאוד קשה מבחינה כלכלית וביטוחנית. אנשים מאוד כעוסים ונרגשים. אנשים מחברים בין המצב הקשה כעת לאלימות המופעלת על ידי ישראל גם אחרי הנסיגה מבית חנון".

 

המצוקה בבית החולים הורגשה כבר מתחילת מבצע "ענני סתיו", במהלכו נהרגו למעלה משישים פלסטינים. "אנחנו שקועים בעיקר בתוך הפרוצדורות הרפואיות ואצל כולם מצטבר כעס רב בגלל מה שעשו הישראלים", מוסיף ד"ר סקעא. "ככל שהציוד הולך ונגמר אני מסופק אם נוכל להמשיך ולקלוט חולים ופצועים נוספים. איך נוכל להמשיך להתקיים כשאין לנו מספיק ציוד סטרילי לניתוחים וחמצן עבור החולים? הקיבלות שלנו מוגבלת מאוד כעת וביקשנו עזרה מארגונים בינלאומים".

 

שליש מההרוגים ברצועה - ילדים

בהפגזה על בית חנון הבוקר נהרגו שבעה ילדים פלסטינים - נתון שמתחבר לדו"ח אותו פרסם לאחרונה ארגון "רופאים לזכויות אדם". על פי אותו דו"ח, שליש מהאזרחים שנהרגו בעזה בארבעת החודשים האחרונים כתוצאה מפעולות צבאיות - לפני האירוע הבוקר - הם ילדים. בתקופה המדוברת מצאו את מותם ברצועה 57 ילדים ועוד 190 מבוגרים, מהם 155 אזרחים. עוד נמצא כי בעשרת החודשים הראשונים של שנת 2006 נהרגו 96 ילדים בשטחים (רובם המכריע בעזה), מספר כפול בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה הקודמת (45).


טיפול בפצועים בתנאים בלתי סבירים. בית חנון, הבוקר (צילום: איי אף פי)

 

הילדים מהווים גם שליש מכמות הפצועים בעזה. בארבעת החודשים האחרונים נפצעו ברצועה 996 בני אדם, מהם 337 ילדים. ב"רופאים לזכויות אדם" מדווחים גם על עלייה במספר הפניות לרופאים בעקבות מצוקה נפשית.

 

לאור הנתונים הללו דורשים בארגון מממשלת ישראל "להפסיק מיידית וללא תנאים את כל סוגי הפעילות הצבאית הגוררים פגיעה

 בלתי נמנעת בחפים מפשע. מספר הפגיעות וסוגיהן מעידים על חוסר אבחנה בין לוחמים לאזרחים. ממשלת ישראל צריכה לקחת אחריות מלאה על פיצוי וטיפול בקורבנות האזרחיים של הפעולות הצבאיות".

 

איברהים חביב, רכז שטח ב"רופאים לזכויות אדם", אמר היום בשיחה עם ynet: "מספר הפצועים הגבוה ביחס ליכולות של בית החולים בעזה יותר לחץ אדיר על המערכת. זהו לחץ אטומי, על סף קריסה. אני בטוח שבשיפא אין מיטה פנויה, גם בגלל שבמהלך מבצע 'ענני סתיו' נפצעו עשרות אנשים".


פורסם לראשונה 08/11/2006 14:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
פצועים מגיעים לבית החולים, הבוקר
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
נפגעים רבים - ילדים
צילום: איי אף פי
מומלצים