שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

האלוף כליפי יחקור את הרג האזרחים בבית חנון

בצה"ל שואפים לסיים עוד הערב את החלק הראשוני של התחקיר ולהציגו לשר הביטחון עמיר פרץ. הבעיה: איך יגיעו החוקרים לכל הממצאים בשטח. כזכור, האלוף מאיר כליפי עמד בראש צוות התחקיר שבחן את הרג בני משפחת ראליה וקבע כי הם לא נפגעו מאש צה"ל

שעות ספורות לאחר האירוע הקשה הבוקר (יום ד') בבית חנון בו נהרגו 18 בני אדם, הורה הרמטכ"ל רב-אלוף, דן חלוץ, לאלוף מאיר כליפי, סגן מפקד זרוע היבשה, לעמוד בראש צוות מומחים וביקש ממנו להגיש את הממצאים הראשוניים בהקדם האפשרי.

 

פגז קטלני - סיקור מיוחד ב-ynet

 

בצה"ל שואפים לסיים עוד הערב את החלק הראשוני של התחקיר ולהציגו לשר הביטחון עמיר פרץ. האלוף כליפי עמד בראש צוות התחקיר שבחן את האירוע בחודש יוני השנה בו שבעת בני משפחת ראלייה נהרגו מפיצוץ שהתרחש בחוף הים בבית להיא. אז קבע הצוות שבראשו עמד כליפי בסופו של דבר כי בני המשפחה לא נפגעו כתוצאה מהירי הארטילרי של צה"ל והסיבה לאירוע הקשה מקורה בפיצוץ פנימי או אמצעי לחימה ישן של צה"ל. מכל מקום, לאירוע הייתה השפעה ישירה על ההחלטה בצה"ל להוריד את מינון השימוש בירי הארטילרי בצורה ניכרת ולהשתמש בו רק במקרים חריגים.

 

אחת הבעיות המרכזיות שעומדת בפני ועדת כליפי הנוכחית היא האם יוכלו אנשיה לבדוק את הממצאים בזירת האירוע בבית חנון וכך לקבל תמונה מלאה ומהימנה של מה שאירע שם מעט לאחר השעה 6 בבוקר. "בעבר הפלסטינים הערימו קשיים בכל הקשור לתחקירים של צה"ל, לרבות עיכוב בהעברת נתונים חשובים ואף העברת נתונים בהם יש חשד לסילוף האמת", כך הזהיר גורם צבאי בשיחה עם ynet.

 

התחקיר הצבאי יכלול בחינה יסודית של סוללת התותחנים של גדוד "קרן" הנמצאת לא הרחק מהישוב בארי, וכן את ההנחיות שהועברו מאוגדת עזה. כבר כעת ברור כי מטרת הירי הארטילרי הייתה שיבוש ירי קסאמים, ולכן ההתמקדות של צוות התחקיר תהיה בפעולת הסוללה. כמו כן יבחנו גורמי מודיעין אפשרות נוספת, אם כי קלושה, כי מקור הפיצוץ שהביא להיקף הרב של הנפגעים אינו כתוצאה מהירי הארטילרי.

 

על פי דיווחי הפלסטינים נפגעו באירוע שישה מבנים סמוכים והאזרחים שנפגעו שהו בתוכם באותו זמן, "נכון לעכשיו אנו יודעים לומר שעשרה מתוך 12 הפגזים שנורו לעבר הנקודות שנקבעו פגעו במטרה. שניים טרם אותרו. גם אם הייתה תקלה חמורה ושני הפגזים הללו סטו בצורה ניכרת - לא ברור כיצד פגעו בשישה מבנים, זה לא מסתדר באופן הגיוני", אמר הגורם הצבאי.

 

ולמרות תוצאות האירוע הקשה מסבירים גורמים צבאיים כי ניתן יהיה להגיע למסקנות ברורות בתוך זמן קצר אם אכן תתאפשר בדיקה של זירת האירוע. יש לציין כי מייד לאחר התקרית, הציעו במנהלת התיאום והקישור בארז סיוע רפואי לפלסטינים, לרבות פינוי פצועים לבתי חולים בישראל. בשלב זה לא נעשתה פנייה מצד הפלסטינים בנושא. בעבר, במקרה של בני משפחת ראליה, הועברו מספר פצועים לישראל ועדת הבדיקה של כליפי ציינה כי רופאים זיהו הוצאת רסיסים מגופם בצורה מחשידה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרמטכ"ל. רוצה תחקיר מהיר
צילום: חיים צח
צילום: אלי אלגרט
האלוף כליפי
צילום: אלי אלגרט
מומלצים