שתף קטע נבחר
איור: דני גרשוני

מהפך דמוקרטי גם בסנאט? הכל תלוי בווירג'יניה

המירוץ לסנאט במונטנה הוכרע לטובת הדמוקרטים וכעת מפרידה רק מדינה אחת - וירג'יניה - בין מהפך נוסף של הדמוקרטים ושליטה על הרוב גם בסנאט. כלי התקשורת מדווחים על ניצחון של המועמד הדמוקרטי, אך הספירה תסתיים רק בסוף החודש. וגם אז, עלול הנושא להיגרר להכרעת בתי המשפט

הדמוקרטים ממשיכים לדחוק את רגלי הרפובליקנים ואחרי שהשתלטו על רוב המושבים בבית הנבחרים הם מתקרבים לבצע מהפך דומה גם בסנאט.

 

על פי תחזית העיתון "ניו-יורק טיימס" ורשת CNN, המועמד הדמוקרטי ג'ון טסטר ניצח בבחירות לסנאט במונטנה והדיח את הסנטור הרפובליקני המכהן קונראד ברנס. אם התחזית תתאמת, הרי שהדמוקרטים הצליחו למחוק את הרוב בו החזיקו הרפובליקנים בסנאט, ויחד עם שני הסנאטורים העצמאיים החוברים אליהם - ליברמן מקונטיקט וגפורד מורמונט - הם מחזיקים ב-50 מושבים, אותו מספר מושבים כמו לרפובליקנים.

 

עוד על בחירות אמצע הכהונה:

 

במצב שכזה ממשיכים הרפובליקנים למעשה להחזיק בשליטה בסנאט בזכות אצבעו של סגן נשיא ארצות הברית דיק צ'ייני, שמשמש גם כנשיא הסנאט. ועם זאת, הדבר יאלץ את צ'ייני לבלות זמן רב בתקופה הקרובה בהצבעות בסנאט, כדי להבטיח שהדמוקרטים לא מעבירים החלטות או מטרפדים יוזמות שהממשל רוצה בהן.

 

העיניים בארצות הברית נשואות כעת לעבר וירג'יניה, שם מתנהל קרב צמוד בין המועמד הדמוקרטי ג'ים ווב לסנאטור הרפובליקני המכהן ג'ורג' אלן. אם ינצח ווב, הוא יעביר את מושב הסנאט של וירג'יניה לטובת הדמוקרטים ואז יהיו בידיהם 51 מושבים לעומת 49 של הרפובליקנים.

 

כלי התקשורת האמריקנים דיווחו הלילה (ה') כי ווב ניצח כבר במירוץ בהפרש של 7,000 קולות, אך לדיווח אין אישור ממקורות רשמיים. הספירה הרשמית של הקולות אמורה להסתיים רק בסוף החודש, והמועמד הרפובליקני מסרב בינתיים להכריז על תבוסה.

 

גם אם יתברר כי ווב אמנם ניצח, ייתכן והפרש הקולות יהיה קטן מספיק כדי לאפשר ליריבו לבקש ספירה חוזרת, שתגרור את ההכרעה עד לחודש דצמבר. החשש כעת הוא שווירג'יניה תהפוך לפלורידה של שנת 2000 ושתי המפלגות הציבו סוללות של פרקליטים במצב הכן למקרה שתידרש התערבות של בתי המשפט או ספירה חוזרת כדי להכריע את המירוץ.

  

כבר אתמול בבוקר היה ברור שהדמוקרטים הצליחו להשתלט על רוב המושבים בבית הנבחרים לאחר שהדיחו 27 מושבים שהוחזקו בידי רפובליקנים. עד כה החזיקו הרפובליקנים ב-232 מושבים לעומת 203 של הדמוקרטים; המצב החדש הוא 227 מושבים לדמוקרטים לעומת 195 לרפובליקנים - וישנם עוד כמה מירוצים שטרם הוכרעו כדי להשלים את התמונה.

 

הדבר נחשב למכה קשה מאוד לרפובליקנים. הפער הגדול במספר המושבים הוא משמעותי ביותר כדי להבטיח שהדמוקרטים יוכלו להעביר הצעות חוק ולהדוף יוזמות רפובליקניות בקלות יחסית.

 

לרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים יש השפעות בכל תחומי מדיניות הפנים והחוץ של ארצות הברית. מי שתעמוד ככל הנראה בראש הבית היא ננסי פלוסי, אשת הקונגרס מקליפורניה, מבקרת חריפה של הנשיא בוש שבמסיבת עיתונאים הצהירה על כוונתה לפעול להוצאת הכוחות האמריקנים מעיראק.


פורסם לראשונה 08/11/2006 22:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ניצח במונטנה. ג'ון טסטר
צילום: איי פי
צילום: איי פי
קרוב לניצחון. ווב
צילום: איי פי
צילום: איי פי
יכול לעכב את התוצאות בווירג'יניה. הסנאטור הרפובליקני אלן
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
תוציא את החיילים מעיראק. פלוסי
צילום: רויטרס
מומלצים