שתף קטע נבחר

מזכיר ההגנה האמריקני רמספלד מתפטר

מזכיר ההגנה האמריקני משלם את מחיר הכישלון האמריקני בעיראק ומתפטר - כך הודיע הערב הנשיא בוש. מחליפו יהיה ראש ה-CIA לשעבר רוברט גייטס

הודאה בכישלון? יממה אחרי התבוסה הרפובליקנית בבית הנבחרים הודיע הערב (ד') נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש כי מזכיר ההגנה האמריקני דונלד רמספלד, ארכיטקט המלחמה בעיראק, מתפטר. "שנינו דיברנו אתמול והגענו למסקנה שצריך להתקדם לכיוון חדש. הסכמתי לקבל את התפטרותו", אמר בוש במסיבת עיתונאים בבית הלבן.

 

רק בשבוע שעבר הגן בוש על רמספלד והבהיר כי אין לו כוונה לפטרו. אבל הנשיא, שהיה נתון בחודשים האחרונים בלחץ כבד מתוך מפלגתו ומצד גנרלים בדימוס שראו ברמספלד האחראי העיקרי לכשלון במלחמה בעיראק, אמר במסיבת העיתונאים שהמדיניות האמריקנית בעיראק "לא עובדת טוב מספיק ומהר מספיק".

 

כשנשאל האם המשמעות היא כיוון חדש במלחמה עם עיראק, שגבתה כבר את חייהם של יותר מ-2,000 חיילים אמריקנים ורבבות עיראקים, השיב בוש: "טוב, ברור שעומדת להיות הנהגה חדשה בפנטגון".

 


המדיניות לא עובדת טוב מספיק. חיילים אמריקנים בעיראק (צילום: איי.פי)

 

ועם זאת, בוש אמר כי לדעתו, המרכיב העיקרי של המהפך בקונגרס היה הנושא המוסרי ולא המלחמה בעיראק. "רוב האמריקנים רוצים נצחון ואנו עושים את המהלכים הנדרשים כדי להשיג את הנצחון. אם נעזוב את עיראק לפני השלמת המשימה לאל-קאעידה יהיה מקום לשבת ולפעול ממנו... "תוצאות הבחירות לא שינו את המחוייבות שלי להגן על אמריקה".

  

הכיוון: יציאה מעיראק

בוש הודיע שמחליפו של רמספלד יהיה ראש ה-CIA לשעבר רוברט גייטס. לדבריו, הוא סיכם עם גייטס על כניסתו לתפקיד ביום ראשון השבוע, עוד לפני הבחירות לקונגרס ולסנאט - כלומר עוד לפני ההפסד הרפובליקני בבית הנבחרים. גייטס, בן 63, היה ראש סוכנות הביון המרכזית תחת הנשיא בוש האב, בשנים 1991-1993, ומאחוריו קריירה של 26 שנים בסוכנות הביון ובמועצה לבטחון לאומי.

 

גייטס חבר כיום בוועדת בייקר-המילטון, שתגיש בקרוב לבוש המלצות על שינויים במלחמה בעיראק. על פי הדלפות מתוך דו"ח הוועדה, היא צפויה להמליץ לנשיא להוציא את הכוחות האמריקניים מעיראק באופן הדרגתי, ובמקביל לנסות ולפתוח בדיאלוג עם סוריה ואיראן על מנת להרגיע את הזירה העיראקית הרותחת.

 

למהלך כבר יש תגובות פוליטיות. ננסי פלוסי, שצפויה להפוך למנהיגת הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים עם הניצחון של הדמוקרטים בבחירות, ברכה על ההחלטה ואמרה שמדובר בניסיון ל"התחלה חדשה". מוקדם יותר אמרה פלוסי שכאשר תיכנס לתפקידה תפעל על מנת להחזיר את החיילים האמריקנים מעיראק.

 

כליא הברק של מתנגדי המלחמה

רמספלד בן ה-74 מכהן בתפקיד מזכיר ההגנה מאז כניסתו של הנשיא בוש לבית הלבן בתחילת שנת 2001. זו תקופת כהונה שניה שלו, לאחר שכיהן כמזכיר ההגנה תחת הנשיא פורד באמצע שנות ה-70.

 

גנרלים בצבא האמריקני טענו לאחרונה נגד רמספלד כי הוא דוחה את התוכניות שלהם למלחמה בעיראק, שכללו הפעלת כוחות גדולים בהרבה. הם טענו שהכוח הקטן ששוגר לעיראק היה מספיק לכיבוש מהיר של המדינה ולהפלת משטר סדאם, אבל לא היה מספיק גדול כדי לעשות סדר, למנוע את פעילות המיליציות העדתיות ולמנוע את הטרור שמופעל נגד כוחות הקואליציה. הם טענו גם, שרמפסלד הוביל מדיניות שגויה בעיראק, בפיזור הצבא העיראקי ובהקמת ממשל אמריקני במקום להעביר מיד את השליטה לעיראקים.

 

הסיבות להחלטו של רמספלד להתפטר כעת טרם ברורות, במיוחד נוכח העובדה שהוא עמד במשך תקופה ארוכה בפני קריאות להתפטרות, ותמיד זכה לתמיכתו הפומבית של הנשיא. אולם האכזבה הקשה של הציבור האמריקני מהמשך המלחמה, מחיר הדמים והמדיניות האמריקנית בעיראק, הפכו את מזכיר ההגנה לכליא הברק של מתנגדי המלחמה.

 

רק השבוע נרשם שיא חדש בביקורת על רמספלד כאשר גם בטאון הצבא האמריקני קרא להחליף אותו במאמר שפירסם. "כאשר מרבית האמריקנים סבורים שרמספלד נכשל - יש לזה חשיבות. אבל כאשר מנהיגי הצבא הנוכחיים מתחילים לפקפק בשר ההגנה - ברור שהוא מאבד שליטה על המוסד שבראשו הוא עומד", נכתב במאמר.

 

"רמספלד איבד את אמונו בקרב ההנהגה הצבאית, החיילים, הקונגרס והציבור הרחב. האסטרטגיה שלו נכשלה, ויכולתו להנהיג מוטלת בספק. ולמרות שהאשמה על כשלוננו בעיראק מוטלת על כתפיו, יהיו אלה החיילים שייאלצו לשאת בתוצאות", נכתב במאמר.

 

זו הייתה הפעם השנייה שהביטאון הצבאי קורא לרמספלד לפנות את תפקידו. במאי 2004, לאחר שהתפוצצה פרשת כלא אבו גרייב, התפרסם מאמר מערכת בביטאון הצבא בו נכתב: "זהו לא רק כישלון של דרג הביניים הפיקודי, אלא כישלון של העומד בראש הצבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הסוף. ראמספלד
צילום: איי פי
צילום: איי פי
שינוי כיוון? רוברט גייטס
צילום: איי פי
מומלצים