שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מינוס בבנק הזרע: מחסור חמור בתרומות
  20 תרומות זרע - זהו ההיצע שנשאר בבנק הזרע הגדול והמרכזי במדינה בבית החולים "שיבא". המחסור ככל הנראה בשל פחד התורמים לחשיפתם, רעיון שהועלה על-ידי משרד הבריאות
  בבנק הזרע הגדול והמרכזי בישראל בבית החולים "שיבא" בתל-השומר נרשם בחודשים האחרונים מחסור בתרומות זרע. כתוצאה מכך לנשים שמבקשות לקבל תרומת זרע מוצע מגוון מצומצם של 20 תרומות בלבד. בנוסף, נשים שעוברות הפרייה ומשתמשות לצורך כך בתרומת זרע מבקשות בדרך כלל לשמור להן עוד כמה מנות מאותו תורם לצורך טיפולים עתידיים. בשל המחסור נמסר לנשים בתל-השומר שאין אפשרות לשמור מנות זרע נוספות מאותו התורם.

   

  מאיה (שם בדוי) פנתה ל"שיבא" על מנת לקבל תרומת זרע. "אמרו לי שבדרך כלל יש כמות גדולה יותר אבל עכשיו יש מצוקה ולא פונים לתרום. הם אמרו שאפילו פרסמו מודעות באוניברסיטה אך ההיענות מוגבלת. הופתעתי לרעה, המחשבה ש-20 אנשים מייצרים הרבה מאד ילדים זה דבר שמגדיל את הסיכוי שילד שלי יפגוש אח או אחות וזה מאד מטריד".

   

  בגלל אילוצים הקשורים בקופת החולים שבה מבוטחת מאיה היא אינה יכולה לפנות לבנק זרע אחר.

   

  לאחרונה שקלו במשרד הבריאות אפשרות לחייב תורמי זרע להשאיר את מספר תעודת הזהות שלהם או כמה ספרות ממנו כדי למנוע מצב של נישואי אחים. הרעיון לא יצא לפועל, אך עצם העלאו גרמה, כנראה, למחסור בתורמים. בשיחה עם בנק הזרע בשיבא נאמר כי "אין כרגע מספיק תורמים, אין בחורים שיכולים לתרום".

   

  בישראל פועלים כשבעה בנקי זרע. בבתי החולים בילינסון, איכילוב, אסף הרופא, הדסה וכרמל. ישנו גם בנק זרע פרטי בהרצליה מדיקל סנטק. יצויין שחלק מהבנקים הינם קטנים. ב"כרמל" למשל, מוצע כבשגרה מגוון של כ-10-20 תורמי זרע. מבדיקת ynet עולה כי בבנקי הזרע של איכילוב ושל בילינסון לא קיים מחסור ומאפשרים לנשים לשמור מנות זרע נוספות מאותו תורם.

   

  ד"ר יגאל מג'אר מנהל בנק הזרע בתל-השומר מסר בתגובה: "אכן בתקופה האחרונה ניכרת היענות פחותה לתרומת זרע בכל בנקי הזרע בארץ, ככל הנראה בגלל מידע לא מבוסס, בדבר כוונות לכאורה להסיר במידה מסוימת את
  החיסיון על התורמים. יצוין כי לשמועות או לחששות אלה אין אחיזה בתקנות משרד הבריאות. לפי שעה אין כל שינוי בתקנות אלה והחיסיון על זהות התורמים נשמר במלואו, ולמיטב ידיעתנו לא עומד להיות שום שינוי בחסינות התורמים".

   

  עוד נמסר כי "בנק הזרע של המרכז הרפואי 'שיבא' מאפשר לנשים לשמור על תרומות זרע לצורך הפריה עתידית. מספר המנות הנשמרות הוא בכפוף לנסיבות, וזאת על מנת למנוע מצב של מנות רבות הנשמרות לאורך זמן ללא שימוש, דבר היוצר מחסור בבנק הזרע".

   

  גם לארגון "משפחה חדשה", העוסק בדיני משפחה, הגיע מידע על מחסור בתרומות זרע בכמה בנקי זרע ברחבי הארץ. מנכ"לית הארגון עירית רוזנבלום שלחה מכתב לשר הבריאות יעקב בן-יזרי ובו הצעה שתפתור את משבר התרומות. "יש בארץ המון חיילים, אנשי שירות ביטחון, חולי סרטן ואנשים נוספים שהקפיאו זרע. אנחנו מציעים שיתאפשר לאחר מותם לעשות שימוש בזרעם ולתת אותו לנשים שמבקשות להרות".

   

  לדברי רוזנבלום לרעיון זה יתרונות רבים עבור כל המעורבים. "מגדילים את מגוון התרומות ומאפשרים לאישה יותר אפשרויות. בנוסף, האישה מרוויחה משפחה שכוללת סבים וסבתות לילדה. משפחה שנותרה בלי שום דבר תרוויח שימחה ואושר. זהו מפגש רצונות אמיתי בין גבר שרצה להביא ילדים לעולם לאישה שרוצה להמשיך את הדור".

   

  נכון להיום, לפי תקנת בריאות העם אין אפשרות לעשות זאת.

   

   

   

  המידע הראשוני הגיע במייל האדום
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים