שתף קטע נבחר

רב צבאי השווה הומואים לבהמות

קצין בדרגת סגן המשרת כרב צבאי בפיקוד העורף שיגר חיבור בתפוצת האימייל הצבאי שבו מתבצעת השוואה בין קיום יחסי מין עם בהמות לבין יחסי מין חד-מיניים, "כמה רדוד ומשפיל להנות כמעשה הבהמה". קצינים שקיבלו את האימייל זעמו. הרב זומן לבירור. דובר צה"ל: "אנחנו מקדמים ערכים של שוויון וכבוד ללא כל קשר לנטייה מינית"

יוסי וג'אגר בגרסת הרבנות הצבאית: רב צבאי מפיקוד העורף, קצין בדרגת סגן, שיגר לעשרות קצינים ונגדים המשרתים במחוז שבו הוא משרת חיבור המשווה בין יחסים הומוסקסואליים ליחסים עם בהמות וגם מספר שניתן "להירפא" מנטייה הומוסקסואלית. החיבור תחת הכותרת "האם נתקלת אי פעם בשלט: כאן גרים בכיף יוסי וקונטרה-באס כהן?" לא נכתב על-ידי הרב עצמו, אבל חלק מהנמענים זעמו על כך שעשה שימוש באימייל הפנימי להפצת דעותיו בנושא.

 

בצה"ל ביררו את הסוגיה והורו לרב להתנצל. כמו כן הוא זומן לבירור אצל מפקדו. מדובר צה"ל נמסר ל-ynet: "צה"ל מוקיע כל התבטאות מסוג זה ומוצא אותה פסולה. צה"ל מקדם ערכים של שוויון וכבוד ללא כל קשר לדתם, אמונתם ונטייתם והנושא ייבדק".

 

  

"ברור כי חיבור בין אדם לבהמה הוא בהמי ונתעב", נכתב בחיבור ששלח הרב תחת הכותרת "נקודה למחשבה", "אסור לבלבל בין חיבה וקירבה נפשית לחיבור הפיזי שנועד להביא חיים חדשים, קיום וצמיחה. יצר המין נטבע בבני אדם ובחיות כאחד. לא רע להנות ממנו ואין מה להתבייש בו. אבל כמה רדוד ומשפיל להנות ממנו כמעשה הבהמה". 

 

חלק מהנמענים הביעו זעם על הדברים. "נטיה מינית איננה איסור מפקודות מטכ"ל", כתב לו אחד הקצינים שקיבל את המייל, "את דעתך האישית שלא קשורה לנושאי צבא-דת, אינך אמור להנחיל לתפוצת צבא כלשהי, אינך יכול להשוות בין הומו לבהמה. כל שכן להגדיר את ה"בעיה" כלא נורמלית וברת תרופה". בחיבור נכתב גם כי יותר מ-95% שניסו להשתחרר מהנטייה, הצליחו: "זה כרוך ברצון ובנכונות למאמץ... בעזרת סיוע וליווי מתאימים".

 

במסגרת הביקורת שקיבל הרב, כתב לו אחד הקצינים בפיקוד: "להזכירך, בעשרת הדיברות לא כתוב "אל תהיה הומוסקסואל!", אבל כתוב במפורש "לא תרצח!".

 

"מחובתי להתריע על דבר כמעשה הגויים"

הרב עצמו הגיב וציין כי מדובר במסר ערכי ביותר - שמירה על כבודו וגופו של האדם, כמו כן ציין כי ההשוואה בין הומוסקסואלים לבהמות - מתבקשת מכורח הנסיבות. "מחובתי כאמון על נושאי דת ונחלת מורשתה חייב אני לעמוד בשער ולהתריע על דבר זה שכמוהו כמעשה הגויים", כתב בהסבריו לקצינים הזועמים.

 

עם זאת ציין שאחד מחבריו הטובים הוא "כזה", ולמרות זאת הוא שומר עימו על קשר. הוא גם ביקש התנצלות ממי שנפגע. קצינים בפיקוד לא קיבלו את ההסבר וציינו שהם מתכוונים לפעול בעניין מול המפקדים ונציב קבילות החיילים.

 

לאחר פניית ynet נערכה בדיקה בנושא בפיקוד העורף ומדובר צה"ל נמסר בתגובה: "המקרה מוכר בצה"ל. ביום חמישי האחרון קיבל הקצין המדובר את המסמך בדואר הצבאי האלקטרוני, מסמך שאותו העביר לקציני ונגדי המחוז כ'נקודה למחשבה' ולא היה קשור ליצירתו של המסמך.

 

"מבירור ראשוני שנעשה עם הקצין המדובר, הביע הקצין צער על המקרה והבין ששגה בהעברת המסמך. מחר יפרסם הקצין מסמך התנצלות לתפוצה שאליה הועבר המסמך הקודם, ויזומן לבירור אצל מפקד המחוז. חשוב לציין שלרבנות הצבאית אין כל קשר לחיבור/ הפצת המסמך והוא אינו מייצג את עמדותיו של צה"ל או הרבנות. כל מסמך דעה אישית מסוג זה, אינו ראוי שיופץ בפורום צבאי כגון הדואר האלקטרוני הצבאי שתכליתו היא מקצועית בלבד. לכלל חיילי צה"ל ניתנת הזכות להביע את עמדותיהם בדרכים המקובלות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נשיקה במצעד הגאווה האחרון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים