שתף קטע נבחר

ח"כ ברכּה הציג תמונת פעוט פלסטיני פצוע בכנסת

נאומו של סגן שר הביטחון, שהתייחס להרג האזרחים בבית חנון, הופרע על-ידי חברי הכנסת מהסיעות הערביות. ח"כ ברכה הוצא מאולם המליאה. "אנחנו מתנצלים כאשר אנחנו פוגעים בחפים מפשע, ואילו המחבלים מתגאים כאשר הם פוגעים באזרחים", אמר סנה

מליאת הכנסת סערה אחר הצהריים (יום ב') בזמן נאומו של סגן שר הביטחון, אפרים סנה, בדיון בכנסת שעסק בנושא הפגז הקטלני שגרם למותם של 19 פלסטינים בבית חנון. במהלך הנאום הוצא מהאולם ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) לאחר שהתעמת עם ח"כ משה שרוני (הגמלאים). בסופו של דבר החליטה הכנסת להסיר את הנושא מסדר היום.

 

 

הכנסת היתה אמורה לדון היום בשתי הצעות אי-אמון, אחת מהן של הסיעות הערביות בנושא "הפעולות הצבאיות וטבח האזרחים בבית חנון". יו"ר הכנסת, דליה איציק, החליטה שלא לדון בהצעות אי האמון, משום שראש הממשלה, אהוד אולמרט, שוהה בארצות הברית. לאחר דין ודברים עם ח"כ ברכה הוחלט שהנושא יעלה בראש סדר יומה של מליאת הכנסת.

 

בתחילת הדיון הציג ח"כ ברכה העתק מתמונה של פעוט, אחמד עתמאני בן שנתיים שנפצע באורח קשה בבית חנון, כתוצאה מירי הפגז התועה. עתמאני הועבר לבית החולים בתל-השומר שם הוא עבר סדרת ניתוחים. על-פי תקנון הכנסת אסור להציג כל פרט או מסמך בעת נאום במליאה, לכן יו"ר הכנסת העירה לו.

 

סנה אמר מעל בימת הכנסת לח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל): "יש בינינו הבדל תרבויות. אנחנו מתנצלים כאשר אנחנו פוגעים בחפים מפשע, ואילו המחבלים מתגאים כאשר הם פוגעים באזרחים. מי שהפך את עזה לכּן של רקטות, דם ההרוגים בראשו. בספטמבר שעבר יצאנו מעזה. לא השארנו משם כלום. איזה צידוק יש למה שאתם עושים? אנחנו מתנצלים כאשר אנחנו פוגעים בחפים מפשע, ואילו המחבלים מתגאים כאשר הם פוגעים באזרחים. עם החשבון הזה תלכו לג'יהאד, לוועדות ההתנגדות ותדברו איתם, להם תטיפו מוסר".

 

סנה הוסיף כי "יכול להיות לכל הלוחמה באזור רצועת עזה סוף טוב - אם יקרו שני דברים : שייפתח משא ומתן ושייפסק הטרור. לא יהיה מצב שבו הממשלה תיתן שיפגעו באזרחי ישראל ואנחנו לא נעשה דבר".

 

טיבי: אתם לא רוצים לדעת מיהם הילדים ההרוגים 

במהלך הנאום התפתחו חילופי דברים בין ח"כ ברכה וח"כ שרוני - יו"ר חד"ש אמר לחבר הכנסת מהגמלאים "סתום את הפה" ואילו שרוני שלא נותר חייב קרא לעברו כמה פעמים "צבוע. לך תתראיין באל-ג'זירה זבלא".

 

ח"כ אחמד טיבי שעלה לדוכן אחר כך הקריא מעל הדוכן את שמות הילדים שנהרגו בעזה. ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי-מפד"ל) קרא לעברו: "הפלסטינים אשמים". השר מאיר שטרית התערב: "יש גם הרוגים יהודים" וטיבי השיב: "ההבדל בינינו שאנחנו יודעים שמות של הרוגים יהודים ומגנים ירי על שדרות. אתם לא יודעים ולא רוצים לשמוע את השמות של הילדים ההרוגים בעזה".

 

בשיחה עם ynet הודה אתמול ח"כ ברכה כי אחרי שנחשף למראות הקשים בבית חנון בעת ביקור שקיים בסוף השבוע הוא הזדעזע עד עמקי נשמתו. "העובדה שהגענו לשם וראינו במו עינינו את הזוועות היתה דבר חדש, שכן בעבר לא התירו לנו לעשות כן. ראיתי שם את הרוע בהתגלמותו. גופות של ילדים, ילדים פצועים קשה בבית חולים. זה מזעזע".

 

ברכה סיפר בהתרגשות על מה שראה: "גרמו שם נזק לשם נזק. עקרו עץ, טנק עלה על טרקטור חקלאי, למה? המטרה של המבצע היתה לגרום לאוכלוסיה האזרחית ללחוץ על יורי רקטות הקסאם לחדול מכך אולם הם לא מבינים שהם רק מייצרים את התשתית להצדיק את ירי הקסאמים". בנוסף אמר ברכה כי הוא מתנגד לירי קסאמים לעבר ישראל, אך ציין כי ש"פגיעה בחיילים היא אמצעי לגיטימי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
מציג את התמונה
צילום: חיים צח
צילום: חיים צח
מוצא מהמליאה בידי הסדרנים
צילום: חיים צח
צילום: עופר עמרם
סנה. דם ההרוגים בראש המחבלים
צילום: עופר עמרם
מומלצים