שתף קטע נבחר

"בלוגלי" - אתר בלוגים חדש בעברית מבוסס Wordpress

שלושה בלוגרים ישראלים הכירו ברשת וחברו יחד כדי להקים קהילת בלוגים חדשה, והם רוצים גם לעשות מזה כסף

אתר בלוגלי, שהוקם על ידי שלושה בלוגרים ישראלים, אולי לא יהיה "ישראבלוג" הבא, שנמכר לאחרונה לנטוויז'ן, אבל הוא בהחלט מכוון גבוה.

 

האתר שהושק השבוע, ועדיין נמצא בשלבי הרצה, הוא יוזמה של שלושה בלוגרים ישראלים ותיקים - אלעד זלומונס, תום סלע וחנית כהן (הידועה ברשת גם בכינוי 'אח"י דקר'). לשלושה בלוגים עצמאיים המבוססים אף הם על מערכת הקוד הפתוח Wordpress, והם הכירו ברשימת תפוצה של בלוגרים ישראלים.

 

"עבדנו חודש בלי להיפגש, ונפגשנו פיזית רק פעם אחת בבית קפה לצורך דיונים, אבל אנחנו בקשר רציף כמעט 24 שעות ביממה", מספר ל-ynet זלומונס, מהנדס מים במקצועו.

 

כהן וסלע עסקו בנפרד בפיתוחים ובתרגומים ל-Wordpress בזמנם החופשי - עוד לפני שהחלו לעבוד על "בלוגלי".

 

זלומונס מספר עוד כי המטרה היא להביא את בשורת ה-Wordpess לבלוגרים ישראלים: "אנחנו מאמינים בפלטפורמה", הוא אומר. המערכת לא זכתה עד היום לפרסום מסיבי, אך שמעה עבר מפה לאוזן. "האתר היה מוגן בסיסמה, אבל ברגע שפתחנו אותו - הגיע מבול וכבר יש לנו 100 בלוגים פעילים", מתגאה זלומונס.

 

בלוג בקוד פתוח

האתר מבוסס על WordpressMU - גירסה מרובת משתמשים של פלטפורמת Wordpress, ופועלת במתכונת דומה ל-Wordpress.com - כל בלוגר חדש מקבל בלוג תחת הכתובת blogli.co.il, והוא יכול להשתמש באפשרויות הבסיסיות שהאתר מספק, להעלות קבצים בגודל של עד 50 מגהבייט לשרת ולבחור, כרגע, מכ-30 תבניות עיצוב בעברית. "יש לא מעט תבניות בעברית", אומר זלומונס והוא מבטיח שיעלו לאתר כמה שיותר, אחרי שיעבור תיקונים ושיפורים.

 

פלטפורמת Wordpress במקור מאפשרת לכל משתמש להתקין תוספים (Plugins) ולמעשה להוסיף אפשרויות לבלוג כאוות נפשו. במתכונת של "בלוגלי" זה לא אפשרי מסיבות אבטחה ורק מפעילי האתר יכולים להתקין אותם. אך זלומונס מבטיח כי יוצעו תוספים חשובים כמו סטטיסטיקות, ויהיו קשובים למשתמשים שירצו להשתמש בתוספים שונים.

 

בלוגרים שירצו לעבור לבלוגלי יוכלו לעשות זאת בקלות. המפתח שחר שמש, שלא קשור ספציפית לפרוייקט הזה, שחרר לאחרונה כלי ייבוא מישראבלוג ל-Wordpres, וחנית כהן מפתחת בימים אלה כלי לייבוא בלוגים גם מתפוז.

 

בחודשים האחרונים, במיוחד בעקבות הצלחת תפוז וישראבלוג - הוקמו פלטפורמות בלוגים שונות, חלקן נסגרו כי פשוט לא עמדו בעומס הגולשים. זלומונס מודה שזו אכן יכולה להיות בעיה, אך מבטיח "כרגע זה רץ על שרת שיתופי. ברגע שזה יתפוס תאוצה נעבור לשרת יעודי. המערכת יודעת לגדול. על בסיס המערכת הזאת Wordpress.com משרתת חצי מיליון בלוגים".

 

לעשות כסף

"כולנו עובדים במשרות מלאות וזה לא יחליף את הקריירה שלנו", אומר זלומונס. עם זאת, הוא נחוש להרוויח כסף מהפרוייקט, בעיקר בשביל לכסות על עלויות האחסון ועל זמן העבודה שהושקע. "אנחנו חושבים על כמה כיוונים", הוא אומר, "אין לנו רצון לשלב בשירות פרסומות, אבל אולי נאפשר למשתמשים להכניס פרסום ולגבות מהם חלק מהכסף, או שנציע תכונות מתקדמות בתשלום".

 

המודל של תכונות מתקדמות מזכיר קצת את "ישראבלוג", שבעליו, יריב חבוט, מכר את האתר לנענע רק אחרי חמש שנים של עבודה אינטנסיווית עליו. "יריב הוא חלוץ", אומר זלומונס, "אני לא חושב שההצלחה תגיע בחודשים הקרובים,אבל אם זה יקרה זה תוך פחות מחמש שנים".

 

זלומונס מבקש להבהיר שלא רק הכסף מניע אותם "זה בא גם מרצון לאתגר. חנית ותום תורמים גם לקהילה (קהילת הקוד הפתוח - א.ק) בלי רצון לגמול כספי".

 

בלוגים לבוגרים

הקהילות של ישראבלוג ותפוז מונות מאות אלפי בלוגים, מתוכן עשרות אלפי בלוגים פעילים. על פי הנתונים שפרסם לאחרונה חבוט, כ-90 אחוז מהבלוגרים בישראבלוג צעירים מגיל 22.

 

"אני לא בטוח שהקהילה של וורדפרס תהיה של צעירים, אלא של יותר מבוגרים", אומר זלומונס, "ולכן אני לא בטוח שנגיע למספרים הגדולים הללו". מבחינתו, הרשמה של עשרות אלפי בלוגים תיחשב כהצלחה. 

 

והשאלה החשובה - כשיגיע צ'ק של חברה גדולה - תמכרו?

 

"זו לא השאלה הכי חשובה, אבל מי שיגיד שהוא לא מוכר בשום מחיר הוא שקרן", הוא מודה בחיוך.

 

הערה: האתר עדיין בשלבי הרצה וייתכן כי לא יהיה זמין בגלל עומס גולשים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים