שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הרפואה המערבית וחוסר הבנתה את הדיקור הסיני

  הדיקור הסיני קיים כבר 4,000 שנה אבל הרפואה המערבית עדיין לא מצליחה להתמודד עם התופעה. אולי בגלל שבעוד שבמערב מתמקדים בסימפטומים, במזרח מתייחסים גם למזג האוויר, השעה ביום ומצבו הנפשי של המטופל

  הויכוחים בקהילה המדעית אודות יעילותה של הרפואה הסינית הקלאסית, ובתוך כך של פרקטיקת הדיקור (אקופנטורה), אינם שוככים. המסקנות הסותרות של מחקרים אלו הן עדות לקושי של הרפואה המערבית להתמודד עם שיטת הדיקור ולהסביר אותה בכלים מדעיים. ואולם השיטה עצמה קיימת כבר 4,000 שנה וזוכה לפופולריות הולכת וגוברת בסין ובמערב כאחד.

   

  לפי רוני ספיר אין לחפש את ההסברים לפער הזה בתחום המיסטי או לטעון שלא ניתן להציע קריטריונים רציניים לבחינת היעילות של הדיקור. על אף שבישראל ובמערב הרפואה הסינית מונחת בסל אחד עם שיטות טיפול ופילוסופיות מגוונות, כחלק מהגל הכללי של הניו-אייג' ששוטף אותנו, אסור לטעות: הרפואה הסינית אינה תורה רוחנית ערטילאית שנמצאת מעל יכולת ההסבר שלנו אלא פרקטיקה מגובשת המבוססת על ניסיון ארוך שנים ועל תורה סדורה. ההסבר לפער טמון בנקודת המוצא של המחקרים ובתפישה השונה של מהות המחלה או הסימפטומים ברפואה הסינית וברפואה המערבית.

   

  רפואה של איניבידואלים

  הרפואה הסינית הקלאסית היא קודם כל רפואה אינדיבידואלית, יחידנית, המתאימה לכל מטופל צורת טיפול אישית. לכן, מחקרים הבודקים את יעילות הטיפול לפי חולים שונים לא יביאו לתוצאות מהימנות, משום שחיפוש פרוטוקול אחיד לבעיה או לתופעה המופיעה אצל רבבות בני אדם בצורות שונות, אינו עולה בקנה אחד עם הרפואה הסינית. אף שהמערכות הגופניות של כולנו פועלות באופן דומה, הרי שכל אדם מגלה סימפטומים שונים גם כאשר גופו מתמודד עם בעיות דומות לאלו של זולתו.

   

  סיבה שנייה היא הגדרת מקור הבעיה הרפואית. בעוד שהרפואה המערבית נוטה לבודד את הבעיה ולזהות אותה עם הסימפטומים שלה, הרפואה הסינית מתייחסת לאדם באופן הוליסטי. התופעות, דהיינו הסימפטומים הכרוניים או האקוטיים, מסייעים לנו לזהות את הבעיה אך אינם הבעיה עצמה. כאן אנו חוזרים לנקודה הראשונה: רק אבחון מקיף ואינדיבידואלי של המטופל יאפשר להתאים לו את הטיפול היעיל ביותר. לכן, השוואה רוחבית של יעילות הטיפול בין מטופלים בעלי בעיות שונות אינה מועילה.

   

  הסיבה השלישית נעוצה בהגדרת המטרה של הרפואה הסינית. למרות יעילותה בטיפול במצבי מחלה אקוטיים, בעיקרו של דבר היא מיועדת לשמירת הבריאות ולמניעת מחלות, ואינה מעודדת טיפול שמיועד לכיבוי שריפות. מסיבה זו, מחקר שמתייחס לדיקור כאל טיפול נקודתי ושמתעלם ממכלול המאפיינים של המטופל, הוא בעייתי.

   

  המטפל הנחות והמטפל הבכיר

  גם בתוך הרפואה הסינית עצמה קיימים זרמים המתייחסים למטרת הדיקור באופנים שונים. ככלל, האדם ברפואה הסינית נתפש כברייה שבתוכה נעים ערוצי אנרגיה רבים הנקראים מרידיאנים. אופן הזרימה של האנרגיה בתוך ערוצים אלו משפיע על בריאות האדם.

   

  דיקור בנקודות שונות במרידיאנים מנווט את התנועה האנרגטית לאורך מסלולים אלו באמצעות הגברת זרימת הדם, גרימת תגובה עצבית וכדומה. התנועה הנוצרת לאורך המרידיאנים נועדה לעורר שינוי אנרגטי מקיף שיגרום לאיזון בכל מערכות הגוף ובכך יביא להבראה ולחיזוק הגוף.

   

  כבר בטקסטים העתיקים של הרפואה הסינית מדובר על "המטפל הנחות", זה שיתבונן במטופל דרך הסימפטומים שלו, ועל "המטפל הבכיר" שיתבונן באדם כמכלול ויקח בחשבון את השפעות האקלים, המצב הנפשי, סביבת העבודה ועוד. כך, בעוד ה"מטפל הנחות" יטפל בכאבי גב באמצעות דיקור באזור הגב, "המטפל הבכיר" יטפל באדם, במקור הבעיה. טיפול נכון בכאבי גב למשל, יכול להיקבע בהתאם למצב הנפשי של המטופל, לעונה בשנה בה מתקיים הטיפול, או לשעה ביום בו הוא מתבצע.

   

  היום, "מטפל בכיר" יעדיף במקרים רבים לטפל באמצעות מספר קטן של מחטים, לעיתים באמצעות מחט אחת בלבד, בשל מודעות להשפעה החזקה ולשינוי הפנימי המקיף שהדיקור יכול ליצור. "מטפלים נחותים", לעומת זאת, יעדיפו להחדיר מספר רב של מחטים שיתייחסו כל אחת לסימפטומים השונים, ובכך יפספסו את המטופל עצמו.

   

  דרוש: אורך רוח

  מהניסיון הטיפולי העשיר שנצבר בטיפול בשיטה הראשונה, בסין ובמקומות אחרים בעולם, הדיקור משיג הקלה משמעותית בטיפול בבעיות אקוטיות כבר אחרי טיפול או שניים, והקלה משמעותית בבעיות כרוניות לאחר 3-4 טיפולים. חשוב גם להפריד בין הקלה בסימפטומים לבין טיפול בשורש הבעיה, שעשוי לקחת יותר זמן ולהיפתר באמצעות טיפול מקיף יותר, ולא באמצעות דיקור בלבד.

   

  אבל הצורך בתוצאות חד משמעיות עשוי להכתיב טיפול נקודתי שאינו תואם את התפישה שמאחורי הרפואה הסינית. כאשר באים להיעזר בדיקור או בשירותי הרפואה הסינית, חשוב לבחון את יעילותם אל מול המצב הראשוני של המטופל עצמו ולאו דווקא בהשוואה למטופלים אחרים. כך או כך, ברור שהדיקור המקצועי ימשיך לתפוש נתח משמעותי בטיפולים הרפואיים שאנו צורכים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אקופונקטורה. לנגד עיניים מערביות
  צילום: איי פי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים