שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ברמב"ם בדקו: מה יעיל יותר - אפידורל או פטידין?

  שני משככי כאבים ניתנים ליולדות בזמן הצירים הכואבים - אפידורל ופטידין. ברמב"ם בדקו איזו תרופה יעילה יותר. מי אמרה אפידורל ולא קיבלה?

  אפידורל יעיל יותר בשיכוך כאבי לידה מאשר פטידין כך עולה מניתוח השוואתי שנעשה בבית החולים רמב"ם בחיפה. הפטידין הוא חומר דמוי מורפיום הניתן דרך הווריד וגורם לטשטוש ולנמנום. האפידורל ניתן על ידי מרדים בהזרקה לחלל המקיף את תעלת העצבים של חוט השידרה וגורם למעין שיתוק בפלג הגוף התחתון. שתי השיטות נפוצות לשיכוך כאבי הצירים והלידה.

   

  בדיקת יעילותם של הפטידין והאפידורל נעשתה באופן סובייקטיבי: על ידי דיווח עצמי של היולדת על מידת הכאב שחשה לפי "סרגל כאב" ועל ידי שימוש במדד גופני אובייקטיבי של שונות בקצב הלב, שנמדדה בבדיקת א.ק.ג ומשקפת את התגובה לכאב.

   

  במחקר השתתפו 34 יולדות. 18 מהן בחרו להיעזר בפטידין לשיכוך כאבים ו-16 בחרו באפידורל. רמת הכאב הממוצעת עליה דיווחו משתמשות האפידורל היתה לאחר ההזרקה 1.8 (בסקאלה שבין 0 – לא כואב ל-10- כואב מאד). משתמשות הפטידין דיווחו לאחר קבלת החומר על רמת כאב של 4.9, רמה גבוהה פי שניים וחצי מקבוצת האפידורל.

   

  בדיקת הדופק לא הראתה שונות בין שתי הקבוצות, אולם בדיקת שונות קצב הלב, שמשקפת את המתח במערכת העצבים האוטונומית ופעולות נוספות כמו הפרשת אדרנלין הראתה שהנשים שקיבלו אפידורל היו רגועות יותר.

   

  העבודה נעשתה על ידי אולגה טורחוב, אמיר ויסמן ואריה דרוגן מרמב"ם והוצגה אתמול (ג') בכנס האיגוד הישראלי למילדות וגניקולוגיה. מסקנת החוקרים היתה כי "אילחוש אפידורלי הוכח חד משמעית כיעיל יותר בשיכוך כאבי הלידה, הן באופן סובייקטיבי על ידי היולדת והן בצורה אובייקטיבית על ידי ניתוח שונות קצב הלב".

  פורסם לראשונה 15/11/2006 00:48

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  מה בשבילך - אפידורל או פטידין?
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים