שתף קטע נבחר

"הצניעות מתרופפת, עמדו על המשמר!"

אלפי חרדים השתתפו בכנס שנועד להזהיר מפני התרופפות הצניעות בקרב הנשים. הכנס נערך בהשתתפות גברים נשואים בלבד, שלמדו על אורך החולצות המותר, וכן אודות מידות החצאיות והפאות. "זה חשוב כי היום האישה יוצאת לעבוד בחוץ, רואה כל מיני אנשים לא משלנו, ולומדת מהם", הסבירה צעירה חרדית שהמתינה לבעלה מחוץ לכנס

"אחד המכשולים הגדולים בדורנו הם בגדים צמודים... חובה על כל אחד ואחד לעמוד על המשמר שמלבושי אשתו ובנותיו יהיו על פי גדרי הצניעות. הן בכיסוי הגוף והן בצורת הלבוש". כך נאמר בהנחיות שהועברו אמש (שבת) לאלפי חרדים ב"כנס חיזוק והתעוררות בנושא צניעות" שנערך בירושלים.

 

האירוע נערך בנוכחותם של גדולי הרבנים בציבור החרדי ליטאי, ביניהם הרבנים יוסף שלום אלישיב ואהרון ליב שטינמן. הכנס יועד לאברכים בלבד, כלומר גברים נשואים. ועל אף שמצוות הצניעות מוטלת בעיקר על האשה, נוכחות נשים לא נרשמה במקום כלל וגם בחורי הישיבות אשר אינם נשואים התבקשו לצאת אל מחוץ לאולם.

 


הרבנים שטיינמן ואלישיב בכנס. צילום: חיים צח

 

ראשון הדוברים, ראש ישיבת חברון הרב דוד כהן, ציטט את הגאון מווילנא ואמר כי "היצר הרע, התבלין שלו לאנשים הוא עסק התורה, ולנשים הצניעות. עם התבלין של עמל התורה אנו מתמודדים עם כל מערכות החיים, ואצל הנשים והבנות התבלין שלהן להתמודדות עם כל מערכות החיים הוא הצניעות. זוהי הרגשה שמרגישים אותה ככל שאנחנו ניצבים מול העולם הגדול, והנושא הופך ליותר קשה. ההשפעה של העולם נוראה מאוד, ואיננו יכולים לומר שעולם התורה מחוסן דיו מהרחוב, שמתדרדר וההשפעה מחלחלת לציבור שלנו. יושבים אנשים שכל תכליתם ועבודתם היא לייצר בגדים של היפך מהצניעות, והדבר מגיע לנשות אברכים ולבנות הסמינרים". בהמשך הוסיף ש"כל האופנה יסודה לחפש היפך מהצניעות ולכן בנפשנו הדבר".

 

תמר, אשה צעירה, נשואה מזה כשנה ובהריון מתקדם, חיכתה לבעלה על הספסל מחוץ לאולם, במהלך הכנס. ל-ynet הסבירה ש"כמו שהתורה זה העיקר אצל הגברים, אותו הדבר אצל הנשים זה הצניעות".

 

אז למה נשים לא משתתפות בכנסים כאלה?

 

"עושים כנסים בנושא הצניעות גם לנשים, אבל בבתי הספר ובסמינרים". היא מוסיפה כי "הבסיס ביהדות זה האשה שעושה רצון בעלה. רק היום, אחרי שאני נשואה, אני רואה שמה שחינכו אותי עד עכשיו בסמינר - זה כלום. זה הכול מה שהבעל משפיע על האשה".

 

בינתיים, בכנס, הוקראו מספר תקנות בסיסיות בנושא הלכות צניעות תחת ההנחיה: "חובה על כל אחד ואחד לעמוד על המשמר שמלבושי אשתו ובנותיו יהיו על פי גדרי הצניעות. הן בכיסוי הגוף והן בצורת הלבוש".


לומדים על אורך החולצה. צילום: חיים צח

 

וכך הוסבר: "החולצות, החצאיות, הסוודרים וכדומה יהיו רחבים דיים שלא תראה צורת הגוף. הבגדים לא יהיו שקופים, כאשר הבד שקוף מעט יש להשתמש בחולצת תחתית או בבטנה. החולצות תהיינה ארוכות מקצה החצאית במותן (ב-10 ס"מ לפחות) באופן שיכסו בכל תנועה. פתח הצוואר יהיה סגור כראוי. השרוולים יכסו את המרפק בכל תנועות היד. אריגים שמטבעם צמודים כמו לייקרה, טריקו, סטרץ', ודומיהם אסורים בלבישה; נפרצה לאחורה פרצה חמורה בנוגע לאורך החצאית יש להקפיד על אורך נכון כמפורט: חצאית, תחילתה במותן, ואורכה אמצע הרגל, וכאמור עליה להיות רחבה דייה ולא מאריגים נצמדים; על חובשות פאה נוכרית, להקפיד מאוד שלא תהיה ארוכה ולא בדגמים שנאסרו".

 

בסופן של הקראת התקנות נאמר כי "יש להחדיר בחינוך הנשים והבנות גאווה במלבושי הצניעות והנהגותיה. ראוי לשבח את המוסיפות גדרים וסייגים בעניין

 

מדוע בעצם התקיים הכנס בעיתוי זה? האם זה קשור לפרשת "מצעד הגאווה"? הסיבה לא צוינה רשמית במודעות ואף לא בפרסומי העיתונות החרדית. אחד מהנוכחים הרבים בכנס הסביר בפשטות כי "הגיעה העת שהתרופפו גדרי הצניעות".

 

תמר, מצידה, מעריכה שלרבנים חשוב לשים דגש בנושא כי "פעם היו פחות אמצעי השפעה. העולם החרדי היה הרבה פחות פתוח. היום העולם מתפתח, הנשים הרבה יותר משכילות והולכות לעבוד וללמוד במקומות שלא היו נהוגים בעבר, כמו מחשבים או עיצוב פנים. אלה עבודות שבמסגרתן חייבים להיות בעידן המודרני ורואים מה שיש בחוץ. האשה יוצאת לעבוד בחוץ, רואה כל מיני אנשים לא משלנו, ולומדת מהם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
כנס הצניעות
צילום: חיים צח
צילום: חיים צח
רק גברים נשואים
צילום: חיים צח
מומלצים