שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בדיקת הקולונסקופיה הסתיימה במוות

  לפני שבועיים עברה צעירה בת 25 בדיקת קולונסקופיה שגרתית בבית החולים. מיד לאחר הבדיקה חשה בכאבים ועברה ניתוח שלאחריו אושפזה ביחידה לטיפול נמרץ כשהיא מונשמת ומצבה קשה. ביום חמישי לפנות בוקר היא נפטרה. "ההרגשה שלנו היא שפאשלה גררה פאשלה", אומרת חברת המשפחה

  בדיקת הקולונסקופיה הסתיימה במוות: לפני שבועיים עברה צעירה בת 25 מחיפה בדיקת קולונסקופיה שגרתית בבית החולים בני-ציון בחיפה. מיד לאחר הבדיקה חשה בכאבים ועברה ניתוח שלאחריו אושפזה ביחידה לטיפול נמרץ כשהיא מונשמת ומצבה קשה. ביום חמישי לפנות בוקר היא נפטרה. פרטי המקרה הנדיר דווחו למשרד הבריאות.

   

  "מיד אחרי הבדיקה היא צעקה שכואבת לה הבטן ודיממה", סיפרה נחמה נמר, חברה של המשפחה. "הם לא הכניסו אותה מיד לחדר הניתוח וההרגשה שלנו היא שפאשלה גררה פאשלה". במהלך ההידרדות במצבה סבלה הצעירה גם מדום לב והיא סיימה את הניתוח כשהיא מונשמת ומורדמת במצב קשה ואושפזה למשך שבועיים ביחידה לטיפול נמרץ. לדברי המשפחה אובחנה אצלה גם פגיעה במוח. לדברי נמר: "צריך להקים ועדת בדיקה למקרה הזה. מחר זה עלול לקרות למישהו אחר".

   

  הצעירה היתה חולה במחלת קרוהן, מחלה דלקתית בדרכי העיכול שעלולה לגרום לחסימה חלקית של המעי. בדיקת הקולונסקופיה, שמומלצת בדרך כלל כבדיקה שגרתית לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס מעל גיל 50, נעשית בחולי קרוהן באופן כמעט שגרתי.

   

  מבית החולים בני-ציון נמסר בתגובה: "בית החולים מצר על מותה של המטופלת ואנו משתתפים בצער המשפחה".

   

  ממשרד הבריאות נמסר כי: "האירוע דווח למשרד הבריאות. בית החולים התבקש להעביר את כל החומר הקשור למקרה. לאחר עיון בחומר, יוחלט במשרד הבריאות אם יש צורך להקים ועדת בדיקה".

   

  מקרה נדיר ביותר

  ד"ר דב אברמוביץ', סגן מנהל מכון הגסטרו בבית החולים אסף הרופא, מסביר כי בדיקת הקולונסקופיה היא בדיקה של המעי הגס לכל אורכו שנעשית על ידי החדרה של צינור גמיש שבקצהו מצלמה, דרך פי הטבעת. הבדיקה נעשית תוך מתן טשטוש (סדציה) לחולה. "סיבוכים אפשריים הם התנקבות של המעי או דימום, כשמדובר בכריתה של פוליפים".

   

  ד"ר אלכס גלר מומחה לגסטרואנטרולוגיה ולאנדוסקופיה במרכז לכירורגיה בבית החולים אסותא מסביר כי סיבוך של התנקבות במעיים מתרחש בממוצע באחד מתוך 1,400 בדיקות, ונדיר עוד יותר שהתנקבות מעיים תסתיים במוות. לדבריו התנקבות עלולה להתרחש בשל פגיעה במעי על ידי המכשיר או בעקבות ניפוח של חלל המעי שנעשה במהלך הבדיקה.

   

  "קולונסקופיה היא בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס ולאיתור פוליפים שעלולים להתפתח לסרטן. היא משמשת גם לאבחון לאבחון ולהערכת התגובה לטיפול בחולים עם מחלת מעי דלקתית, כמו מחלת קרוהן", מסביר ד"ר גלר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שמעון מלכה
  אילוסטרציה. התחיל כבדיקה שיגרתית
  צילום: שמעון מלכה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים