שתף קטע נבחר

עמיר פרץ: "כל אחד רוצה להרוויח על הגב שלי"

שר הביטחון במגננה. גורמים במפלגת העבודה מחזקים את טענות אנשי אולמרט, לפיהן השיחה עם אבו מאזן נועדה לחזק את מעמדו לקראת הפריימריז. סיעת המפלגה, לעומת זאת, מתייצבת מאחוריו ו"תומכת במאמציו לחזק את הערוץ המדיני מול הפלסטינים". מכל מקום, לפרץ אין שום כוונה לעזוב את משרד הביטחון ועל פי מקורביו "הוא משוכנע שכולם הולכים לאכול את הכובע"

עמיר פרץ חש בימים האחרונים כמי שנאלץ להיכנס למגננה, לאור ההאשמות כלפיו מכיוון לשכת ראש הממשלה והדרישה הגוברת כלפיו מתוך מפלגת העבודה לפרוש מתפקידו כשר הביטחון. המתיחות בין פרץ לאולמרט הסעירה במהלך 24 השעות האחרונות את המערכת הפולטית ואמש (ב'), בשיחות סגורות עם מקורבים, אמר השר: "מנסים לעשות עליי סיבוב. כל אחד רוצה להרוויח על הגב שלי".

 

הטחת ההאשמות מסביבתו של אולמרט כלפי פרץ החלה בעקבות השיחה שניהל שר הביטחון עם נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ביום ראשון ללא ידיעתו של ראש הממשלה. "לשר הביטחון צריך להיות ברור עכשיו שמי שמנהל את המגעים המדיניים מול הרשות הפלסטינית זה ראש הממשלה ואין בלתו", אמר אתמול בסביבתו של אולמרט.

 

בנוסף האשימו מקורבי ראש הממשלה את פרץ בכך שביצע את השיחה משיקולים פוליטיים ועקצו את פרץ באומרם "ראש הממשלה לא צריך לשלם מחיר בגלל שיש פריימריז בעבודה". גורמים במפלגת העבודה חיזקו את טענות מקורבי אולמרט ואמרו כי פרץ החליט לפעול במישור המדיני על מנת להשפיע על מעמדו בתוך המפלגה וכדי לנסות ולהציל את מעמדו שנפגע קשות מאז המלחמה בלבנון.

 

לעומת דברים אלו, אמרו שרים בעבודה כי ייתכן והשיחה של פרץ עם אבו מאזן תצליח לחזק את מעמדו בתוך העבודה, לפחות לימים אחדים. אחד השרים הסביר כי כל זמן שפרץ מוביל מהלך מדיני שתואם את עמדותיה של מפלגת העבודה, יהיה קשה לצאת נגדו מבפנים.

 

אפילו פינס הביע תמיכה

כבר אתמול נחלצו כמה ח"כים בסיעת העבודה כדי להגן על שר הביטחון, בהם גם יריביו המרים ח"כ אופיר פינס וח"כ דני יתום. שניהם הביעו את תמיכתם במהלכיו של פרץ, ובסופה של ישיבת סיעת העבודה, פורסמה הודעת תמיכה בשר הביטחון בזו הלשון: "סיעת העבודה מחזקת את ידו של שר הביטחון, עמיר פרץ, במאמציו לחזק את הערוץ המדיני מול הפלסטינים. חיזוק הפעילות המדינית, בצד שמירה על ביטחון הדמינה, הכרחי על מנת להגיע לרגיעה ביטחונית ולבנות אופק חדש של הידברות".


סיעת העבודה. במקרה הזה - פרץ זוכה לתמיכה (צילום: גיל יוחנן)

 

אלא שכל המהלכים המדיניים שמנסה פרץ להוביל עדיין לא מצליחים להביא לשיפור ממשי במעמדו של שר הביטחון. למעשה, כמעט כל חברי סיעת העבודה כבר מודים שמקומו של פרץ הוא לא במשרד בו הוא נמצא בחצי השנה האחרונה. רבים מחברי הסיעה אמרו את הדברים כבר לפני חודשים אחדים, אולם כעת נראה כי כמעט כל חברי הכנסת והשרים במפלגה סבורים כי פרץ צריך להחליף תפקיד.

 

השם החם במפלגת העבודה בימים האלה הוא אהוד ברק, שמוזכר שוב כמי שיוכל להחליף את פרץ בתפקיד שר הביטחון. כל חברי הכנסת של העבודה תומכים מזה שבועות אחדים בצירופו של ברק לממשלה, וכעת מסתמנת גם תמיכה של השרים במינויו של ברק לשר ביטחון במקום פרץ.

 

אלא שבינתיים פרץ לא מתכוון לפרוש מתפקידו, ודווקא עושה רושם כי הוא מתכוון להלחם על מעמדו. מקורביו של שר הביטחון אמרו אמש: "הוא לא מתכוון לעשות שום דבר עד שלא יהיו מסקנות של ועדת החקירה שבודקת את העניינים (בעקבות מלחמת לבנון). עמיר משוכנע שכולם הולכים לאכול את הכובע. הוא לא יכול להיפגע מהמסקנות שיעלו ולכן כולם יצטרכו לאכול את הכובע. הוא לא אשם במה שקרה במלחמה, ולכן הוא לא מתכוון גם להתפטר". גם השר שלום שמחון, שנחשב למקורבו ותומכו הבולט של אהוד ברק, אמר אתמול כי הוא מציע "להמתין לממצאי ועדת החקירה". עם זאת, שיבח שמחון את מי שקורא לפרץ לעזוב את משרד הביטחון.

 

מקורבי רה"מ: מבחינת אולמרט העניין סגור

אתמול, כאמור, נשמעו מצד אנשי אולמרט טענות כלפי פרץ לפיהן לא התייעץ עם אולמרט בטרם שיחתו עם אבו מאזן. "הוא ישב מולו בישיבת הממשלה (ביום ראשון), ידע שהוא עומד לדבר עם אבו מאזן, לא דיווח על כך לאולמרט ולא התייעץ איתו מה לומר בשמה של מדינת ישראל", טען בכיר בלשכת אולמרט על התקרית בין השניים.

 

על נסיבות האירוע סיפר אותו בכיר: "במהלך ישיבת הממשלה קיבל עמיר פרץ פתק מאנשיו לקראת השיחה עם אבו מאזן. כשעה לאחר מכן יצא ושוחח בטלפון עם יושב ראש הרשות הפלסטינית. הוא חזר לישיבת הממשלה, סיפר ששוחח עם אבו מאזן ושאל את אולמרט אם ישראל תוכל להודיע על הסכמתה להפסקת אש במידה והפלסטינים יודיעו על כך מצידם. אולמרט

 אמר לו 'אתה יודע שיש מגעים של אנשי הלשכה שלי באופן רצוף עם אבו מאזן, גם האנשים שלך וגם אנשי משרד החוץ מעורבים. אל תתפתה לזה, הם (הפלסטינים) מנסים ליצור טריז בינינו".

 

למרות הטענות הקשות, אומרים בלשכת ראש הממשלה: "לאחר שראש הממשלה הבהיר את עמדתו לשר הביטחון, הוא רואה את העניין כסגור. הם נפגשו במסדרון הכנסת, עמיר ברך אותו לשלום וראש המממשלה ענה לו לשלום. הוא לא מתכוון לעשות יותר מזה להעברת הדברים. אין לו שום כוונה לזמן אותו לבירור או שיחה נוקבת".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
פרץ. לא כולם נגדו
צילום: גיל יוחנן
צילום: אריאל ירוזולימסקי
אולמרט. הפרשה באמת סגורה?
צילום: אריאל ירוזולימסקי
צילום: ניב קלדרון
אהוד ברק. השם החם בעבודה
צילום: ניב קלדרון
מומלצים