שתף קטע נבחר

פועל נפצע אנושות מפגיעת קסאם בשדרות

ארבע רקטות קסאם נחתו הבוקר באזור שדרות. אחת הרקטות פגעה במפעל. עובד נפצע באורח אנוש ועובדת באורח קל. במקום פרצה דליקה ועובדים פונו מהמקום. רקטה נוספת פגעה בבית - למבנה נגרם נזק. נציבת האו"ם לזכויות האדם הגיעה למפעל הפגוע והעובדים גירשו אותה מהמקום

פועל במפעל בשדרות נפצע הבוקר (יום ג') אנושות ועובדת נפצעה באורח קל מירי של רקטת קסאם. הרקטה פגעה ישירות במפעל, ובמקום פרצה דליקה. נזק רב נגרם למקום. עוד שלושה לקו בחרדה. רקטה נוספת פגעה בבית בעיר וגרמה לנזק. שתי רקטות נחתו בשטחים פתוחים. נציבת האו"ם לזכויות אדם, לואיז ארבור, ביקרה במקום זמן קצר לאחר המטח ועובדי המפעל סילקו אותה.  

 

שמעון תורג'מן, חברו של יעקב יעקובוב שנפצע, סיפר ל-ynet: "עמדתי במרחק של כ-20 מטר מהעובד שנפצע אנושות. פתאום נשמע פיצוץ חזק מאוד. רצתי למקום וראיתי את החבר שלי שוכב על הרצפה כשהוא שותת דם". תושבים רבים בשדרות דיווחו על צריבות בעיניים ועשן כבד שהקשה על הנשימה.

 

מנהל אזור נגב במד"א, יהודה שושן, מסר שהשריפה במפעל פרצה קרוב למיכל חומרים מסוכנים, ולכן נדרשה היערכות מיוחדת של הכוחות המחלצים. הפצועים פונו לבית החולים "סורוקה" בבאר שבע. הפראמדיק גדי אבו חצירה סיפר: "הקסאם נפל במחסן חומרים לא חומרים מסוכנים שנמצא לא רחוק ממיכלי האמוניה. פינינו גבר בן 40 עם פגיעת ראש לבית החולים סורוקה".

 

עובדים סיפרו שבאזור התעשייה לא שומעים היטב את מערכת ההתרעה "צבע אדום" ושכבר התריעו על כך בעבר. לדבריהם, דבר לא נעשה בעניין זה. התאחדות בעלי המלאכה התריעה על כך בתחילת השבוע.

 

קצין מבצעים אשקלון של כיבוי אש, יגאל זוהר: "המפעל ספג פגיעה ישירה. פרצה שריפה די גדולה וחמש כבאיות פועלות במקום". עד ראייה סיפר ל-ynet: "שמענו 'צבע אדום' ואז נשמע פיצוץ. כל המפעל רעד. אמרו לנו ללכת מיד למרחבים המוגנים. אחד העובדים במפעל שלנו נפצע בראשו. ביקשו מאיתנו להתרחק מהמקום, בגלל שיש פה חומרים מסוכנים. במקום יש פניקה רבה". מדובר במפעל שבו יש מספר מיכלים עם חומרים מסוכנים. כוחות כיבוי ומשטרה הרחיקו אזרחים מחשש לפגיעה נוספת, כתוצאה מהתלקחות החומרים.

 

נציבת זכויות האדם סולקה

הרקטות פגעו בשדרות בדיוק כאשר נציבת האו"ם לזכויות אדם, לואיז ארבור, ביקרה בעיר תחת אבטחה כבדה, מלווה בראש העיר, אלי מויאל. השניים הגיעו למפעל הפגוע ובמקום פרצה מהומה. עובדים חבטו במכונית האו"ם בטענה שהם חד-צדדיים. הנציבה ארבור אמרה לתושבים: "הגעתי לכאן על מנת לראות מה שמתרחש פה, לשמוע את הרשמים ואת מה שחשים פה התושבים". דבריה נקטעו והיא הורחקה מהמקום על ידי המשטרה. בהמשך נמסר מנציבות האו"ם, כי המהומה לא היתה כה רבה, וכי מדובר היה בפועל אחד בלבד שצעק לעבר אנשי הנציבות.

 

מנהל התפעול במפעל, מאיר כהן, אמר לה: "אני עובד פה כבר עשר שנים ואנחנו רוצים שכל העולם יידע מה קורה פה בשדרות. רקטות ממשיכות ליפול פה, אנחנו סובלים כבר שנים ככה ואף אחד לא מתעורר והגיע הזמן שתעשו משהו". 


נציבת האו"ם במקלט (צילום: אמיר כהן)

  

אחד העובדים במפעל התייחס לביקור הנציבה: "אני חושב שהביקור היום של אנשי האו"ם זו בושה וחרפה. אנחנו הרי לא ממש מעניינים את אנשי האו"ם, הם באו לפה בגלל הפלסטינים. מה שהם יראו מפה בסופו של דבר זה את הצד של הפלסטינים".

 

יותר מ-12 רקטות נחתו אתמול בשטח ישראל, רובן בשטחים פתוחים. אמש נחתה רקטת קסאם באחד מקיבוצי המועצה האזורית אשכול בנגב המערבי. הרקטה פגיעה ישירות בבניין משרדים של הקיבוץ, כאשר באותה שעה עשו רבים מהחברים את דרכם לכיוון חדר האוכל הסמוך. אדם אחד אף נשאר לעבוד עד שעה מאוחרת בבניין שנפגע, אולם בשל איכותו של המבנה נגרם נזק לרכוש בלבד.

 

זה הקסאם הראשון שנוחת בתוך הקיבוץ עצמו, בניגוד למקרים קודמים בהם נחתו הרקטות בשטח חקלאי סמוך. גליה קרמר, חברת הקיבוץ שהייתה בין אלו שעשו את דרכם לחדר האוכל, סיפרה ל-ynet: "שמענו שריקה ובום מאוד חזק, הרבה אנשים התחילו לרוץ והרבה גם רצו החוצה מהבתים. זה מאוד מפחיד והרעש מאוד חזק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: אבי רוקח
יעקובוב. נפצע מפגיעת הרקטה
צילום רפרודוקציה: אבי רוקח
צילום: אמיר כהן
עובדים מבוהלים בשדרות
צילום: אמיר כהן
צילום:  ראיי טל בראונשטיין
אלי מויאל מסייר במפעל
צילום: ראיי טל בראונשטיין
צילום:  ראיי טל בראונשטיין
נציבת האו"ם בסיור
צילום: ראיי טל בראונשטיין
צילום:  ראיי טל בראונשטיין
מקום הנפילה
צילום: ראיי טל בראונשטיין
פינוי פצועים
צילום: אמיר כהן
בהלה בזירה
צילום: אמיר כהן
מומלצים