שתף קטע נבחר

השאלות הפתוחות לגבי Windows Vista

אני חושש כי היישומים והדרייברים פשוט לא יעבדו עם מערכת ההפעלה החדשה. יהיה צורך להצטייד בגירסאות חדשות לחלק מהתוכנות, לרבות תוכנות אבטחה ותקשורת

אני כותב שורות אלה באמצעות גירסת בטא 2 של Office 2007, על גבי Vista 1 Release Candidate - או בשמה המקוצר, RC1. שתי גירסאות אלה אינן בשלות דיין כדי להתייצב על המדף, אולם הן מאפשרות לקהל נרחב להתנסות ביכולות של הפלטפורמה החדשה.

 

למעשה, מיקרוסופט צופה שהיא תצליח להפיץ בחודשים הקרובים למעלה משישה מיליון עותקים של ויסטה RC1. אחרי שלב זה מתכננת החברה לעבור להפצת מערכת ההפעלה בגרסתה הסופית.

 

שאלות רבות עדיין נותרו פתוחות, בעיקר בכל הנוגע לסביבת הפיתוח של מערכת ההפעלה החדשה, ולשאלה האם יש לנו - הצרכנים - סיבה לשדרג.

 

הדרייברים לא יפעלו

עד כמה Vista יציבה? דאגתי העיקרית בכל הנודע ליישומים ולדרייברים (מנהלי ההתקן) היא שהם פשוט לא יעבדו עם מערכת ההפעלה החדשה. יהיה צורך להצטייד בגירסאות חדשות לחלק מהתוכנות, לרבות תוכנות אבטחה ותקשורת. על פניו נראה ש-RC1 היא גירסה יציבה למדי, אבל עדיין מוקדם להכריע.

 

איך יתפקדו Vista ו-Office? הגרסאות הנוכחיות מהירות יותר בבירור, ומיקרוסופט ממשיכה לשפר את המוצרים. מחשב עם מעבד עדכני ו-1 גיגהבייט של זיכרון יוכל להריץ אותן בהצלחה, אבל אני ספקן לגבי הריצה החלקה על מחשבים ותיקים יותר עם 512 מגהבייט זיכרון ומטה.

 

גם בקרב יצרני המחשבים מנקרים סימני שאלה לגבי דרישות החומרה האמיתיות.

 

איזו גירסה המשתמשים יקנו?

איזו גירסה של ויסטה יקנו הצרכנים? ספקי מחשבים יצטרכו להחליט איזו גרסה להתקין על מחשבים חדשים. מיקרוסופט מפרסמת שתהיה אפשרות לשדרוג בין גרסאות, אבל רוב המשתמשים לא יעשו כן.

 

גירסת הקצה התחתון, Home Basic, תהיה הזולה ביותר. רוב הקוראים עשויים להעדיף דווקא את גירסת Home Premium, שמציעה גרפיקה חדשה, יכולות מרכז מדיה, ותאימות למחשבי לוח. עסקים קטנים עשויים לבחור בגירסת Business של ויסטה, וחברות גדולות בגרסת Enterprise.

 

לרוב הצרכנים לא תהיה ברירה אלא לרכוש את Vista עם מחשבים חדשים. Vista תשווק באופן מסיבי על ידי הספקים מיום השקתה. לקוחות שירכשו את מערכת ההפעלה בנפרד מהמחשב יוכלו לבחור. להערכתי חברות קטנות יעדיפו לרכוש את ויסטה, בעוד שחברות גדולות יעדיפו להמשיך להתבסס על XP. הגדולות יעדיפו להמתין לחבילת העדכון הראשונה.

 

32 או 64 סיביות?

להערכתי, בשנתיים הקרובות יעדיפו ספקי המחשבים לשווק את גרסת 32 סיביות, שכן היא תומכת באופן מוצלח יותר במחשבים ותיקים. רק מי שזקוק לזיכרון רב באמת צריך את גרסת 64 סיביות כבר עכשיו.

 

מי ירצה את גירסת Ultimate? גרסה זו משלבת את היכולות הרציניות של גרסת Business עם הגאדג'טים של גירסת Home Premium. תהיה אפשרות לשדרג לגירסה זו בלי להתקין מחדש את Vista. לא ברור מה התועלות האמיתיות של שדרוג כזה.

 

תמיכה בציוד היקפי מהווה תמיד נושא מעניין לדיון. מערכת ההפעלה מצוידת בארסנל מרשים של תכונות חבויות ומנהלי התקן שצצים ברגע שמחברים אל המחשב את החומרה הרלוונטית.

 

עם או בלי כרטיס טלוויזיה? גירסת Home Premium כוללת יכולות מרכז מדיה להנעת מחשב שמתפקד כמרכז בידור סלוני, למוזיקה, תמונות, צפייה בשידורי טלוויזיה והקלטתם, ועוד. רוב המחשבים אינם מגיעים עם כרטיס טלוויזיה. רכישת כרטיס כזה (רצוי איכותי) מאפשרת להשתמש ביכולות מערכת ההפעלה להצגת והקלטת טלוויזיה.

 

מחשב לוח? גירסת Premium (ומעלה) תומכת במחשב לוח, עליו אפשר לכתוב באמצעות עט סטיילוס. למערכת ההפעלה החדשה אמורות להיות יכולות משופרות בזיהוי כתב יד.

 

חלק מהשאלות לא ייענו עד ליום בו יתחילו הצרכנים להשתמש בה. לשם כך צריך קודם להשיק אותה.

 

איך יהיו המשחקים ב-Vista? המשחקים הטובים ביותר שראינו עד כה היו למעשה הדמיות משחקים שעתידים להשתמש בגרפיקת DirectX10, אבל עדיין אין בנמצא חומרה שתומכת בכך. בשנה הראשונה צפויים רוב המשחקים לתמוך ב-XP ובחומרה התואמת. ייקח קצת זמן עד שמשחקים מבוססי חלונות יזיזו משהו בעולם הגיימינג, שממילא נשלט על ידי פלייסטיישן ו-Xbox.

 

השאלה הגדולה היא מה חשיבותה של Vista, לאור נפיצותם הגוברת של יישומי רשת. Vista עשויה לעודד את פיתוחם של יישומים נוספים שפועלים הן באופן מקוון והן באופן מקומי. בחודשים הקרובים צפוי הפיתוח להסתיים, ואין ספק שיהיה מעניין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים