שתף קטע נבחר

ים של דמעות

ציורים בצבע כחול של ים, הם התשובה של סיוון בת העשר, המטופלת במרכז לנפגעי חרדה בשדרות, להתרעת הצבע האדום

סיוון בת העשר משדרות מרבה לצייר בזמן האחרון ים, נחלים ואגמים - העיקר שיהיה בצבע כחול. כך היא מתמודדת עם הצבע האדום, שם הקוד שניתן להתרעת הקסאמים. במרכז הסיוע לנפגעי חרדה בעיר, היא מציירת בלחיצות חזקות, כשברקע הרקטות שורקות.

 

למרות שמספר נפגעי החרדה בעיר עולה בקצב מבהיל מדי יום, המדינה הקצתה רק מרכז אחד שאמור לתת מענה למצוקות הנפשיות. יותר מ-600 מבוגרים וילדים קיבלו בשלושת החודשים האחרונים טיפול במרכז, על-ידי קומץ המטפלים שעוד אוזרים אומץ להגיע לעיר כל בוקר.

 

אך אוזלת היד של המדינה לא נגמרת כאן. למרבה האירוניה - במרכז הסיוע הנפשי אין אפילו חדר ביטחון אחד, וזו גם הסיבה שבגללה חוששים המטופלים להגיע לטיפול. למרות זאת, סיוון אזרה אומץ והגיעה בכל זאת לפגישה עם המטפלת. לאט לאט, ככל שהאגם שהיא מציירת מתמלא, היא גם מסכימה לשתף יותר את המטפלת בתחושותיה. 

 

"מה את עושה כשנופל קסאם?", שואלת אותה המטפלת. "אני מתחבאת ליד הספה, במקלחת", עונה סיוון.

 

המטפלת מנסה להבין היכן סיוון מרגישה את הלחץ בגוף בעקבות הקסאם, ושואלת: "בידיים? הלב דופק? בראש?"

 

"בלב", היא עונה.

 

בעוד שהילדים, הנשים, והקשישים נוטים יותר לבטא את החרדה, הגברים עמם שוחחנו מעדיפים לא להודות בפחד, ולפתח בלית ברירה סוג של קהות רגשית. לעתים יש להם גם תשובה משלהם לצבע האדום: הומור שחור.

 

גם בצוות המטפל במרכז משתמשים לעתים בהומור כדי להפחית במעט את הלחץ שבו הם עצמם נתונים. אחת המטפלות הודתה בפנינו שבעקבות השבועיים האחרונים, בהם דייקו יותר משגרי הקסאמים, היא עצמה סובלת מסימפטומים קלים של נפגעת חרדה.

 

והיא לא לבד. לא הרחק משם, בחווה של דוד שטרית, נפלו כבר לא מעט קסאמים. מלבד ששת ילדיו של שטרית, ישנם דיירים נוספים בחווה שנמצאים בחרדה מתמדת. הכבשים מצטופפות יחדיו כשיש נפילה, ואילו סוסו האהוב של שטרית, שהיה עד לאחרונה חברותי ונינוח, הפך לעצבני, עד שלא ניתן לרכוב עליו. "גם הוא בעיני נפגע חרדה", אומר שטרית בעצב.

 

בינתיים, סיוון סיימה את ציור האגם הכחול שלה, והולכת הביתה. על רקע השקיעה האדומה על שדרות, יש לה תקווה שאולי, בכל זאת, הצבע הפסטורלי שלה עוד ינצח, לפחות את החרדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יונתן צור
סיוון בת העשר
צילום: יונתן צור
צילום: יונתן צור
"דורסים אחד את השני". ד"ר אדריאנה כץ
צילום: יונתן צור
צילום: יונתן צור
"הסוס במשבר". דוד שטרית
צילום: יונתן צור
מומלצים