שתף קטע נבחר

חשיפה: כך זומן סלע לדיון שלא היה

איך הצליח האנס הסדרתי להערים על המשטרה, השב"ס ובתי המשפט? ynet חושף: סלע התחנן "לקבל את יומו" בבית המשפט - וקיבל זימון אותנטי ל-21 בדצמבר. אלא שבדרכו מבית המשפט לשב"ס השתנה התאריך באורח מסתורי - והאנס המסוכן נמלט. מכתבו של סלע לבית המשפט, והזימון האותנטי מוצגים כאן לראשונה. מסמך

מתי בדיוק אמור היה להתקיים הדיון בעניינו של האנס הסדרתי, בני סלע - הדיון שסיפק לו את הזדמנות הבריחה? לידי ynet הגיעה אתמול החלטת השופטת מוניקה מרגלית, רשמת בית הדין לענייני עבודה בתל אביב, הקובעת כי על בני סלע להתייצב בבית המשפט ב-21 בדצמבר, בשעה 11:00. המסמך שבידי השב"ס, שבעקבותיו הוצא סלע מכלאו והובא לדיון בתל אביב, נקב בתאריך 24 בנובמבר, ובשעה 7:10 (ראו בתמונה מימין).

 

 

עוד בנושא: 

 

לא ברור מה ההסבר לפער המשמעותי בין שני המסמכים, אולם המסמך שהגיע לידי ynet הינו המסמך היחידי הנוגע לזימון של סלע אל בית הדין. זהו גם התיק היחיד המתנהל בעניינו של סלע בבית הדין לעבודה.

 

הזימון, שהוציאה רשמת בית הדין לענייני עבודה מוניקה מרגלית, הוצא בעקבות תביעה שהגיש בשנת 1999 האנס בני סלע נגד מעסיק לשעבר. סלע טען כי המעסיק חייב לו כספים ותבע אותו בבית הדין לעבודה. מאז 1999 התנהל המשפט אולם סלע שהה בכלא ובשל כך לא הופיע לדיונים. בעקבות היעדרו מהדיונים והדחיות הרבות, הגיש הנתבע בקשה למחיקת התביעה. סלע בתגובה פנה במכתב נרגש לבית המשפט בבקשה שלא למחוק את הדיון.

 

גם מכתבו, שהוגש כבקשה רשמית לבית הדין ב-29 באוקטובר השנה, הגיע לידי ynet. סלע מחה במכתב על כך שהוחלט לבטל את המשפט והסביר כי השב"ס הוא שמנע ממנו לצאת לבית המשפט במגמה להכשיל אותו. הוא טען כי השב"ס עשה זאת, למרת שהתלונן על כך וביקש שידאגו להוציאו לדיון.

 

אחראית הרישום בבית הסוהר "אשל" בו הוא שוהה, טען סלע, אמרה לו כשהיה בצינוק כי אינה מתכוונת להוציא רכב לדיון שלו, ולטענתו גם לא איפשרה לו לשלוח פקס דחוף לבית המשפט. זאת למרות שאמו, רבקה סלע, שוחחה עם אחראית הרישום בבית המשפט, ודאגה לאישור מתאים כדי שיתקיים דיון בעניינו.

 

סלע טען עוד כי לא ניתנה לו הזכות "לקבל את יומו" בבית המשפט - הזכות להישמע השמורה לכל אדם. "מצוות החוק שומרת את זכות התובע לקבל את יומו ואין הוא צריך להיכשל טכנית בשל כך. זכות התובע לקבל הליך שוויוני, וזכותו לפתוח טענותיו מול כבוד הרשמת באופן שוויוני, כמו לנתבע. אי שמירה על זכותו זו עשויה להצביע על העדפה של צד בדין. בכך יש פגיעה ועיוות בזכות התובע לקבל את יומו ולמצות את תהליך הגישור כהלכתו בדין, וזהו מצב לא סביר", כתב.


בני סלע, בדיון אחר. היום הוא כבר בלי זקן (צילום: ג'רמי פלדמן) 

 

והסוף? הסוף ידוע. בני סלע בהחלט קיבל את יומו בבית המשפט. קיבל - וסיפק למשטרה ולציבור הצגה שלא תישכח עוד שנים ארוכות. כעת תצטרך ועדת הבדיקה שהקים השר לביטחון פנים לבחון כיצד הוצא סלע בנובמבר, לדיון שנקבע בדצמבר והאם הצליח להערים על השב"ס, המשטרה ובתי המשפט בתחבולה שכמוה לא נראתה עוד בישראל.

 

גרסאות סותרות למשטרה ולשב"ס

מהמשטרה נמסר כי כבר בזמן שהובל סלע לבית משפט השלום בתל אביב, בדקו השוטרים המלווים עם בית הדין לעבודה בעיר לאיזה דיון אמור האסיר להגיע, והתברר להם שהוא לא אמור להגיע למקום. כיוון שכבר היה ברכב המשטרתי, החליטו המלווים לא לשוב על עקבותיהם, ולהשיב את סלע לכלאו לאחר שיסתיים הדיון בבית משפט השלום, דיון שנוגע לאסיר אחר. 

 

עוד נמסר מהמשטרה כי בית הדין לעבודה כלל לא פועל ביום שישי. שירות בתי הסוהר מתעקש שיש בידיו זימון לבית הדין ליום שישי. ממלאת מקום דוברת בתי המשפט, רבקה אהרוני, מסרה כי מבדיקה ראשונית עולה שלא היה אמור להתקיים דיון בבית הדין לעבודה בתל-אביב בעניינו של האסיר הנמלט.

 

בשב"ס טוענים כי הודיעו למשטרה על כך שסלע אמור להגיע למקום, אך במשטרה טוענים שאם היו מודיעים להם מראש כי מדובר באנס הסדרתי, היו נשלחים ללוותו יותר משני שוטרים. במהלך בדיקת הפרשה תיבחן השאלה מדוע הסכימו שוטרי הליווי לקחת עמם את סלע, למרות שלא היו מתוגברים בשוטרים נוספים. 

 

מפקד משטרת מחוז תל אביב, ניצב דוד צור, כינס מסיבת עיתונאים בה אמר כי כדי לבחון כיצד הגיע סלע לדיון שכלל לא אמור היה להתקיים הקים השר לביטחון פנים ועדת חקירה. "יש כאן מספר לא מבוטל של כשלים בדרך שהלוואי ואחד מהם היה נמנע עוסקים כרגע יותר בתפיסתו ויהיה לנו מספקי זמן לבחון את הכשלים שהיו, והיו", אמר.

 

לדברי צור, "אנחנו רוצים להניח שכרגע הוא יותר עסוק בבריחה, ואנחנו קוראים לעירנות של הציבור. מצד שני, לא צריך להיתפס לפאניקה. יש הרבה שוטרים בחוץ ואנחנו מניחים שאם הוא יצא, הוא יימצא". צור קרא לעכל מי שהיה מעורב בפרשת סלע בעבר, ובכלל זה שופטים וקורבנות ליצור קשר עם המשטרה.

 

המידע הראשוני הגיע באמצעות ה-SMS האדום


פורסם לראשונה 24/11/2006 19:56

 

בהכנת הידיעה השתתף אבי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
סלע. רקם מזימה?
צילום: אבי כהן
מסמך השב"ס. זימון לנובמבר
צילום: דנה קופל
צילום: ניב קלדרון
החיפושים בתל אביב
צילום: ניב קלדרון
צילום: דנה קופל
תקלה חמורה. דיכטר
צילום: דנה קופל
סלע, כפי שהוא נראה היום
צילום רפרודוקציה: ירון ברנר
בית הדין לעבודה. זימון לדצמבר
צילום: ניב קלדרון
מומלצים