שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סקר שוק: איזו משחת שיניים הכי בריאה וחסכונית?

  נלחמת בעששת, מונעת דלקת, מפחיתה כתמים, מחסלת חיידקים - אלה רק חלק מההבטחות שיצרני משחות השיניים מדפיסים על אריזות מוצריהם. איך נדע אם משחת השיניים מממשת ולא רק מבטיחה, ואם המחיר שאנחנו משלמים עליה לא מוגזם? פרופ׳ מרק ליטנר מאוניברסיטת תל אביב בחן עבורנו 14 משחות מובילות בשוק ומצא פערים לא קטנים בין הרצוי למצוי

  כמה פשוט היה פעם לבחור משחת שיניים. היית ניגש למדף ושולף. צרכנים היו מחליפים משחות שיניים לעיתים רחוקות, בדרך כלל בגלל הטעם או המחיר. היום קנייה של משחת שיניים הפכה לפרויקט. לפעמים אין על האריזות די מקום

  להכיל את כל ההבטחות: מלבינה, מספקת הגנה מפני עששת, לוחמת בדלקות חניכיים, מסירה פלאק ועוד ועוד. בחו"ל אפילו מופצות משחות שיניים "אנטי אייג׳ינג".

   

  איך יודעים אם משחת השיניים אכן מסוגלת לבצע את ההבטחות המרשימות שעל האריזה? האם המשחות הייעודיות שוות את המחיר שאנחנו נדרשים לשלם תמורתן? כדי לעשות מעט סדר בתחום פנינו לפרופ׳ מרק ליטנר, לשעבר יו"ר הוועדה המדעית של התאחדות רופאי השיניים, מהמחלקה לפתולוגיה אוראלית ורפואת הפה באוניברסיטת תל אביב, וביקשנו לשמוע כיצד ׳קורא׳ רופא שיניים את ההבטחות שעל האריזות ומה שמאחוריהן - מה שצרכן מן השורה אינו יכול לעשות. הגשנו לבחינתו 14 משחות שיניים מובילות, חדשות או מעניינות של יצרנים שונים מבין המבחר שעל המדפים.

   

  פרופ׳ ליטנר עיין ברישום על האריזה של כל אחת מהמשחות, בחן את רכיביה וחיווה את דעתו המדעית על הסיכויים של כל אחת מהן לעמוד בהבטחותיה לצרכן. "בחלק מהמקרים הייתה לי לעזר הספרות המקצועית, שכן בחלק מהמשחות נעשו מחקרים מבוקרים על ידי מדענים שונים‭,"‬ מסביר פרופ׳ ליטנר. בציונים הסופיים שיקלל המומחה גם את כדאיות המחיר והיעילות היחסית של המשחות. יצוין שלמשחות לא בוצעה בדיקת מעבדה.

   

  קולגייט טוטאל 12

  ציון‭9.5 ‬

  יצרן: קולגייט פלמוליב.

  יבואן: ש. שסטוביץ.

  משקל: 128 גרם.

  מחיר: ‭19.99‬ שקל.

   

  הבטחות: עם הפטנט הייחודי ‭.Tricolguard‬ מכילה נוסחה שמעניקה הגנה טוטאלית ומתמשכת. נלחמת באופן פעיל ב-12 בעיות שיניים וחניכיים ומעניקה להם הגנה מוחלטת ל-12 שעות. מצפה את השיניים והחניכיים בשכבת מגן, שמסייעת להילחם ברובד החיידקים עד 12 שעות, גם אחרי אכילה ושתייה. מומלצת על ידי רופאי שיניים והתאחדות רופאי השיניים. מסייעת במניעת עששת, גם עששת בשורש חשוף, מונעת אבן שן והצטברות רובד חיידקים, שומרת על חניכיים בריאות, מסירה פלאק, מסירה כתמים, נלחמת בריח פה, מנקה בין השיניים ומחזקת את אמייל השן.

   

  חוות דעת המומחה: אכן משחה מעולה. הטובה ביותר מבין הנבדקות ומהטובות בשוק. יש תמורה לאגרה. מכילה Triclosan, שקוטל את חיידקי רובד הפלאק. למרות חילוקי דעות לגבי השימוש בחומר הזה (בשל תכונות

  שמיוחסות לו, כגון יצירת זנים עמידים של חיידקים), הוא משפר את תכונות משחת השיניים, במיוחד במקרים שבהם קיימת דלקת חניכיים.

   

  מחקרים עדכניים הוכיחו של-Triclosan פעילות אנטיבקטריאלית ממושכת (עד 18 שעות‭,(‬ ולכן הוא משמש מרכיב במשחות שמכונות ‭.Total Care‬ עם זאת, למרות שהחומר אושר לשימוש במשחת שיניים, לא יזיק לירוק את עודפי המשחה אחרי הצחצוח. המשחה מפחיתה היווצרות של רובד חיידקי, מפחיתה הכתמה, עוזרת במניעת עששת ובאמת מומלצת על ידי רופאי שיניים.

   

  קרסט - אקסטרה פרש קומפליט

  ציון 8

  יצרן: פרוקטר אנד גמבל, גרמניה.

  יבואן: מ.מ.ס.

  משקל: 100 מ"ל. מחיר: ‭16.99‬ שקל.

   

  הבטחות: רעננה במיוחד, עם הנוסחה הייחודית. נבדקה כמשפרת את השיניים בכל חמשת הסימנים לשיניים בריאות: ללא חורים, ללא אבן שן, ריח פה רענן, חניכיים בריאות, לובן טבעי.

   

  חוות דעת המומחה: גם המשחה הזו מכילה Triclosan, שקוטל את חיידקי הרובד ובעל פעילות אנטיבקטריאלית ממושכת. כן היא מכילה Tetrapotassium Pyrophosphate - חומר מפחית רגישות וייצור אבנית. המשחה מפחיתה היווצרות של רובד חיידקים ועוזרת במניעת עששת. המחיר הגון מאוד יחסית למה שהמשחה נותנת, אם כי לא היה מזיק למתן מעט את ההבטחות. האמירה "לובן טבעי" חסרת משמעות. ההבטחה של "ללא חורים" נראית קצת מוגזמת, למרות שתוספת ה-Triclosan היא כאמור תוספת מצוינת.

   

  קרסט אקסטרה ווייטנינג (מלבינה במיוחד)

  ציון 8

  יצרן: פרוקטר אנד גמבל, גרמניה.

  יבואן: מ.מ.ס.

  משקל: 100 מ"ל.

  מחיר: ‭16.99‬ שקל.

   

  הבטחות: חמש פעולות במשחה אחת: פחות חורים, פחות אבן שן ופלאק, חניכיים בריאות, ריח פה רענן ושיניים לבנות יותר. מלבינה בעדינות ובאופן שנראה לעין את השיניים ועוזרת לשמור על חניכיים ושיניים בריאות. המרכיב הייחודי מצחצח בעדינות ומלבין את השיניים, בעוד מרכיבים מקצועיים מגינים מפני פלאק, אבן שן, חורים, בעיות חניכיים וריח רע. משפרת באופן ניכר את כל הסימנים של שיניים בריאות.

   

  חוות דעת המומחה: גם המשחה הזו מכילה ‭Triclosan‬ - קוטל חיידקים עם פעילות אנטיבקטריאלית ממושכת. היא מפחיתה ייצור של חיידקי הרובד ואבנית, מפחיתה הכתמת שיניים ועוזרת במניעת עששת. יש בה מרכיבים שיכולים מעט להלבין את השן, ההבטחה ל"מלבינה במיוחד" נראית קצת מוגזמת. המחיר טוב מאוד.

   

  קולגייט Sonsitivo

  ציון 8

  יצרן: קולגייט פלמוליב.

  יבואן: ש. שסטוביץ.

  משקל: 103 גרם.

  מחיר: ‭25.99‬ שקל.

   

  הבטחות: הקלה מוכחת מדעית וטיפול מושלם לשיניים רגישות. הגנה מוכחת מפני עששת ורובד חיידקי, נשימה רעננה והחזרת הלובן הטבעי לשן. באישור ההסתדרות לרופאי שיניים בישראל. הנוסחה הייחודית בונה שכבת הגנה שמעניקה הקלה מיידית מכאבים חדים, ובשימוש יומיומי - הגנה ממושכת מרגישות. התוצאות: הקלה מהירה, הגנה מוכחת, נשימה רעננה, שיניים לבנות.

   

  חוות דעת המומחה: טענת היצרן שהמשחה מפחיתה רגישות של השיניים נבדקה על ידי האנגלים, ובדו“ח שפורסם בעקבות הבדיקה (Public Assessment Report)‬ אושרה יעילות המרכיבים SodiumMonofluorophosphate ו-‭.Potassium Citrate‬ המשחה עוזרת גם בהגנה מפני עששת. המחיר סביר.

   

  סנסודיין ‭DUAL CARE‬

  ציון 7

  יצרן: גלקסוסמיתקליין, אנגליה.

  יבואן: גלקסוסמיתקליין (ישראל) בע"מ.

  משקל: 75 מ"ל.

  מחיר: ‭24.99‬-‭26.99‬ שקל.

   

  הבטחות: הגנה יומיומית לחניכיים ולשיניים רגישות. נוסחה ייחודית שמאפשרת הגנה מפני עששת, הגנה לשיניים רגישות, לחניכיים וטעם מנטה מרענן (אגב, ההבטחה להגנה מפני עששת וטעם המנטה כתובים בעברית בלבד‭.(‬ הפסקת השימוש תחזיר את רגישות השיניים.

   

  חוות דעת המומחה: על פי רשימת המרכיבים, משחת השיניים אמנם מפחיתה את הרגישות של השיניים ועוזרת במניעת אבנית ועששת, אבל היא לא יעילה בכך יותר מאשר משחות אחרות. כמות קטנה במחיר גבוה למשחה ש"לא מטיסה אותנו לירח".

   

  מרידול (חדש באריזה משפחתית)

  ציון 7

  יצרן: טבע.

  משקל: 145 גרם.

  מחיר: ‭16.99‬ שקל.

   

  הבטחות: מסייעת בטיפול ובהתחדשות חניכיים רגישות, מכילה צירוף ייחודי (פטנט עולמי) של חומרים פעילים (אמין פלואוריד וסטאנוס פלואוריד‭.(‬ לשימוש יומיומי ולהשפעה ארוכת טווח שמעודדת שיקום והתחדשות חניכיים רגישות. מגינה מפני בעיות חניכיים בכך שהיא מונעת התפתחות רובד חיידקים זמן רב אחרי השימוש. למערכת הפלואוריד הכפולה יש השפעה פעילה, שמרגיעה את החניכיים ומספקת הגנה יעילה מפני עששת (חורים בשיניים‭,(‬ שהוכחה במחקרים מדעיים רבים.

   

  חוות דעת המומחה: בראשית דרכה גרמה המשחה להכתמה. כעת מדובר בפורמולה חדשה, ונקווה שבחברה התגברו על הבעיה. במחקר משנת 1999 נמצא שלשימוש ארוך טווח במרידול יש יתרונות בריאותיים לחניכיים במבוגרים. לעומת זאת, מחקר שהשווה בין יעילות משחת שיניים שמכילה סטאנוס פלואוריד ואמין פלואוריד לבין משחת שיניים רגילה שמכילה רק סודיום פלואוריד בהפחתת רובד חיידקים ודלקת חניכיים מצא שלא היה הבדל בין הקבוצות בדלקת החניכיים, אך היתה הפחתה בהיווצרות רובד החיידקים בקבוצה של צרכני משחת שיניים שהכילה את שני הרכיבים. המשחה תורמת להפחתת רובד החיידקים ותורמת לבריאות החניכיים והשיניים, אם כי לא מצאתי משהו שיתמוך בהבטחה להשפעה לטווח ארוך.

   

  אלמקס (לשיניים רגישות)

  ציון 7

  יצרן: טבע.

  משקל: 75 גרם.

  מחיר: ‭16.99‬ שקל.

   

  הבטחות: לטיפול ולמניעת רגישות בשיניים. הוכחה במחקרים מדעיים. מכילה אמין פלואוריד, היעיל ביותר בהגנה על צוואר השן החשוף מפני עששת צוואר השן, ומרכיב ייחודי פעיל שיוצר שכבת מגן למניעת תחושת כאב. שימוש יומיומי מונע רגישות בשיניים. בעלת מקדם שחיקה נמוך במיוחד ‭,(RDA 30)‬ שמבטיח ניקוי עדין ומגן על השן מפני שחיקה נוספת.

   

  חוות דעת המומחה: משחת שיניים עם התוויות ייחודיות למקרים של רגישות ומשנן בסיכון לעששת דוהרת. המשחה עם מקדם שחיקה נמוך, שמבטיח צחצוח ללא אובדן נוסף של רקמת השן. היא אכן יוצרת שכבת מגן על השן ומכילה רכיבים שעשויים להפחית את הכאב: פוליאתילן ופוטסיום הידרוקסיד. מחיר סביר.

   

  קולגייט מקס פרש

  ציון 7

  יצרן: קולגייט פלמוליב.

  יבואן: ש. שסטוביץ.

  משקל: 133 גרם.

  מחיר: ‭14.99‬ שקל.

   

  הבטחות: לרענון ולניקוי הפה, לשיניים לבנות יותר, נלחמת בעששת. פסי הרענון מתמוססים בפה בזמן הצחצוח ומעניקים מימד חדש של רעננות.

   

  חוות דעת המומחה: המשחה מכילה טרטזין (צבע) שעלול לגרום לרגישות. כמו כן היא מכילה ‭- Cocamidopropylbetaine‬ - מרכיב שמשמש כדטרגנט יוצר קצף, שיכול לתת הרגשת רעננות. הרכב המשחה יכול לעזור בהפחתת הכתמים על פני השיניים ולעזור במניעת עששת, אם כי מבחינת הרכב אין בה ייחודיות והיא בהחלט ניתנת להגדרה כמשחה של הדור הקודם. המחיר טוב מאוד.

   

  אקווהפרש

  Arctic Cool Plus Whitening Aquafresh extra Clean

  ציון 7

  יצרן: גלקסוסמיתקליין, אנגליה.

  יבואן: גלקסוסמיתקליין (ישראל) בע”מ.

  משקל: 158 גרם.

  מחיר: ‭17.99‬ שקל.

   

  הבטחות: אחרי הצחצוח נותרת הרגשה של ניקיון ורעננות בכל חלקי הפה, שמעניקה תחושה קרירה ונמרצת שנמשכת זמן רב אחרי הצחצוח. נוסף על כך, מעניקה ברק עדין לשיניים. הקצף המיוחד מצליח להגיע לאזורים קשים להגעה, כולל האזור האחורי של הלשון - אחד המקורות לריח רע מהפה. עם תחילת הצחצוח הופכים הפסים הצבעוניים לקצף מיקרו אקטיבי, שיוצר אלפי בועות המציפות את חלל הפה, השיניים והחניכיים.

   

  חוות דעת המומחה: המשחה מכילה ‭- Cocamidopropyl betaine e‬ מרכיב שמשמש כדטרגנט יוצר קצף שמוכר גם בתעשיות הקוסמטיקה - ו-Dioxide ביחד עם ‭,Silica Hydrated‬ שמאפשרים הסרת כתמים מהשיניים והפגת ריח רע. זו אחת המשחות שבאמת מצליחה במידה מסוימת להפיג את הריח הרע, ובועות הקצף בפה אכן נותנות תחושה של רעננות. המשחה מכילה גם פלואוריד שעוזר במניעת עששת. המחיר סביר.

  Colgate Simply White‬

  ציון 7

  יצרן: קולגייט פלמוליב.

  יבואן: ש. שסטוביץ.

  משקל: 113 גרם.

  מחיר: ‭29.99‬ שקל.

   

  הבטחות: פעולת הלבנה כפולה בהשוואה למשחת שיניים רגילה להלבנה. שילוב של ג׳ל לניקוי עמוק ולהלבנת השן ומשחה להסרת כתמים בשפופרת אחת. הוכחה מחקרית כמסירה כתמים מעל משטח השן ובתוך השן, מכילה אותם חומרי הלבנה בטוחים שבהם משתמש רופא השיניים בהלבנת שיניים ‭.(Peroxide)‬ הבדל משמעותי בלובן השיניים בתוך 14 יום. מסייעת להילחם בעששת ובמניעת הצטברות אבן שן.

   

  חוות דעת המומחה: משחה טובה, למרות שהיא יקרה יחסית. מכילה רכיבים שעשויים בהחלט להבטיח הלבנה מסוימת. במיוחד ‭,(2%) Hydrogen Peroxide‬ שבזכותו היא יכולה להסיר כתמים ואף להלבין במידת מה את השיניים ולעזור במניעת עששת. ברור שהלבנת שיניים שמבוצעת באופן מקצועי על ידי רופא שיניים היא שיטה עדיפה ביעילותה לקבלת התוצאות המבוקשות. עבודת מחקר שהשוותה את יעילות המשחה למשחות שיניים אחרות הדגימה יכולת גדולה של המשחה הנבדקת במניעת היווצרות אבנית השן.

   

  פרודונטקס (בטעם משופר)

  ציון 7 

  יצרן: גלקסוסמיתקליין, אנגליה.

  יבואן: גלקסוסמיתקליין (ישראל) בע"מ.

  משקל: 78 גרם.

  מחיר: ‭24.90‬ שקל.

   

  הבטחות: מסייעת במניעת עששת ותורמת לשיניים ולחניכיים חזקות ובריאות. הצירוף המיוחד של מרכיבים פעילים ממקור טבעי וריכוז גבוה של מלח סודיום ביקרבונט מגביר את עמידות החניכיים בפני דלקות ועוזר לנטרל את חומצות רובד החיידקים שפוגעות בזגוגית השן (כתוב בעברית בלבד‭.(‬ משחת השיניים מכילה גם פלואוריד להגנה נוספת מפני עששת. רכיבים ממקור טבעי: סודיום ביקרבונט, קמומיל, מרווה רפואית, מור, אכיניצאה, רטניה.

   

  חוות דעת המומחה: המחיר גבוה מאוד למשחה שטעמה גרוע ומלוח ודורש הסתגלות ושלא מפגינה ביצועים יוצאי דופן, למרות רכיבים של צמחי מרפא טובים, כמו קמומיל, שמסייעים להפחתת דלקת. בשניים מבין שלושה מחקרים שבדקו את המשחה לא הפגינה ביצועים חריגים.

   

  בסך הכל המשחה יעילה בהפחתת כמות הרובד החיידקי, בהפחתת דימום למגע, בהפחתת דלקת חניכיים, עוזרת בהגנה מפני עששת (בגלל הפלואוריד) ובהפחתת הכתמה של השיניים (בגלל הסודיום ביקרבונט‭.(‬

   

  אוקסיפרש

  ציון 7

  יצרן: ‭Apex international USA‬.

  יבואן: אריזות לחץ אירוסול.

  משקל: 142 גרם.

  מחיר: ‭34.69‬ שקל.

   

  הבטחות: משחה מרוכזת עם אוקסיג׳ן (סודיום כלוריט‭,(‬ פלואוריד וצינק, נלחמת בעששת ומטפלת בריח פה ובבעיות חניכיים.

   

  חוות דעת המומחה: בין המרכיבים חומרים שיכולים לעזור בהפגת ריח רע מהפה. תכולת הפלואוריד יכולה לעזור במניעת עששת. דרושים מחקרים השוואתיים מבוקרים כדי לבסס את טענות היצרן. המחיר גבוה.

   

  תגובת מלי ויז׳נסקי, מנכ"ל מוצרי איכות להיגיינת הפה: מדובר במוצר מקצועי ייחודי, שמכיל אוקסיג׳ן שמנטרל את תרכובות הגופרית הנדיפות שמצויות בחלל הפה וגורמות לריח רע. משחות ושטיפות אחרות לא מסוגלות לטפל בבעיה, אלא רק להסוות אותה. מחקר של ד"ר קירסטנסן, שנחשב לגורו של רופאי השיניים בארה"ב, דירג את אוקסיפרש במקום השני כמוצר הטוב ביותר שמנטרל ריח רע מהפה.

   

  מחיר המשחה לא יקר לאדם שסובל מריח רע מהפה. עלות הצחצוח פעמיים ביום מגיעה ל־39 אגורות בלבד. מה גם, כפי שמוסיף ד"ר עמירם ויז׳נסקי מהחברה, שבגלל הכמות המזערית שדרושה לכל צחצוח, האריזה מספיקה לשלושה עד ארבעה חודשי שימוש.

   

  יצוין כי ד"ר ויז׳נסקי תלה את הביקורת השלילית של פרופ׳ ליטנר ביריבות אישית קשה ביניהם, שנמשכת מתקופת לימודיהם המשותפים באוניברסיטה העברית. בתגובה טען פרופ׳ ליטנר כי חוות דעתו המקצועית היא עניינית בלבד. לדבריו: "מחקר השוואתי של 19 משחות שיניים, שהמציא היבואן בעקבות פנייתנו, הראה כי אוקסיפרש מסווה ריח רע 42 דקות לאחר השימוש במשחה וטובה פי 2־3 מהאחרות, שמחזיקות מעמד 8־22 דקות. אני לא רואה איך הסובלים מריח רע רצים לצחצח שיניים כל 42 דקות‭."‬ לפני סגירת הגיליון העביר היבואן מחקר נוסף שפורסם בעיתון ׳Compendium׳ ללימודי המשך במרץ ‭.2003‬ שם נטען כי כלורין דיאוקסיד, חומר שמצוי במשחת השיניים, גורם להסוואת ריח רע מהפה למשך כשמונה שעות.

   

  פריוטבע

  ציון 6  

  יצרן: טבע.

  משקל: 80 גרם.

  מחיר: ‭24.99‬ שקל.

   

  הבטחות: הפתרון הטבעי להגנה יעילה על החניכיים והשיניים. שימוש יומיומי במשחה תורם לחניכייים ולשיניים חזקות ובריאות. משלבת תמציות צמחי רפואה, ריכוז של ‭67%‬ מלח סודיום ביקרבונט שמסייע לבריאות החניכיים ופלואוריד להגנה מפני עששת. פעילותם של המרכיבים האלה מגבירה את עמידות החניכיים בפני דלקות ודימומים. בנוסף, מלח סודיום ביקרבונט מוריד את רמת החומציות בפה ומנטרל את חומציות רובד החיידקים, שפוגעות בזגוגית השן.

   

  חוות דעת המומחה: הרכב דומה למשחת פרודונטקס: הצבע החום בהיר שמרתיע את הצרכן, הריח והטעם דוחים יותר. הטעם המלוח דורש הסתגלות. התכולה הגבוהה של המלח עוזרת בנטרול חומצות הרובד החיידקי, בניקוי השיניים ובהסרת רובד החיידקים. תמציות הצמחים מגבירות את עמידות החניכיים בפני דימומים ודלקות. בחיפוש בספרות המקצועית לא נמצאו מחקרים השוואתיים שבודקים את יעילות המשחה. בהסתמך על המחקרים שנערכו לבדיקת משחת שיניים אחרת בעלת הרכב דומה מאוד ניתן לומר שהמשחה כנראה יעילה בהפחתת כמות הרובד, דימום למגע ודלקת חניכיים ותורמת להגנה מפני עששת. המחיר גבוה.

   

  מחברת טבע נמסר בתגובה: משחת השיניים פריוטבע היא משחה רפואית, שמיועדת לטיפול בחניכיים. היא מכילה ‭67%‬ סודיום ביקרבונט וצמחי מרפא - המרכיבים הפעילים האלה נבדקו במחקרים מדעיים והוכחו כיעילים ביותר בהגברת עמידות החניכיים בפני דימומים ודלקות. תכונותיה הקוסמטיות של המשחה (טעם, ריח, צבע ומרקם) הן פועל יוצא וישיר של תכונות מרכיביה הפעילים. לכן התכונות האלה מוכתבות וכמעט שאינן ניתנות לשינוי.

    

  אלודנט

  ציון 5

  יצרן: Optima אנגליה.

  יבואן: זר הייטק.

  משקל: 100 מ"ל.

  מחיר: ‭29.79‬ שקל.

   

  הבטחות: משחת שיניים למניעת בעיות חניכיים, לשמירה יעילה על היגיינת הפה. ‭100%‬ חומרים טבעיים בלבד. על בסיס שמן עץ התה הטהור, אלוורה - ג׳ל טבעי מרגיע - קואנזים ‭Q10‬ ותמצית ערמונים לחניכיים בריאות.

   

  חוות דעת המומחה: משחת השיניים מבוססת על צמחי מרפא בעלי תכונות ריפוי ידועות, כגון: Aloe Barbadentis או אלוורה, שידועים בשל תכונות ריפוי של פצעים וכוויות והומלצו לשימוש אחרי ניתוחים פריודונטליים, כיבים או כוויות בחלל הפה. קואנזים ‭Q10‬ נחשב לתוסף מזון חיוני ליצירת אנרגיה תאית ‭Melaleuca Alternifolia (Tea Tree Oil)‬, הוא בעל תכונות חיטוי ויכולת לקטול חיידקים, נגיפים ופטריות, ומיוחסת לו יכולת להמריץ את המערכת החיסונית. כל זה נחמד, אבל מה שפוגע קשות ביעילות המשחה הוא העובדה שהיא לא מכילה פלואוריד.

   

  למרות הוויכוחים לגבי תופעות הלוואי של שימוש ממושך בפלואוריד, מנקודת מבט דנטלית פלואוריד הוא מרכיב יעיל וחיוני ביותר של כל משחת שיניים. לכן, לדעתי, תהיה זו טעות להשתמש במשחה שלא מכילה אותו. תוספת של פלואוריד במשחת שיניים חיונית למניעת היווצרות של מוקדי עששת והרס השן.

   

  למרות התכונות החיוביות שמיוחסות למרכיבים השונים של משחת השיניים אלודנט (רובם מיוחסים לעור) דרושים מחקרים נוספים והוכחות מבוקרות על יעילות המשחה במניעת עששת, אבנית והכתמה של השיניים. מומלצת לשימוש רק אם המשתמש סובל מבעיות ייחודיות כמו מחלת ליכנפלנוס - מחלת עור בעלת ביטוי בחלל הפה, כי אז היא עשויה לעזור בגלל רכיב האלוורה. וגם אז להשתמש רק כתוספת משחת שיניים שמכילה פלואוריד. יקר יחסית.

   

  תגובת אורי זר, מנכ"ל חברת זר, יבואנית אלודנט: אנחנו מסכימים בהחלט לכל המחמאות שפרופ׳ ליטנר הרעיף על משחת השיניים הטבעית. הבנו שהוא מעדיף משחה שמכילה פלואוריד, אם כי הוא עצמו מודע לוויכוחים לגבי תופעת הלוואי של שימוש ממושך בפלואוריד. לכן חשוב להביא את חוות דעתו של רופא השיניים ד"ר אריה לופו: "מאז התוודעתי באופן אישי למשחה ולמי השטיפה אלודנט, אין היום שום מטופל שמגיע למרפאתי שלא מקבל המלצה חמה ואפילו חיוב להשתמש במוצריכם. לי נותרה בעיה מה לעשות בזמני הפנוי, שכן תחלואת השיניים בוודאי תקטן בעקבות השימוש הנכון והרצוף במוצרים המעולים האלה‭."‬ 

   

  • על פי המלצות פרופ׳ מרק ליטנר וה׳קונסומר ריפורט׳ - ירחון הצרכנות האמריקאי.

  פורסם לראשונה 26/11/2006 23:18

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  האם המשחה מקיימת את ההבטחות שעל האריזה?
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים