שתף קטע נבחר

ביום הולדתו ה-91 לקח פינושה אחריות לרודנותו

הרודן שבתקופתו נרצחו, עונו ונעלמו אלפי מתנגדים פוליטיים לוקח אחריות - חלקית. בהצהרה שהוקראה בחגיגות יום ההולדת של הרודן לשעבר הוא הצדיק את פעולות ההפיכה הצבאית שהביאה אותו לשלטון ואת המעשים שבוצעו בתקופת משטרו "שמטרתם הייתה אחת - להאדיר את צ'ילה"

לראשונה בחייו לקח הגנרל אוגוסטו פינושה, הרודן שבתקופת שלטונו נהרגו, עונו או נעלמו אלפי מתנגדים פוליטיים, אחריות על מעשיו.

 

בחגיגות יום ההולדת ה-91 שלו הקריאה אשתו של פינושה, שנתון במעצר בית בהמתנה למשפט בסנטיאגו, הצהרה מטעמו: "כעת, לקראת סוף חיי, אני רוצה לומר שאינני נוטר טינה לאיש, שאני אוהב את מולדתי יותר מכל, ושאני לוקח אחריות פוליטית לכל מה שהתרחש (בתקופת שלטוני), שלא הייתה לו שום מטרה אחרת פרט להאדרתה של צ'ילה ועצירת ההתפרקות שלה" - דבריו של הרודן הקשיש.


תומכיו של פינושה מחוץ לביתו בסנטיאגו (צילום: סי"צ)

 

פינושה, מוקף בבני משפחתו, בשומרי ראשו ובעשרות גנרלים בדימוס, עמד מחוץ לביתו ונופף לכ-200 מתומכיו ששרו לו שיר יום הולדת וקראו "יחי פינושה! תחי צ'ילה!". לאחר טקס שנמשך כחצי שעה התרומם הגנרל הקשיש, ונכנס לביתו באיטיות כשהוא נשען על מקל הליכה ומסתייע בשומר ראשו.

 

על פי נתונים רשמיים, 3,197 בני אדם נהרגו ממניעים פוליטיים תחת שלטונו של פינושה, שכיהן כנשיא צ'ילה בין השנים 1973 ל-1990. יותר מאלף בני אדם נעלמו בנסיבות מסתוריות. אלפיפ רבים נכלאו שלא כדין, עונו או נשלחו לגלות.

 

פינושה, הסובל מבעיות בריאות רבות, אינו נוהג לדבר בציבור ולא סיפק הצהרות פומביות שכאלה מזה מספר שנים. מומחים בצ'ילה טוענים כי פינושה מעולם לא לקח אחריות מלאה למעשי שלטונו ותמיד הפנה את האשם באשר למעשי הדיכוי כלפי פקודיו.

 

בהצהרה שמסר הצדיק פינושה את ההפיכה הצבאית שהעלתה אותו לשלטון, לאחר שהוא ואנשיו הדיחו את הנשיא המרקסיסטי סלבדור איינדה. הוא אמר שהצבא היה חייב לפעול נגד איינדה משום שהבעיות החברתיות והפוליטיות של צ'ילה איימו לגרום לפירוק המדינה. הוא גם שיגר מסר של תמיכה ל"אחי לנשק, שרבים מהם כלואים, או סובלים מרדיפה פוליטית ונקמה" - רמז ברור למאות קציני צבא שהואשמו בהפרות של זכויות אדם אחרי שהודח.

 

בימים אלה ממתין פינושה למשפט בגין שני סעיפים של הפרת זכויות אדם והשתמטות מתשלום מסים. מאות תביעות משפטיות שהוגשו על ידי קורבנות משטרו וקורבי משפחותיהם תלויות ועומדות נגדו. עד כה הוא התחמק מעמידה לדין בשל מצבו הרפואי אולם לאחרונה קבעו הרופאים שחרף גילו המבוגר ומצבו הרפואי, הוא כשיר לעמוד לדין.

 

"אני בטוח שמחר, כאשר התאוות הפוליטיות והטינה תיעלם, ההיסטוריה תשפוט את המעשים שלנו באופן הוגן ותכיר בכך שהצבנו את צ'ילה בראש מדינות היבשת", דברי פינושה בהצהרה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לא מוותר. פינושה
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
אשתו של פינושה מקריאה את הצהרתו
צילום: איי פי
מומלצים