שתף קטע נבחר

הלשנות על חשבון הזונות?

גם אם תפגע בסרסורים שמסייעים לה, מחויבת המשטרה להגן על קורבנות הסחר במקום הכי נמוך בתל-אביב

לפני חודשים ספורים עמדתי ברפש בדלי הסיגריות ובקבוקי הבירה הריקים של אזור התחנה המרכזית בתל-אביב, בתוך המון זועק. הייתי שותף להפגנה שנועדה להתריע על מימדי הסחר בבני-אדם בישראל. מדי שנה מגיעות לארץ אלפי נשים, שזכויותיהן נשדדות מהן במקביל לדרכוניהן. הן מנוצלות עד תום, נאנסות ומאוימות באופן קבוע, נאלצות לעסוק בזנות ללא הפסקה יומם ולילה, ולעתים אינן מקבלות דבר מן הסכום שמעניק להן הלקוח.

 

ההפגנה חלפה ברחובות תוך שהיא מושכת מעט תשומת לב מקרב יושבי הפיצוציות, בעלי חנויות הנעליים והעוברים ושבים. בשלב מסוים הגיעה לפינת רחוב לוינסקי וראש פינה, שם מצהיר לב כבוי של ניאון על קיומו של אחד מבתי הבושת. בנקודה זו בחרו מוליכי ההפגנה לעצור ולדבר באמצעות המגאפון אל הזונות, הסרסורים והלקוחות שבפנים. שני השוטרים שאיבטחו את ההפגנה ניצבו בסמוך לדלת בית הבושת, כשהם מגוננים הן על העומדים מחוץ לו והן על היושבים בתוכו.

 

השוטרים מילאו היטב את התפקיד שניתן להם באותו יום, ובכל זאת היה המחזה מדכא - שוטרים יודעי חוק עומדים בפתח בניין, שברור כשמש של ניאון אדמדם כי מתרחשים בו פשעים אין קץ: ניצול, אונס, אלימות כלפי נשים ומי יודע מה עוד. הם לא פתחו את הדלת ולא עשו דבר. ערב קודם לכן ראיתי שני בלשי משטרה מתנפלים בשכונת פלורנטין הסמוכה על בחור צעיר, שהעז להדליק סיגריה של מריחואנה במקום ציבורי וצווחים עליו שאם לא ייפטר ממנה, ייפתח לו תיק. הפעם - כלום, אף לא התראה. ברור היה שגם לאחר לכתנו לא תתארגן יחידה חמושה היטב של המשטרה ותשתלט על המקום. אין לי ספק שהוא הומה פעילות ברגע זה ממש.

 

לא נורא, ניחמתי את עצמי אז, הרי יש סדר בדברים האלה - הסרסורים משמשים כמודיעים למשטרה. אי-אפשר פשוט להתנפל על עסקיהם כל עוד נשענת מערכת המודיעין על חסדיהם. מובן שהיושבים בצמרת המחוז עשו כאן חישוב מחוכם: שימור בתי הבושת יעניק ביטחון רב יותר למספר רב יותר של אנשים, מאשר הפשיטה עליהם וחיסולם.

 

השבוע נגזר עליי להפוך בדבר שוב. היעלמו של האנס הסדרתי בני סלע חשף את משטרת תל-אביב כנטולת מודיעין מספק בעולם הפשע. סלע עצמו הגיע כפי הנראה לאזור התחנה המרכזית ביום הימלטו ופקד את בית אימו השוכן במקום. המשטרה בחרה משום מה שלא להציב משמר בבית האם, וסיפור הופעתו של העבריין המבוקש בשכונה נמסר לה באיחור. "בשנים האחרונות", כתב ב"ידיעות אחרונות" בוקי נאה, "חירבה המשטרה במו ידיה את המודיעין שלה בתחנה המרכזית, אז אין לה מושג מה קורה בבור הביוב במקום הכי נמוך בתל-אביב".

 

אם אמנם התפוררה כל מערכת ההלשנות של משטרת תל-אביב בקרב העולם התחתון, יש להקים אותה מחדש כדי למנוע תקלות שכאלה בעתיד. אבל קודם לכן מוכרחים לנצל את תקופת הפער, לפשוט על בתי הבושת ולהביא את המפעילים אותם לדין. המוני סרסורים בתל-אביב מתהלכים בחסינות גמורה שאין לה הצדקה. ייתכן בהחלט שאי-אפשר להיפטר כליל מתופעת הזנות, ייתכן שקשה מאוד להגן על בריאותן ושלומן של נשים חטופות ומעונות - אבל המדינה חוקקה בצדק רב חוקים מחמירים נגד התופעה, והיום אין עוד לרשויות כל תירוץ שלא לאכוף אותם.


פורסם לראשונה 29/11/2006 23:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים