שתף קטע נבחר

יעלון נחלץ ממעצר בביקורו בניו זילנד

על פי הדיווח, הרמטכ"ל לשעבר נחלץ השבוע ממעצר במהלך ביקור בניו זילנד. הצו הוגש לאחר ההתנקשות בסלאח שחאדה, על ידי אזרח ניו זילנדי נגד יעלון והוא בוטל ברגע האחרון בהתערבות משרד המשפטים במדינה. משרד החוץ: "הרמטכ"ל לשעבר סיים את הביקור, אנחנו עוקבים אחר הפרשה"

הרמטכ"ל לשעבר, רב-אלוף משה (בוגי) יעלון, נחלץ ממעצר במהלך ביקור בניו זילנד. הצו, שאותו הגיש אזרח ניו זילנדי נגד יעלון, באשמת פשעי מלחמה, בוטל ברגע האחרון בהתערבות משרד המשפטים המקומי. כך נמסר היום (ה') מהמרכז הפלסטיני לזכויות אדם. במשרד החוץ אושר שבניו זילנד הוגשה תביעה, אשר נדחתה בינתיים על ידי התובע הכללי באוקלנד. מהמשרד נמסר ל-ynet כי "אנו ממשיכים לעקוב אחר הפרשה. יעלון סיים בינתיים את הסיור שם".

 

שלשום, במהלך ביקור בניו זילנד, הוחלט שלא לעצור את יעלון ולהתחיל בהליכים משפטיים נגדו, למרות שהשופט המחוזי באוקלנד, אבינש דיובקטה, הוציא יום לפני שיעלון הגיע למדינה צו מעצר נגדו - עילת המעצר: הפרות חמורות שביצע לכאורה של אמנת ז'נווה, המהווה עבירה פלילית בניו זילנד על פי בית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה.

 

על פי המרכז הפלסטיני, תחת פיקודו של יעלון, שכיהן כרמטכ"ל בין 9 ביולי 2002 ל-1 ביוני 2005, היה צה"ל אחראי למגוון רחב של הפרות זכויות אדם ופשעי מלחמה בגדה המערבית וברצועת עזה. הצווים הוצאו בשל ההתנקשות בסאלח שחאדה ב-22 ביולי 2002, שבה הופלה פצצה של טונה על ביתו של שחאדה, וכתוצאה מכך נהרגו 15 בני אדם, בהם נשים וילדים.

  

עורכי דין בניו זילנד הגישו לבית המשפט המחוזי באוקלנד ממצאים התומכים בהוצאת צו נגד יעלון, והוצאת הצו חייבה את המשטרה לעצור אותו.

 

עם זאת, המשטרה בניו זילנד התייעצה עם היועץ המשפטי במדינה, המייעץ למשרד המשפטים בנושאים מסוג זה. לאחר שנראה היה שהיועץ המשפטי עומד להמליץ למשרד המשפטים שלא לפתוח בחקירה נגד יעלון, החליט משרד המשפטים שלא לפתוח בחקירה נגד יעלון, למרות פסיקת השופט שקבע כי קיימות "סיבות טובות ומספקות" לעצור את משה יעלון.

 

דובר תנועת יש גבול, ד"ר ישי מנוחין, אמר ל-ynet כי "ככל שבית המשפט העליון יחזור וימלא את תפקידו כרשות המשפטית העליונה במדינת ישראל ויורה על חקירת חשדות לביצוע פשעיי מלחמה, ייטב לכולנו. הימנעות בית המשפט העליון להורות על חקירת חשדות לפשעי מלחמה, גורמת ליותר ויותר קצינים וחיילים בצה"ל להיות חשופים לתביעות משפטיות בחו"ל".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרמטכ"ל. יצא ברגע האחרון
צילום: גיל יוחנן
אוקלנד. הוצא צו מעצר
צילום: איי פי
מומלצים