שתף קטע נבחר

מצעד הראווה

ירושלים היא מוזיאון חי של ארכיטקטורה מרשימה ושלל סגנונות בנייה. האדריכל דוד קרויאנקר בוחר עשרה מבנים יפים במיוחד ברחבי העיר

הכנסייה במגרש הרוסים

נבנתה בין 1860 ל-‭.1872‬ מיקום בנייניה נקבע בהתאם לסדר היררכי, כאשר במרכז המתחם ניצב הבניין החשוב ביותר - הקתדרלה. הכנסייה בנויה מאבן לבנה בסגנון ניאו-קלאסי ומעוטרת ב-8 מגדלונים שבראשם כיפות נחושת עם צלבים מוזהבים. נמצאת ברחוב חשין ‭.7‬

 

בניין הדואר המרכזי

נבנה בשנות ה-30 של המאה הקודמת, בסגנון אקלקטי שעשה שימוש במרכיבי בנייה קלאסיים ושילב ביניהם לצרכיו. הדואר הוא האמצעי מבין שלושה בניינים ייצוגיים בקטע זה של רחוב יפו. משני צדדיו בניין בנק לאומי ובניין ג'נרלי (עם האריה על הגג‭.(‬ בניין הדואר מלבני, בעל חזית סימטרית, עם 7 פתחים מקומרים. ברחוב יפו ‭.23‬

 


הכנסייה במגרש הרוסים. סגנון ניאו-קלאסי (צילום: לע"מ)

 

בית החולים האיטלקי

נבנה בין 1911 ל-1917 ונוהל על ידי נזירות. במלחמת העולם הראשונה הוחרם על ידי הטורקים ובמלחמת העולם השנייה על ידי הבריטים. במלחמת העצמאות שימש עמדה קדמית של ישראל מול כוחות הלגיון הירדני. מאז 1963 משמש את משרד החינוך והתרבות. ברחוב שבטי ישראל ‭,29‬ פינת רחוב הנביאים.

 

בית תבור

בית ציורי שנבנה ב-1882 על ידי קונרד שיק, אדריכל וחוקר ירושלים. בתחילה היה בית החלומות הפרטי של שיק, פרוטסטנטי אדוק שבחר את שם הבית מפסוק בתהילים (פרק פ"ט, פסוק י"ג‭.(‬ לבית שיק צמודות שתי חצרות פנימיות הטובלות בירק ומזרקת מים מסוגננת שהותקנה על ידי המכון התיאולוגי השבדי, ששוכר את הבית מאז שנות ה-‭.50‬ ברחוב הנביאים ‭.58‬

 

בית החולים הגרמני

נבנה ב-1892 ברחוב הנביאים, שהיה אז "רחוב בתי החולים‭."‬ היה מוסד רפואי גרמני, אחר־כך בריטי ומאז קום המדינה ישראלי. מ-1961 משמש כשלוחה של "ביקור חולים‭,"‬ שנמצא מולו. הבניין נראה כמבנה ציבור גרמני לכל דבר, עם מרפסות מסוגננות וקאפלה עם מגדל פעמונים קטן. ברחוב שטראוס פינת הנביאים.

 

בניין ימק"א

המפואר בין בנייני ארגון ימק"א בעולם. נבנה בין 1926 ל-1933 כמרכז תרבות, חברה וספורט, על ידי אגודה נוצרית לגברים צעירים שנוסדה באנגליה באמצע המאה ה-‭.19‬ הבנייה בסגנון אקלקטי בשילוב אלמנטים מהסגנון הניאו-רומנסקי והארט-דקו. מדובר בשלושה מבנים, כאשר מעל המרכזי שבהם מגדל מרשים. ברחוב דוד המלך 26.

 

וילה סלאמה

נבנתה כבית פרטי בסוף שנות ה-‭,30‬ כדי להדגיש את הצלחתו של הקבלן והסוחר קונסטנטין סלאמה, שיזם את הקמת שכונת טלביה. הבניין הפינתי המפואר מוקף גינה גדולה ונחשב לאחד מבתי המגורים המפוארים בעיר. הווילה נבנתה בסגנון בינלאומי המתבסס על קווים ישרים, מראה נקי וסימטריה קלאסית. היום זוהי הקונסוליה הבלגית. ברחוב בלפור ‭- 21‬ כיכר ווינגייט.

 

מנזר וכנסיית הדורמיציון

הוקמו בין 1890 ל-1910 במתחם הסמוך לאתר הסעודה האחרונה של ישו, במקום שבו על פי המסורת הנוצרית נרדמה אמו מרים. המבנה בעל צביון גרמני המודגש בעיצוב הגג כקונוס מצופה נחושת, עם 4 מגדלונים מסוגננים במתכונת ניאו-רומנסקית. הזהות הגרמנית-אירופית של הבניין גוברת על האלמנטים המזרחיים שבו. בהר ציון.

 

בניין טרה סנטה

נבנה בשנות ה-20 של המאה הקודמת על ידי הכנסייה הפרנסיסקנית, כדי

 להשפיע על האוכלוסייה הערבית באמצעות "חינוך הולם‭."‬ שימש קולג' שבו למדו תלמידים ערבים, רובם נוצרים, לצד קומץ מוסלמים ויהודים. נבנה בהשפעת הרנסנס האיטלקי, מעוטר בעמודי אבן, מסוגנן ומפואר. מול כיכר צרפת.

 

בית היתומים דיסקין

בשכונת גבעת שאול, מעל הכניסה הראשית לעיר, נבנה ב-1927 בית ל-500 יתומים. הבניין נבנה בסימטריה, בצורת ח׳ הפוכה. סגנון הבנייה האקלקטי מנסה ליצור אדריכלות עברית שורשית ששואבת את השראתה מן המזרח ומהמסורת היהודית הקדומה. היום - פנימייה לנערים חרדים. ברחוב הרב ריינס, גבעת שאול.

 

  • בשני סופי השבוע הקרובים (7-9 בדצמבר, 14-16 בדצמבר) מציינים בירה את "חמשושלים 2006", שהפכו מסורת בבירה, עם אירועים מיוחדים במוסדות התרבות והתיירות בעיר (שיהיו פתוחים חינם עד שעות הלילה המאוחרות). מופעים וסיורים ללא תשלום יתקיימו ברחבי העיר העתיקה והחדשה. בתיאטרון החאן ובתיאטרון ירושלים יתקיימו מופעים במחירים מוזלים, ועל שער יפו יוקרנו סרטי קולנוע. פרטים נוספים: באתר העירייה, במוקד העירוני: 106, ובטלפון: 02-5314600.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דודי הכהן
בית תבור. ציורי
צילום דודי הכהן
צילום:  יגאל צור
בניין ימק"א. מפואר
צילום: יגאל צור
כנסיית הדורמציון. מסוגנן
צילום: החברה להגנת הטבע
בניין טרה סנטה. רנסנסי
צילום: סיימור קטקוף, לע"מ
וילה סלאמה. קלאסי
צילום: דן בלילטי
מומלצים