שתף קטע נבחר

מזוז על רמון: שנים התייחסו בסלחנות להטרדות

החברה הייתה "גברית ושוביניסטית", ועודדה נשים "להתכנס בביתן" ולשתוק - כך סבור היועץ המשפטי, שמגן על החלטתו להעמיד לדין את חיים רמון. בדיון בכנסת ביקר מזוז את מבקריו ואת "מהלכי האימים" על מערכת אכיפת החוק. במיוחד תהה מדוע מיהרו הח"כים להקים ועדה פרלמנטרית להאזנות הסתר

משפטו של חיים רמון נכנס לשלב האחרון - והביקורת הציבורית על עצם הגשת כתב האישום הולכת וגוברת. היום (ב') התייצב בוועדת החוקה בכנסת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, והגן על החלטתו בנושא. "אין בדל של אמת בקונספירציות שהועלו", פסק, ברומזו לטענות ולפיהן התיק "נתפר" לשר המשפטים לשעבר.    

 

"במשך שנים התייחסו בסלחנות לתופעות של הטרדות ומעשים מגונים", אמר היועץ, שכינה את החברה כמי שהייתה "גברית ושוביניסטית". הוא ביקר את המבקרים והזהיר: "המסע הציבורי בפרשה יחזיר אותנו אחורה, למקום בו כבר לא נמצאות מדינות מתוקנות".

מזוז שיתף את הח"כים במה שעובר על המתלוננות: "אומרים להן: סובבי את הראש, תרכיני את הראש, תתכנסי לביתך ואל תתלונני. רמת התלונות והפניות בנושאים הללו בכל חברה, גם היום, היא קטנה".

 

מי שכבר

גמרה אומר להתלונן, המשיך היועץ, עוברת מסכת יסורים: "כל אשה עוברת תהליך לא פשוט חברתי, משפחתי, ואם זה גורם ציבורי - אז גם בתקשורת. יש חשיבות לעודד את הפרט להתלונן. זה נכון בכלל בכל תחום". מזוז ביקש שלא להסיק ממקרה אחד, עליו הדעות יכולות להיות חלוקות, לכלל. "ויכוח או טענה לגבי אירוע מסוים גורמים נזק חברתי רחב".

 

במיוחד מצא היועץ לנכון להשיב למבקרים בעניין האזנות הסתר. "בתוך כל מערכת יש טעויות ויש כשלים, אנחנו בודקים ומפיקים לקחים", הוא הודה. ואולם, לדבריו, מכאן ועד שלילת הלגיטימציה של החוקרים - "זו תחילת הסוף של אכיפת החוק ושלטון החוק במדינת ישראל... דה-לגיטימציה למערכת החוק תשמוט את הבסיס ופעולתה ופעילותה של מערכת החוק בכל התחומים, ולא רק בתחום כזה או אחר".  

 

מזוז מתח

 ביקורת על ההחלטה בעניין הקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית לסוגיית האזנות הסתר. לטענתו, הח"כים מיהרו להשתמש בנשק הזה, מבלי שקיבלו לידיהם את כל המידע הרלוונטי. "לא ברור לי כלפי מי וכלפי מה מופנית ההחלטה הזאת". הוא גינה את "מהלכי האימים" על גורמי אכיפת החוק.  

 

בעניינים האחרים שעל הפרק אמר היועץ, כי יש בציבור "תחושה מובהקת של התגברות תופעות השחיתות בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
תחילת הסוף של שלטון החוק: מזוז
צילום: גיל יוחנן
צילום: ירון ברנר
לא היה מנוס? חיים רמון
צילום: ירון ברנר
מומלצים