שתף קטע נבחר

הפגנת ערבים ברמלה: יואל לביא, תתפטר

דבריו של ראש עיריית רמלה ממשיכים לעורר סערה. 400 מפגינים, ובהם חברי כנסת, דרשו שלביא יתפטר מתפקידו. ח"כ א-סאנע: "לביא נכשל והוא לא יכול לשרת עוד את כלל אזרחי עירו"

400 תושבים ערבים הפגינו הערב (יום ב') ברמלה במחאה על דברי ראש העיר, יואל לביא, שסירב להחליף שמות רחובות לשמות ערביים. לביא עורר את זעמם של הערבים, לאחר שאמר: "אם זה לא מוצא חן בעיניהם, שיילכו לגור בג'לג'וליה, שזה שם ערבי. מה קרה, מה? למה שאני אחליף את השם? בגלל שג'מאל רוצה להחליף את השם? שיחליף את אללה שלו".

 

להפגנה הגיעו שלושה חברי כנסת ערבים. ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד), ח"כ נדיה חילו (עבודה) וח"כ טלב א-סאנע (רע"מ- תע"ל), בנוסף לחברת הכנסת לשעבר, תמר גוז'נסקי (חד"ש) שנאמה אף היא בפני הבאים. הגיעו גם ערבים מלוד ומעכו וקבוצה קטנה של יהודים. חבר מועצת עיריית רמלה, סולימאן אבו סיוס, אמר שראש העיר צריך להתנצל בפני תושביה הערבים של עירו.

 

ח"כ זחאלקה אמר ל-ynet: "היו גם בעבר התבטאויות שכאלה, אבל התבטאות שכזו מצד ראש עיר מעורבת היא דבר חמור במיוחד. התושבים הערבים צריכים להרים ראש כלפי ראשי הערים שרוצים להרוס את בתיהם ומקווים שהערבים יקבלו זאת בשקט. נגמרה תקופת השקט". בהפגנה אמר ח"כ זחאלקה עוד כי "הבעיה העיקרית היא לא דבריו של ראש העיר לביא, אלא שמדיניותו שואפת לדחוק את רגליהם של הערבים בעיר ולהרוס את בתיהם. התושבים הערבים הם אזרחים ולא נתינים של לביא ואם הדבר לא מוצא חן בעיניו - שילך".

 

ח"כ חילו, המשמשת גם יו"ר שדולת הערים המעורבות בכנסת, אמרה "על יואל לביא לחזור בו מדבריו. זכותם של התושבים לדרוש שלרחובות יהיו שמות בערבית וחובתו להקשיב להם. אם הוא לא יודע שהוא ראש עיר של עיר מעורבת - שישים את המפתחות. על שר הפנים לקרוא לו לסדר".

 

ח"כ טלב א-סאנע (רע"מ-תע"ל) בחר לנגח את הבורות שמגלים כלפי ההיסטוריה הערבית של העיר רמלה. "יש כאלה שהם לא רק גזענים, אלא גם טיפשים שאינם מודעים להיסטוריה של רמלה כעיר ערבית ובעלת תרבות ערבית. הפתרון הוא לא רק להתמודד עם היתושים הללו, אלא לייבש את כל הביצה של הגזענות שחלק ממנה נגרם מהכיבוש והאפליה. יואל לביא ודומיו אינם סכנה לערבים, אלא סכנה ליהודים ולדמוקרטיה. אני דורש משר הפנים לקיים בירור ולפטר אותו מתפקידו, כי הוא נכשל והוא לא יכול לשרת עוד את כלל אזרחי עירו".

 

בין היהודים המעטים שהשתתפו בהפגנה, היתה גם קבוצה קטנה של פעילות "תעאיוש". "אני מתביישת בשם כל תושבי רמלה שאין פה כמעט בכלל יהודים", אמרה ל-ynet פעילת הארגון ותושבת רמלה לשעבר, ניצה ברקוביץ'. "לא מדובר בנושא השייך רק לערבים, אלא לכולם, ובגלל זה החלטתי לבוא לכאן".

 

גם עובד העירייה, משה דבוש, בחר לתקוף את ראש העירייה על דבריו. "יואל לביא נולד וגדל פה ועזב את העיר אחרי השירות הצבאי. אנחנו, אנשי הליכוד, הבאנו אותו לכאן כדי לעזור לרמלה, והרצנו אותו. אנו דורשים ממנו לחזור בו מהתבטאויותיו ואני אף אומר שמקומו לא איתנו. אם הוא רוצה ליצור סכסוך בין יהודים וערבים בעיר - שיחזור הביתה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
ההפגנה ברמלה
צילום: אבי מועלם
צילום: שאול גולן
לביא. דרישה שיתפטר
צילום: שאול גולן
צילום: דודי ועקנין
ח"כ א-סאנע. לייבש את הביצה הגזענית
צילום: דודי ועקנין
צילום: עופר עמרם
ח"כ זחאלקה. אזרחים ולא נתינים
צילום: עופר עמרם
צילום: אלדד רפאלי
ח"כ. דרישה לגיטמית של התושבים
צילום: אלדד רפאלי
מומלצים