שתף קטע נבחר

המתנחלים: לא נקבל את ספרי הלימוד של תמיר

הקו הירוק והסערה. בעקבות הודעתה של שרת החינוך יולי תמיר לפיה תדרוש את הופעתו של הקו הירוק במפות בספרי הלימוד בעתיד, הבהירו בהנהגת המתנחלים כי ידחו על הסף ספרי לימוד כאלה: "מחר יבוא שר חינוך ממרצ ויוציא גם את הגליל והמשולש". במוסדות החינוך שמעבר לקו הירוק זועמים על החלטת תמיר: "נמשיך לחנך לארץ ישראל השלמה". בהוצאות הספרים אומרים: שינוי במפות ייקח זמן - ויעלה כסף

תגובות סוערות ליוזמה של שרת החינוך, יולי תמיר, להחזיר את הקו הירוק למפות בספרי הלימוד. בימין טוענים היום (ג') כי תמיר איבדה את הממלכתיות והצעתה מתאימה יותר ל"שלום עכשיו" מאשר למערכת החינוך בישראל. בהתנחלויות קוראים לסרב לקבל ספרי לימוד מהסוג שאותו רוצה תמיר להנחיל לתלמידים.

 

במועצת יש"ע הבהירו: "אנחנו קוראים לבתי ספר בחינוך הציוני שלא להכניס את הספרים עם השינויים של שרת החינוך לתוכנית הלימודים. שרת החינוך מבקשת בעזרת תעמולה חינוכית לגזור מהמפות שטח המשתרע על כחמישית ממדינת ישראל, שאין אף ריבון התובע עליו בעלות ושבו התבסס הקשר בין עם ישראל לארצו, כערש ההיסטוריה היהודית".

 

ישראל הראל, לשעבר יו"ר מועצת יש"ע ומבכירי הנהגת המתנחלים, אמר ל-ynet: "שרים בכלל ושרת חינוך בפרט לא קובעים את גבולות ישראל. דווקא שרי

חינוך המעצבים תודעה של תלמידים צריכים לדאוג שהתלמידים יידעו על השתלשלות כל הגבולות... אני מציע שהגבולות היום יהיו דה פקטו - אנחנו יושבים בגולן, ביהודה ושומרון. אני לא אומר להכניס את עזה וסיני, אבל המפה צריכה לשקף את המציאות, ואפשר לציין שזה לא גבולות סופיים. מחר תבוא שרת חינוך ממרץ ותגיד להוציא את הגליל והמשולש, איפה זה ייגמר?" 

 

ל-ynet נודע כי ארגון "מגני ארץ", שבין חבריו נמצא גם עורך הדין בועז העצני, מכין בימים אלה תוכנית אלטרנטיבית שתופץ בכל מוסדות החינוך בארץ. עורך דין העצני סיפר ל-ynet: "המטרה היא ליצור קשר בין יישובי יהודה ושומרון לקהילות אוהדות בתוך הקו הירוק על מנת להציל את ההתיישבות. מטרת התוכנית היא להביא באמצעות חומר למידה, חומר שמועבד לתוכנית לימודים כולל דיסקים, שיסביר למה ארץ ישראל שייכת לעם ישראל".

 

גם בשטח הרוחות סוערות. ראש אולפנה בקדומים, שרה אליאס, אומרת ל-ynet בעקבות החלטת תמיר כי "אנחנו נמשיך לחנך לארץ ישראל השלמה, אין לה שום סמכות לעשות זאת. יש חוק רמת הגולן, חוק ירושלים ולא שמעתי שיש הסכם עם שכנותנו שיש חוק שקבע את הקו הירוק. זאת החלטה חמורה ביותר, אך בסופו של דבר מי שיחנך בלהט לארץ ישראל, לחשיבותה של ארץ ישראל, לקשר שלנו לכל שטחי ארץ ישראל בתוך הקו הירוק ומחוצה לה, הם שיקבעו את התודעה. אותו להט לבנות ולהישאר ציוניים בארץ הזאת לא נמצא במחנה שלה".

 

אליאס הוסיפה ושאלה. "אם יולי תמיר באה ואומרת זה הגבול, מי קבע? היסטורית, בינלאומית הגבול לא נקבע. האם היא רוצה לחנך בשקר? ואם היא תגיד שמבחינת הזיקה, איך אפשר לייחס זיקה בלי חברון, שכם, ירושלים ועוד. איזה מן סוג של חינוך זה? חינוך בלי שורשים, משהו טכני. מה שהיא תקבע במפות זו לא אמת. זאת אמירה פוליטית לא מעמיקה, לא חינוכית ולא שורשית". 

 

שינוי ספרי לימוד? זה יעלה כסף... 

גם בהוצאות הספרים הופתעו מההחלטה. עמוס בהד, מנכ"ל "רכס פרויקטים חינוכיים בע"מ", חברה העוסקת בפיתוח והוצאה לאור של ספרי לימוד לבתי הספר, אומר כי הוא אינו מופתע: " עלו דברים מהסוג הזה גם בעבר, שמעתי הלכי רוח מכיוונים שונים. שינוי ספרי הלימוד מחייב שינוי תכני הלימוד וזה הליך שיכול לקחת לפחות שנה – שנה וחצי... השרטוט של הקו הירוק זה לא עניין של מה בכך  - מבחינתנו זה להחליף את כל ספרי הלימוד, ומדובר כאן על הרבה כסף."

 

גילה בן הר, מנכ"ל מטח (המרכז לטכנולוגיה חינוכית) מסרה כי טרם התקבלו הוראות מפורטות ממשרד החינוך בנושא. "מבחינתי, אין עדיין אמירה פורמלית. אנו מסמנים את אזורי A ו- B בגדה, וכן מקפידים לסמן את רצועת עזה בצורה שונה, שאינה חלק ממדינת ישראל".

   

במערכת הפוליטית קשה היה למצוא היום תומכים ליוזמה של תמיר. יו"ר האופוזיציה, ח"כ בנימין נתניהו, דרש מראש הממשלה לבטל לאלתר את החלטתה של תמיר: "ההחלטה תמוהה ושערורייתית. במשך שנים ארוכות אני ואחרים בישראל נלחמים מול רשתות גדולות כמו CNN כדי לשנות את הסימון על המפות, על מנת שלא להכריע את תוצאות הסדר הקבע העתידי. והנה באה תמיר, וקובעת שהסימון בספרי הלימוד יכלול את הדרישה הערבית. התירוץ שהיא נתנה ש'לא ידעו היכן עבר הגבול' לא מקובל עלי, אם כבר שתכניס גם את גבולות 48".

יו"ר המפד"ל, חבר הכנסת זבולון אורלב, קרא "לבלום את מדיניות

 'שלום עכשיו' במשרד החינוך המוכתבת באופן בוטה על ידי שרת החינוך". בפנייה לראש הממשלה, אהוד אולמרט, טען אורלב כי "האג'נדה של 'שלום עכשיו' גם באה לידי ביטוי בהחלטת השרה לבטל את תקציב החינוך היהודי ברוסיה ובתמיכתה בציון 'יום הנכבה' בבתי הספר הממלכתיים".

 

תגובה עוקצנית להחלטה הגיעה דווקא מיו"ר הליכוד העולמי, דני דנון, שברך על החלטת שרת החינוך: "בזכות ההחלטה של תמיר יידעו התלמידים עד כמה החזרה לגבולות הקו הירוק תסכן את קיומה של מדינת ישראל ותהפוך את כולנו לבני ערובה בידיהם של המחבלים הפלסטינים".

 

אחד התומכים המובהקים היחידים ביוזמת תמיר היה שר החינוך לשעבר, יוסי שריד. "התלמידים בישראל צריכים לדעת שגבולות מדינת ישראל גם במזרח וגם בצפון הארץ אינם סופיים, והם ייקבעו ביום מן הימים במשא ומתן". שריד הוסיף כי "כל דבר שהוא נכון במציאות צריך להופיע בספרי הלימוד וזו המציאות שלנו. אחרי 1967 הגבול נפרץ, ואת זה חשוב שהתלמידים יידעו. זה סיפור הגבול האמיתי במזרח - לא תם ולא נשלם". 

 

חברת הכנסת רונית תירוש, לשעבר מנכ"לית משרד החינוך, מתחה ביקורת חריפה על ההחלטה. לדבריה, "מדובר בהחלטה פוליטית וחריגה מסמכותה של השרה. "אסור היה לה להתערב, ואם כבר התערבה, אז היה ראוי שתשתף את הממשלה בעניין. למעשה שרת החינוך כבר 'פתרה' את הבעיות של הפלסטינים ומעתה כבר לא צריך משא ומתן עימם".

 

חבר הכנסת עתניאל שנלר (קדימה) אמר: "נראה כי שרת החינוך עברה היום את הגבול. אני מציע לה להתחיל בשרטוט של מערכת החינוך המקרטעת לפני שתעסוק בגבולותיה של ישראל". שנלר הוסיף כי "שרת החינוך נוגעת בנושא הרגיש ביותר, בצורה הבוטה ביותר - ובכך רוצה ליצור קרע נוסף בחברה הישראלית".

 

לדברי חבר הכנסת אלכס מילר (ישראל ביתנו), "החינוך הממלכתי בישראל כשמו כן הוא - ממלכתי, והוא הוקם על מנת שמפלגות ושריהן לא יתערבו". עוד הוסיף: "צר לי ששרת החינוך מנסה להחדיר את משנתה הפוליטית דרך ספרי הלימוד ובכך חורגת מתפקידה".  

 

חבר ועדת החינוך זאב אלקין (קדימה) הגיב באומרו: "עדיף ששרת החינוך תתעסק ברפורמה במערכת החינוך ולא תבזבז את זמנה בהשלטת האידיאולוגיה הפרטית שלה על ספרי הלימוד של התלמידים".

 

בהכנת הידיעה השתתפו יעל ברנובסקי ואילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מועצת יש"ע. נתנגד
צילום: עטא עוויסאת
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. לבטל את ההחלטה
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
אורלב. מדיניות שלום עכשיו
צילום: גיל יוחנן
צילום: עופר עמרם
לוי. נמנע מפוליטיזציה
צילום: עופר עמרם
צילום: אורי פורת
שריד. זו המציאות
צילום: אורי פורת
מומלצים